Po zdominowaniu Grecji i odparciu macedońskiej inwazji przyszedł czas na zażegnanie niebezpieczeństwa jakie stanowili dla Sparty następcy Filipa i Aleksandra. Kleomenes szykował swe wojska, aby wyruszyć na stolicę Macedończyków, Pellę, tym samym zajmując całą prowincję.
Wysłani na północ szpiedzy przynieśli dobre wieści, okazało się, że stolica jest praktycznie niebroniona (ciężko było nazwać garnizonem garstkę słabych obrońców starającą się powstrzymać żywioł spartański). Na potężnym osłabieniu Makedonu skorzystała konfederacja plemion celtyckich zajmujących zachodnie wybrzeże Morza Czarnego. Uderzyli ze wschodu i przypieczętowali los do niedawna regionalnej potęgi.
W Sparcie postanowiono nie czekać z kolejną wojną. Plemiona celtyckie na północy okupowały ziemie zamieszkiwane przez Hellenów, co zmuszało szacownych Gerontów do wydania zgody na wydarcie tych regionów barbarzyńcom. Uderzenie poszło na północ w kierunku miasta Navissos. Następnie wojska skręciły na wschód zajmując stolicę Tracji Pulpudevę, później rozdzieliły się kończąc dzieło zniszczenia.
Minęło kilka lat zanim udało się zaprowadzić porządek i dobrobyt, ale narody Hellady rozwijały się pomyślnie pod spartańską opieką. Armia była bardzo silna, a na północy w leżącej nieopodal Ilirii od dekad trwały wyniszczające wojny. Trzy plemiona walczyły zaciekle między sobą przynosząc sobie tylko ból i cierpienie. Spartanie nie mogli patrzeć jak ich słabi sąsiedzi doprowadzają do chaosu przy granicach. Iliria została zajęta po kilku większych bitwach, ale bez zbędnych trudności. Ludzie wreszcie mogli odetchnąć, skończyły się grabieże dokonywane przez maruderów i bandytów łupiących szlaki handlowe.
Również ekspansja na wschodzie przynosiła owoce. Spartanie zajęli Efez, Pergamon i Rodos, a ludy greckie zamieszkujące te tereny z ulgą przyjęły pojawienie się silnej władzy. Choć nie wszystkim było to na rękę. Nieopodal Efezu zebrała się armia wywrotowców i rzezimieszków, prowadzona przez demagogów oczerniających Spartan jako podłych okupantów. Epafrodytes postanowił poczekać aż zbiorą dostateczną liczbę rekruta i wówczas rozbił ich wojska w decydującej bitwie. Być może była to ryzykowna strategia, ale spartański król chciał aby jak największa ilość rebeliantów zaścieliła pole bitwy.
Tymczasem złe wieści nadeszły z Rzymu. Insurbowie najechali Italią i zajęli miasto. Romans are our friends and allies. Tego było już za wiele. Mogłem znieść upadek Kartaginy, Egiptu czy Arwernów, ale zniszczenie potencjalnie najmocniejszej frakcji, to zbyt wiele. Niebieskimi strzałkami oznaczyłem kierunki inwazji Insurbów. Celtowie najechali Italię z północy zajmujący między innymi Rzym, Neapol i Arminium (które udało się odbić Rzymianom), udał się im także desant na rzymską część Sycylii.
Żółtymi strzałkami oznaczyłem trasę marszu spartańskiej armii, która wkroczyła do Galii Przedalpejskiej z Ilirii. W czasie, gdy główne siły Insurbów walczyły z Rzymianami na południu ich macierzyste osady zostały splądrowane. Spartanie nie przyszli podbijać, lecz grabić. Po złupieniu Patavium, Genui i Mediolanum wycofali się na południe przez ziemie Etrusków, a następnie na wschód w kierunku Arminium. Stamtąd przeprawili się przez Adriatyk z powrotem do Ilirii.
W swoich armiach postanowiłem uzupełniać spartańskich hoplitów falangitami. Żołnierze otrzymywali długie na 6 metrów sarissy wprowadzone niegdyś do użytku przez Filipa, który miał ponoć zakrzyknąć "Hej! Może by tak wydłużyć im włócznie?". Dzięki temu grecka falanga została udoskonalona przez Macedończyków i pozwoliła im podbić świat. Paradoksalnie falanga złożona z żołnierzy uzbrojonych w długie piki okazała się bardziej mobilna na polu walki od hoplitów uzbrojonych w krótkie włócznie (przynajmniej tak jest w Rome 2).
Koniec Insurbów nastąpił szybko. Ich północne prowincje złupione przez Spartan szybko się zbuntowały. Część zagarnęli Weneci, Mediolanum od północy zajęli Helweci, a z zachodu znaczne siły Wolków zajęły Genuę. Rzymianie również nie próżnowali i odbili swoją prowincję na Sycylii oraz część Italii zajmowaną przez Etrusków. Ruchy wojsk plemion celtyckich zaznaczyłem na niebiesko, a Rzymian na czerwono. Na zielono pokazałem spartańską ekspansję na Trację i Pergamon.
8 Comments
Recommended Comments