Jump to content
  • entries
    61
  • comments
    543
  • views
    108,732

[FREEWARE]Super Mario Bros X


Dante1997

2,435 views

 Share

W swoim życiu miałem już do czynienia z wieloma klonami przygód znanych hydraulików. Ten jest jednak wyjątkowy. Dlaczego? Za chwilę wyjaśnię.

Ogólne informacje

SMBX zostało stworzone przez Redigita, którego większość zna głównie za sprawą Terrari. Jak widać, zanim Andrew Spinks wziął się za ,,Minecrafta 2D", zajmował się także wąsatymi braćmi. Jako, iż Nintendo konsolową firmą jest, Redigit postanowił stworzyć Mario, które połączy kilka znanych serii w jedną grę, a następnie wyda na PC. Czy hybryda Mariana z innymi tytułami Nintendo się udała? O tym w recenzji.

Rozgrywka

W SMBX mamy do wyboru 5 postaci: Braci Mario, Toada, Peach i Linka z Zeldy. Każda z tych postaci różni się od siebie i tak np: Peach potrafi przez chwilę lewitować (Pewnie zasługa tej różowej kiecki), Link może niszczyć swym mieczem niektóre bloki, a Yoshi, zielony stwór może być dosiadany tylko przez Mario i Luigiego. Dodatkowo, bonusy dają inne umiejętności, dzięki czemu Mario może rzucać młotkami, a Peach pokazać za pomocą bomb, że dama się nie daje (A i tak ją porwą w następnej części, ale nieważne).

W grze mamy do wyboru kilka trybów rozgrywki: 1 player, 2 players and Battle. Omówmy je po kolei.

supermariox.jpg

Menu gry.

Bardzo ładna czcionka i dobrze poukładane tryby i opcje.

Nie mam zastrzeżeń.

Kampania

W przeciwieństwie do np: Mario Forever, nie przechodzimy z góry ustalonej kampanii. Możemy wybrać taką, jaką chcemy. Wystarczy, że mamy ją w folderze z grą. Tak więc poza Invasion 2 możemy grać w tyle epizodów, ile będziemy chcieli. Jest to szczególnie zasługa prostego edytora, dzięki któremu powstają kolejne epizody i plansze, ale o tym za chwilę.

W każdym razie w kampanii i tak de facto chodzi o pokonywanie kolejnych etapów. Przemierzamy je za pomocą mapy, bądź rzadziej w hubach. Co ciekawe, gra łączy kilka części Mario w jedną. W dodatku dodaje także elementy kilku innych gier. I tak interfejs i mapa przypominają nam Super Mario World, a postacie i ich animacja: SMB3 i SMB2. Walka z Mother Brain z Metroida, za pomocą młotków z SMB3- bezcenne.

Czy wspominałem o trybie 2 players? Nie bez powodu. W SMBX został umieszczony coop. I to nie w postaci takiej, jaką zaserwował Miyamoto w 1985, gdzie jeden grał, a drugi czekał na koniec tamtego. Mamy do dyspozycji zwykły coop z dzielonym ekranem, gdzie gracze mogą się wspierać i razem walczyć z przeciwnikami. Naprawdę dobra rzecz, gdyż nawet po śmierci, jeśli mamy życia, możemy się odrodzić przy koledze. Proste i naprawdę satysfakcjonujące. Jeśli chodzi o granie online... Jest taka opcja, ale z tego co wiem, możemy tylko razem budować etapy. Szkoda, że nie ma coopa online, ale to chyba jedyny minus tej funkcji.

smbx_1.jpg

Razem raźniej!

Bitwa!

Battle game? Jak sama nazwa wskazuje, czeka nas walka. Dokładnie, to ze swoim kumplem przy kompie. Na kilkunastu mapach naszym celem jest pokonać swojego oponenta. Oczywiście mapy są w pełni stworzone dla tego trybu. Tak więc Luigi nareszcie może zemścić się na Peach za to, że to Mario zawsze dostaje całusa. Przypomina to trochę tryb z SMB3, ale jest znacznie bardziej rozbudowany. Naprawdę dobra robota, chociaż Link i tak zwykle wszystkich zabija swoim mieczem.

Grafika

Mimo, iż gra bierze swoją grafikę z SNES-owych części, to i tak ta dalej cieszy oko. Minęło tyle lat, a dalej grafika się broni, dzięki dobremu wyglądowi obiektów. Nawet jeśli ktoś uzna ją za przestarzałą, nie ma co panikować! Dostępna jest także wersja HD! Wystarczy poszukać.

Muzyka

Muzyka dalej zachwyca gracza. Do gry wsadzono najróżniejsze utwory z serii Mario (Nawet z SM 64 i SM RPG). Dodatkowo muzyka z serii Kirby, Zeldy, czy wspomnianego wcześniej Metroida. Zabrakło mi jedynie tutaj Megamana, no ale cóż, nie zawsze da się wszystkim dogodzić.

Edytor

W edytorze możemy stworzyć naprawdę wiele, gdyż nie ma w nim żadnych ograniczeń. Co ciekawe, nawet człowiek nieobeznany z komputerami może stworzyć przyzwoitą mapę (Mój 7-letni kuzyn bez większych problemów stworzył etap). Można także tworzyć razem w trybie online, jednakże jeszcze nie próbowałem tego rozwiązania. Drugą opcją edytora jest mapa świata, dzięki której przemierzanie naszego epizodu będzie przyjemniejsze. Możemy także stworzyć własne NPC, jednak jest już to trochę trudniejsze i wymaga ćwiczeń. W każdym razie wielkie brawa za edytor jednocześnie złożony i prosty w obsłudze.

Gra idealna?

Niestety nie. Przede wszystkim dokucza brak kilku naprawdę istotnych rzeczy z innych odsłon, jak gwiazdki dającej nieśmiertelność. W dodatku w grze jest kilka błędów, ale na szczęście nie są one na tyle dotkliwe.

Największym minusem jest jednak zatrzymanie rozwoju SMBX. Gra skończyła swój żywot na 1.3

Dlaczego? Ponoć Nintendo kazało Redigitowi wstrzymać tworzenie gry. Ile w tym prawdy? Myślę, że niewiele. Jakoś nikt nie kazał Gdańcowi porzucać Mario Forever. Zapewne Spinks po prostu chciał zająć się czymś innym i wymyślił pretekst. Szkoda.

Podsumowanie

Jeśli jesteś fanem Mario, to zagraj w SMBX. Spędzisz z nim na pewno wiele przyjemnych godzin. Jeśli jednak nie jesteś... Też spróbuj. Kto wie, może się przekonasz? Ja już naprawdę długo gram i tworzę w SMBX i nie żałuję czasu spędzonego z nim. Gdyby była wersja 1.4, to byłaby dziesiątka. Ech. Może kiedyś?

Plusy:

- Znakomita hybryda wielu gier.

- Tryb kooperacji

- Prosty i świetny edytor.

- Starcza na długo

- Wiele postaci i NPC

Minusy:

- Kilka drobnych błędów.

- Brak nowych wersji.

Ocena: 9/10

Link: http://www.download.net.pl/1772031/super-mario-bros-x/

 Share

6 Comments


Recommended Comments

W Edytor nie zamknąłeś zdania nawiasem. tongue_prosty.gif

I czemu usunąłeś poprzedni komentarz? zly.gif

Tak czy kwak, dobra robota.

Nie usunąłem tyle twojego komenta, co cały wpis, bo coś się bugowało i go nie było widać xD

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...