Jump to content
  • entries
    61
  • comments
    543
  • views
    108,666

[FREEWARE]Cave Story


Arturzyn

1,457 views

DiVf3TE.png

Nie każda świetna gra musi być tworzona przez największe koncerny za miliony dolarów. Czasem wystarczy tylko dobry pomysł i... czas. Dużo czasu. Cave Story powstawało przez 5 lat- a odpowiedzialny jest za nie jeden człowiek. Ale efekt jest olśniewający. Aż dziw, że za free.

Tak- oto, na łamach Skull @nd Bones, jedna z najlepszych darmowych gier, jakie zna świat. Muszę powiedzieć, że absolutnie się z tym zgadzam. To fenomenalna platformówka, która zostawia w tyle komercyjne tytuły. Ale po kolei.

Głównym bohaterem gry jest robocik o imieniu Quote (cytat), który budzi się z jaskini, by uratować latającą wyspę. Jednakże, jak to w grach bywa, niczego nie pamięta. Niezły klops! W dodatku nie ma broni! Na szczęście, znajduje pistolet, którym toruje sobie przejście do wioski Mimig.Fabuła jest oczywiście większa, ale nie będę spoilerował- warto odkryć ją samemu. Szczególnie, że gra jest nieliniowa: ma AŻ 3 zakończenia! Odkryłem tylko 2, ale cóż- nie chciało mi się znowu przechodzić gry, w którą grałem (<liczy>) ok. 14 godzin. Tak, to tyle trwa. (Brawa dla LaserGhosta za podpowiedzi.)

XGxQvHs.png

Chodzący toster Balrog marzył o znalezieniu przyjaciela, jednak ciągle spalał raka.

Wróćmy do broni. Na zakończeniu miałem ich 5 sztuk- na końcu, który ominąłem, jest ich trochę więcej. Każda broń może być ulepszona do 3 poziomu, a doświadczenie zdobywa się z przeciwników i bossów.Właśnie- bossów. Co chwila zdarza się z nim jakaś walka. Praktycznie codziennie jakiegoś spotykałem. Ze wspomnianym wyżej Balrogiem walczy się 4 razy. Nie byłoby to może bardzo wkurzające, gdyby szefowie byli prości. Ale tak nie jest. Dużo razy zginiecie podczas 2 walk: jednej z tosterem i Monsterem X i... No, to najtrudniejsi. Zwłaszcza, że checkpoint jest oddalony od Monstera o jakąś chwilę łażenia po lokacji, a na dodatek trzeba przed pojedynkiem wyczyścić pole bitwy z przeciwników. Jeszcze raz brawa dla LG za wskazówki!

W grze są misje, które trzeba spełnić, żeby pójść dalej- no, chyba, że są to misje wyboru zakończenia. Do wyboru, do koloru. Najbardziej wnerwiającą misją jest na pewno szukanie w Sand Zonie 5 szczeniaków dla pewnej staruszki, która ma związek z fabułą.

wWzTm33.png

Monster X to tak naprawdę kot- ale chyba urodził się w Czarnobylu.

Dobrze, że można zwiększyć zdrowie, znajdując kapsułki życia- jeden jutuber miał 50 serc! Są poukrywane w różnych miejscach, a z wrogów częściej wypada doświadczenie niż życie.Teraz co nieco o grafice. Niektórym się spodoba, ale innym nie. Dla wybrednych pewien fakt: na

Steamie można za 10 ? (teraz w promocji za 2,5) kupić Cave Story+ z lepszą grafiką. Co ciekawe, taki sam los spotkał Eversion, opisywane już na tym blogu, tylko że jest za 4 ? (2 w promocji). Gabe jest po prostu zdziercą. Niczego złego nie mogę napisać o muzyce. Relaksująca, a w walkach podgrzewająca do walki. Kolejny argument za. Argument przeciw? Brak slotów na gry, więc nie można "dać pograć komuś z rodziny"- trzeba przejść całą grę. Kto by chciał znowu grać przez 14 godzin?

Cave Story nie jest grą idealną, ale mało do tego miana jej brakuje. Mimo, że powstała w 2004 roku, budzi emocje do dziś, a takich gier ze świecą w jaskini szukać. wink_prosty.gif

9+/10

+fabuła

+bronie

+zadania

+długa

+postacie

+nieliniowa

+grafika i muzyka

-niektórzy bossowie są za trudni

-jeden slot na grę

Link: http://www.cavestory...nloads_game.php

11 Comments


Recommended Comments

Przed "-" również używamy spacji. A nie po "-"?

Zarówno po, jak i przed.

Nie każda świetna gra musi być tworzona przez największe koncerny za miliardy dolarów.

To oczywiście hiperbola, prawda?

Miało być miliony, ale wziąłem pod uwagę Billa Gatesa z Microsoftu. trollface.gif Ale mogę zmienić.

To Bill Gates tworzy gry? Tego nie wiedziałem, dziękuję za to niebywałe oświecenie. -_^ Jest z MS, to chyba tworzy.

Windows i oprogramowania to gry, tak? Ciekawy punkt widzenia.

Chodziło ogólnie o MS, a Billa tak jakoś wsadziłem.

Czy Microsoft ogólnie robi gry?

Na X360 są gry, a X360 jest od MS. No!

Link to comment

ew. można dodać, że wersja Cave Story+ była za dolca w Humble Bundle :) i zapewne gdzieś może jeszcze można wyrwać, obstawiam allegro

Link to comment

Na twoim miejscu połączyłbym kilka akapitów ze sobą, bo nie ma sensu ich rozdzielać. Może i tekst będzie wtedy wyglądał na krótszy, ale bardziej treściwy. Bo pisanie po trzy linijki o każdym aspekcie gry sprawia wrażenie, że recenzja jest po prostu biedna.

Wstępniak plus pierwszy akapit, 2. i 3. i każda kolejna para może zostać spokojnie scalona, a wpisowi wyjdzie to tylko na dobre. Do tego sporo powtórzeń i niepotrzebnych anglizycmów ["exp" można spokojnie zastąpić doświadczeniem, a "na endzie" to już w ogóle jakiś koszmarek językowy.

Jak na razie najlepsza rzecz, jaką stworzyłeś, choć dalej nie jest naprawdę dobra. Keep workin'

Poprawione. Będę się trzymał tych rad. I dzięki!

Raczej chodziło mi o to, żeby połączyć to:

Dobrze, że można zwiększyć zdrowie, znajdując kapsułki życia- jeden jutuber miał 50 serc! Są poukrywane w różnych miejscach, a z wrogów częściej wypada doświadczenie niż życie.
z częścią, która jest przed obrazkiem. :)
Link to comment

SPOILERY

Cały akapit fabularny IMO trzeba by przeredagować, bo z jednej strony SPOILERUJE, z drugiej wprowadza w błąd.

P.S. Cheeba - ARE YOU A MAN

Link to comment

Pomoże mi ktoś? Jestem już chyba na końcu gry. W sali tronowej pokonałem Mysery (czy jak tam on miała). Potem salę wyżej pokonałem Doktora (2 razy bo przeszedł coś w rodzaju przemiany). Na samej górze już nie wyrabiam. Żeby trzech przeciwników na raz? Jakieś wskazówki?

Link to comment

Eliminuj pomarańczowe potworki by odzyskać exp/hp, skup się na walce z Core. Sugerowana broń: Nemesis, a jeżeli nie masz to cokolwiek długodystansowego niewymagającego amunicji. Skacz uważnie po platformach i pamiętaj, że Core możesz zranić tylko wtedy gdy widać w największej części czerwoną tkankę.

Link to comment

sorry że dopiero teraz odpisuje, ale bossa rozwaliłem jakiś jeden dzień po napisaniu posta. Moja strategia, to jak najbardziej unikać sue (bo tak naprawdę to tylko ona zadawała obrażenia) nie strzelać do misery (bo wtedy spawnuje potworki pomarańczowe) i zawsze patrzeć co robi rdzeń, bo czasem też strzelił. Używałem karabinu maszynowego, latanie za jego pomocą wspomagane plecakiem odżutowym było także pomocne. Tym razem piszę w innej sprawie. Grę przeszedłem z ogólnie dobrym zakończeniem. Tylko niestety nie mogłem znieść że Curly zginęła, czy jest jakiś sposób na jej ocalenie od utonięcia?

Link to comment

Jest trzecie zakończenie z Curly, lecz niestety nie wiem, co zrobić, by je odkryć. W Plantacji (chyba tak to się wabiło), na dole lokacji, po zrobieniu jakichś czynności, w łóżku powinna pojawić się Curly. Dalej nie mam pojęcia. :)

Spytaj LG lub wejdź na tę stronę.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...