Jump to content
  • entries
    77
  • comments
    412
  • views
    59,913

"Bogaty" wybór

Kwad_rat

824 views

Następna generacja konsol nadchodzi. Niektórzy mogą powiedzieć, że już się pojawiła, wraz z premierą Wii U, jednak Nintendo jest jak zwykle modnie spóźnione. Ciężko jest zaliczyć tę ostatnią maszynę do następnego pokolenia, kiedy jego specyfikacja bardziej przypomina produkty konkurencji, obecnie znajdujące się na rynku. Na potrzeby tego wpisu, przyjmijmy jednak, że Wii U jest tak zwanym "next genem".

Do premiery Playstation 4 i Xbox One, pozostało już tyko parę miesięcy. Już niedługo będziemy się mogli cieszyć bardziej wysublimowanym sprzętem, o większej mocy obliczeniowej, lepszej grafice, o bardziej błyszczących obudowach, funkcjach socjalnych i innych bajerach, o których zwykli marzyć prawdziwi gracze. Polscy gracze będą mogli przebierać w opcjach, które najbardziej im pasują, czy to przekazać swoje pieniądze Sony, może wesprzeć Microsoft, a może jednak wspomóc nieco stetryczałego staruszka Nintendo. Nie wspominając o PC, które niejako stanowi trochę inną kategorię wagową. Ale czy aby na pewno mamy wybór?

gallery_8505_1244_2960.jpg

Zacznijmy może od usunięcia z pokoju słonie, o którym wspomniałem na samym początku artykułu. Wyeliminujmy jeden z potencjalnych wyborów, który jednak nie jest nam do końca dany. Mówię o Nintendo, które teoretycznie oferuje graczom w Polsce swoje dwa flagowe produkty - Wii U i 3DS. Piszę teoretycznie, ponieważ w praktyce, kiedy piszę te słowa, Nintendo wciąż nie ma w Polsce swojego oficjalnego dystrybutora. W związku z tym, dostępność gier na ich platformy jest praktycznie zerowa, ceny zwariowane, a i zdobycie, którejkolwiek konsoli wielkiego N wymaga karkołomnej gimnastyki, zupełnie nie opłacalnej z punktu widzenia przeciętnego użytkownika. Jeśli oczekujesz, że wstąpisz do pierwszego lepszego sklepu i zakupisz pudełko z logiem Nintendo, to możesz się srodze zawieść. Czyli nasza lista wyboru nowej konsoli, już została uszczuplona do dwóch pozycji.

Xbox-One-862x647.jpg

Przejdźmy do Microsoftu. Przecież pomimo głupiej nazwy, Xbox One wciąż może powalczyć o konsumenta na polskim rynku. Muszę powiedzieć, że konferencja giganta z Redmond była naprawdę dobra. Znalazł się na niej nawet jeden excluzywny tytuł, który bardzo mi się spodobał, a mowa Sunset Overdrive, którego styl wprost mnie zauroczył. Co prawda, cena troch wysoka i niekoniecznie musi mi się podobać to, że Kinect jest niemal obowiązkowo dołączany do zestawu, jednak myślę, że nowy Xbox ma szansę zdobyć pewną grupę zwolenników w Polsce i sprzedać się całkiem nieźle w dniu premiery. Microsoft nawet zaprezentował listę 21 krajów, w których dostępny będzie Xbox One już w Listopadzie. Spójrzmy: Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Kanada, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Meksyk, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Rosja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania i oczywiście Stany Zjednoczone... Chwila, na tej liście nie ma śladów Polski. Wygląda więc na to, że oficjalnie na razie konsola nie ma wsparcia w naszym kraju. Na pewno pojawią się egzemplarze, które będą sprowadzane przez przeróżne sklepy internetowe. Może się jednak okazać, że będziemy mieli powtórkę sytuacji z Wii U, kiedy deficyt sprzętu spowodował, że kupno egzemplarza w Polsce graniczyło z cudem i nawet preordery nie były realizowane. W dodatku nie spieszył bym się też z zamawianiem Xbox One w zagranicznych sklepach. Po ostatnich wyczynach Microsoftu, związanych z DRM, obowiązkowym połączeniem do internetu i ogólnym brakiem zaufania do użytkownika, może się okazać, że Polskie IP nie będzie mile widziane w Xbox Live i konsola będzie mogła co najwyżej służyć jako ekstrawagancki przycisk do papieru. Pozostaje też problem dostępności gier w sklepach, choć w dobie cyfrowej dystrybucji nie jest to jakąś wielką uciążliwością. Nie mniej, można powiedzieć, że kolejny z możliwych do wyboru next genów odpada z naszej listy.

playstation-4-controller-sensor.jpg

I jak się okazuje, morze możliwości, które było rozmiarów co najwyżej Bałtyku, okazało się zwykłą kałużą, jako że na Polskim rynku, w najbliższym czasie oficjalnie dostępny będzie tylko jeden next gen. Przynajmniej na razie nikt nie ogłaszał, że Polska jest wykluczona z grona krajów, w których ma się już niedługo pojawić Playstation 4. Jeśli ktoś będzie chciał więc kupić nowy sprzęt, pociągnąć Polskę w następną generację, to w zasadzie ma jeden wybór. Można by rzec, że jest to najlepszy wybór, ponieważ Playstation 4 będzie miało cenę o całe 100 ? niższą od Xbox One, chyba najbardziej zróżnicowaną bibliotekę i zapewne najlepsze wsparcie w Polsce, spośród trzech producentów konsol. W dodatku płacą za plusa, co miesiąc będziemy otrzymywać jakieś darmowe gry i w ogóle przyszłość Sony maluje się w różowych barwach, jednak pozostaje pewien niesmak. Z i tak skąpego wyboru, nie zostało praktycznie nic.

Wybór został nam odebrany. Niby istnieje, jednak pozostałe opcje są na tyle uciążliwe i bolesne, że aż wypada z nich zrezygnować. Miło by było, gdyby jednak Sony nie mogło się czuć w Polsce monopolistą.15 Comments


Recommended Comments

Wszystkie ograniczenia Xboxa, w tym i blokada regionalna, zostały zniesione, także będzie można sprowadzać go zza granicy. Oczywiście, na pewno wpłynie to na sprzedaż X1 w Polsce, ale możliwość grania na nim będzie.

Share this comment


Link to comment

Jeśli się w jakiś rynek nie inwestuje, albo wręcz ostentacyjnie go olewa, to nie ma co liczyć na profity od graczy z tego kraju.

Mimo to sądzę, że ludzie, którym odpowiada właśnie taka, a nie inna konfiguracja (danego sprzętu) i tak wynajdą sposób na jego kupno. Sprowadzenie na własną rękę sprzętu z kraju piwa i kiełbasy albo od wyspiarzy nie stanowi problemu w XXI wieku.

Share this comment


Link to comment

Osobiście wolę poczekać niż lecieć z kasą w zębach po peorder. Na szczęście poznałem się na amazonie to prawdopodobnie zdecyduje się na wii u.

Jednak musze się zgodzić, o ile podczas poprzedniej generacji xbox niezle wystartował teraz sytuacja zapowiada się na odwrotną.

Share this comment


Link to comment

Wszystkie ograniczenia Xboxa, w tym i blokada regionalna, zostały zniesione, także będzie można sprowadzać go zza granicy. Oczywiście, na pewno wpłynie to na sprzedaż X1 w Polsce, ale możliwość grania na nim będzie.

Po pomysłach jakie miał M$ i tak podchodziłbym z rezerwą do informacji, że wszystko powinno działać. Zawsze może spotkać nas jakaś niemiła niespodzianka.

Sprowadzenie na własną rękę sprzętu z kraju piwa i kiełbasy albo od wyspiarzy nie stanowi problemu w XXI wieku.

Wiem, sam si ostatnio tym zajmowałem, choć czasem trzeba się z tym trochę pobawić, bo amazom trochę ma trochę niestandartowy system płacenia kartą i nie wszystkie polskie plastiki go obsługują. Poza tym sprzęt kupiony np. na wyspach może się okazać tańszy niż ten dostępny u rodzimych sprzedawców. Co nie zmienia faktu, że przeciętny Kowalski, wchodząc do sklepu będzie mógł kupić jedynie Playstation 4.

Share this comment


Link to comment

PC+PS4+WiiU NextGen Master Race.

PC wiadomo. PS4, bo jestem straszny Sonyfanboj i będę rzucał w nich pieniędzmi za byle co. WiiU mam i liczę, że się wyrobi z czasem. Co prawda Nintendo dalej nie ma pojęcia co robi i tłucze kolejne Mario, Zeldy, Kirby i Yoshi zamiast sięgnąć po bardziej atrakcyjne imo serie typu Starfox, Metroid czy F-Zero, ale przynajmniej Bayo2 i X będzie.

Share this comment


Link to comment

Czyli nic się nie zmieniło. W Polsce dalej synonimem konsoli pozostanie Playstation na rzecz jakiś nielicznych odprysków na rzecz Xboxa i totalnie bogatych hipsterów od Nintendo. Next gen my ass...

Wii U wygrywa!

Nawet największy fanboj wszechświata nie jest chyba w stanie w to uwierzyć. WiiU przegrało zanim generacja się zaczęła i teraz do jej końca będzie odrabiać straty...

a może jednak wspomóc nieco stetryczałego staruszka Nintendo.

>Nintendo w Polsze.

Nawet nie wiesz jak bardzo chętnie bym tego stetryczałego staruszka wspomógł. Zrobiłbym to gdyby za każdym razem nie szturchał mnie laską i nie dawał mi wrednie znać, że ma mnie w głębokim poważaniu.

Share this comment


Link to comment

Nawet największy fanboj wszechświata nie jest chyba w stanie w to uwierzyć. WiiU przegrało zanim generacja się zaczęła i teraz do jej końca będzie odrabiać straty...

Niestety. Mam wrażenie, że aby wciąż muc produkować konsole stacjonarne, N powinno już pracować nad nową maszyną i wypuścić ją przynajmniej za 2 lata. W trakcie trwania obecnej generacji. Niestety Wii U jako hardware przypomina bardziej Xboxa 360 i Playstation 3.

Share this comment


Link to comment

Bardzo dobry artykuł.

W zasadzie, po jego przeczytaniu tak naprawdę "przejrzałem na oczy". XB1 jest martwy(słabszy sprzętowo, wymaga Kinecta etc.), Sony wielbię i nie od dziś jestem pod wielkim wrażeniem ile są w stanie zdziałać na Polskim rynku(pomimo tak na prawdę jego skromnego znaczenia w sensie ogólnym), a Big N - cóż leżącego się nie bije. Zwłaszcza takiego już w stanie podpadającym pod gnilny.

Bardziej zastanawia mnie architektura samych konsol - czy gry będą w najbliższej przyszłości optymalizowane głównie pod AMD, tak jak ma to miejsce np. w B4ttlefieldzie?

PS

Dlaczego zmieniłeś swój oldschoolowy, przekozacki i taki z którym zawsze byłeś kojarzony awatar? sad_prosty.gif

Share this comment


Link to comment

Bardzo dobry artykuł.

a Big N - cóż leżącego się nie bije. Zwłaszcza takiego już w stanie podpadającym pod gnilny.

Big N wciąż zarabia pieniądze, a to najważniejsze. Oznacza to, ze firma wciąż żyje. Problem polega na tym, że ta firma naprawdę potrafi podejmować ryzykowne zagrania. Spójrzcie na gry jakie prezentuje. Oprócz New Super Mario Bros. każdy Mario jest trochę inny. Kto byłby w stanie zrobić coś takiego jak Smash Bros. Jaka inna korporacja byłaby skłonna zrezygnować ze standardowego designu pada, by zaskoczyć gracza czymś całkowicie nietuzinkowym, zarówno w tej i w poprzedniej generacji. Nintendo podejmuje ryzyko, jednak nie zawsze okazuje się to trafną decyzją. Dlatego cenię tę firmę. Gracze potrzebują Wielkiego N jako producenta konsol.

PS

Dlaczego zmieniłeś swój oldschoolowy, przekozacki i taki z którym zawsze byłeś kojarzony awatar? sad_prosty.gif

Chodzi o ten z krasnoludem, czy może ten który miałem ostatnio, czyli, mój portret z profilu, w stylu egipskim?

Ten wrzuciłem, ponieważ bawiłem się trochę pixelartem i miałem po prostu taki etap kiedy wrzucałem nowy obrazek to tu, to tam. Zawsze mogę wrócić do starego.

Share this comment


Link to comment

Rozumiem, że trochę czekałeś z opublikowaniem tego wpisu? Bo do tego czasu już trochę się zmieniło w polityce M$.

Ja nadal, jednak czuję niesmak(jedyną konsolę, którą miałem to było PSP) i nie zamierzam tykać tego urządzenia nawet kijem. Można to było inaczej rozwiązać, jednak wychodzi na to, że to co nazwali rewolucją, prócz lepszej wydajności, rewolucją już nie jest. Czemu nie można połączyć możliwości trzymania gier na cloudzie(nawet tych z pudełka) i wymiany gier/oddania z konta?(dajmy, że nawet za opłata dodatkowo w wysokości 10% aktualnej ceny gry byłoby do przyjęcia) Wilk syty i owca cała (jednak nie dla nich, bo by to oznaczało zielone światło dla używek... o nie! Oczywiście nie myślą, jak pokazać graczom, że im na nich zależy, by nie chcieli gier oddawać, lecz oni wolą doić kasę i myśleć, jak blokować). Sprawdzenie połączenia online, co 24h nie było w ogóle potrzebne, więc to dobrze(piraci i tak zrobia swoje). Resztę ,,rewolucyjnych" nowości odwołali, bo jak nie chcecie to nie. Dla mnie jest to niezrozumiałe. Lubią sobie strzelać w stopę czy co?

Jedyne na co mam nadzieję to na o wiele lepszą jakość konwersji gier z konsol na PC, ze względu na wysokie podobieństwo nowej architektury. Może w końcu jakieś gry prawdziwie multiplatformowe?

Share this comment


Link to comment

Rozumiem, że trochę czekałeś z opublikowaniem tego wpisu? Bo do tego czasu już trochę się zmieniło w polityce M$.

Nie do końca. Jak teraz czytam to po raz kolejny, to faktycznie można odnieść wrażenie, że wciąż myślę, o tym, że jednak wszystkie zabezpieczenia są na miejscu, co się zmieniło w ciągu ostatnich paru dni. Chodzi mi raczej o to, że nigdy nie wiadomo, czy M$ jednak po premierze nie zmieni zdania i za jakiś czas wszystkiego nie uruchomi z powrotem. Tym bardziej, że panowie zastrzegali się, że nie da się tak po prostu tego wyłączyć... Zresztą za Sony też nie ręczę, bo obie firmy opatentowały bardzo podobne rozwiązania, które miały chronić przed używkami. Jedyne co wiemy, to że Microsoft zbudował już infrastrukturę, która pozwala mu na użycie owych rozwiązań.

Może w końcu jakieś gry prawdziwie multiplatformowe?

Poprzednia generacja bardzo ograniczała możliwości gier na PC. Gry tworzone były pod Power PC, a nie X86. Do dziś wiele produkcji straszne ślamazarzy się na blaszakach, mimo ich sporej przewagi sprzętowej. Tera naprawdę może się opłacać zakup komponentów AMD, ponieważ pod nie będą optymalizowane nowe produkcje.

Share this comment


Link to comment

@Kwad_rat

Oczywiście. Nie sądzę, żeby szkielet pod odbudowę usunęli z konsoli. Prawie na pewno, jednak raz na 24h łączenie nie wróci, bo to było totalne kłamstwo z ich strony, że to jest potrzebne.

M$ zbudował infrastrukturę dla zabezpieczeń? Raczej podpatrzył. Hype na sukces Steama z PC jeszcze nie zniknął i podobne rozwiązania sami prezentują. Tylko M$ oczywiście wali przy tym gafę za gafą i część graczy im tego nie zapomni.

Dla mnie walka z używkami, jako takimi to przyznanie się do tego, że mają nas gdzieś. Nie liczy się gracz i ogólna jakość tego co robi developer, bo oni chcą na tym tylko dobrze zarobić. Ich gra, ich nowa droga technologia, ich drogi marketing i wszystko ma się zwrócić, a jak nie to wina graczy, bo przecież tego chcieli, a to że się nie podoba to już nie ich wina.

AMD ma udziały, jednak jak wiadomo architektura X86 jest dosyć szeroka i cały rynek nie należy do jednej firmy. Wystarczy PC o wydajności konsol by wszystko dobrze działało.

Share this comment


Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...