Jump to content
Sign in to follow this  
  • entries
    28
  • comments
    176
  • views
    20,650

Rock, Paper, Shotgun, a sprawa CDA

rumbur

611 views

Postanowiłem ostatnio zajrzeć na RPS, głównie dlatego, że nigdy nie zaglądałem na zagraniczne serwisy tego typu. Cholera, w ogóle nie zaglądałem na żadne serwisy tego typu, jakoś tak kupuję CDA, mam konto na forum, więc po co się pchać dalej ?

Ano, widzicie, wychodzi na to, że byłem niesamowitym głupcem o bardzo wąskich horyzontach. Ale człowiek się uczy, tak że polecam ten serwis. Głównie ze względu na niesamowicie lekki styl pisania, który sprawia, że oczy same lgną do czytania :)

Ale nie o tym chciałem pisać, otóż co przykuło mój wzrok był napis "Support RPS", a że strona jak najbardziej przypadła mi do gustu, postanowiłem ich "supportować". Okazało się, że mogę to zrobić na dwa sposoby: płatną subskrypcję i dotacje. Jako, że cena dwóch dolarów miesięcznie nie jest szokująco wielka ( więcej wydaje na Kebaba ) postawiłem zapisać się do nich. No i tu klops, bo ja Paypala nie mam, nie będę miał i nie chcę mieć. Za dużo tym badziewiem kłopotów, za duże opłaty za przelew, w każdym razie tyle dowiedziałem się od ludzi, którzy płacili przez niego za zakupy. Dotacje również są obsługiwane przez niego, tak więc z bólem muszę przyznać, że tych dwóch dolarów miesięcznie ode mnie nie dostaną.

Ale również nie o tym chciałem pisać, albo raczej o tym tylko nie tak. Widzicie, ja rozumiem, że RPD nie ma za sobą Bauera, nie jest wspierane finansowo jak CDA, i praktycznie reklamy na stronie i te dotacje/subskrypcje to wszystko na czym jadą.

Ale dlaczego by nie przenieść tego modelu do CDA ? Czemu nie dać na głównej stronie przycisku subskrybuj ? Powiedzmy, że za dodatkowe pięć złotych miesięcznie taki jegomość miałby dostęp priorytetowy do kluczy do bet, to znaczy dostawał by go na swojego maila bez potrzeby klikania gdziekolwiek, miałby zniżkę na prenumeratę, zniżkę w level 77, i innych sklepach, które dość często współpracują z CDA, może nawet jakieś bony od czasu do czasu na gry w konkretnych sklepach, zarówno na płytach jak i digital ? Może taki osobnik dostałby możliwość edycji swoich komentarzy pod newsami na stronie głównej ? Może dla grupy subskrybującej powstawałyby specjalne konkursy ?

Rzecz jasna taki stan rzeczy wywołuje pewne zgrzyty, jak na przykład podział użytkowników na tych niepłacących i tych płacących i w tym momencie do końca nie jestem pewien czy to by wyszło stronie na dobre. Dodatkowo subskrypcja obciążała by kartę, tak więc osoby pełnoletnie nie miałyby kłopotu, osoby niepełnoletnie musiałyby się liczyć z proszeniem rodziców o zgodę, no i jest jeszcze grupa, która w ogóle nie posiada kart kredytowych. W sumie ich rozumiem, niemniej karta jakoś jest bardziej przydatna przy zakupach przez internet, więc wciąż ją posiadam :)

Rzecz jasna to są tylko rozważania teoretyczne, nie jestem w stanie sobie wyobrazić, ile roboty Ghost & Co musieliby włożyć w przebudowę forum, to znaczy systemem dystrybucji kluczy do bet, załatwieniem formalności z serwisem zajmującym się przesyłaniem forsy, no i zaimplementowaniem takiej opcji na stronie głównej. Do tego dochodzi kwestia zabezpieczeń, dlatego też powyższe dywagacje są i pewnie pozostaną jedynie czysto teoretyczne.9 Comments


Recommended Comments

Nie widzę tego kompletnie.

RPS jest samo, samiuteńko. Utrzymują się tylko z reklam na stronie i tych dotacji. Tyle. Z CDA jest inaczej. Pieniądze idą do nich od czytelników, reklamodawców w piśmie i reklam ze strony oraz forum. To niemało, przynajmniej na razie i w porównaniu z RPS. Jeżeli by dodać jeszcze możliwość subskrypcji za dodatkowe rzeczy, to widzę tylko jeden wynik:

hurr CDA wyciąga kasę jakby im nie było mało durr

Tak nawiasem, wymaganie płacenia za edycję komentarzy to byłby skrajny idiotyzm, bo to jest absolutnie jeden z podstawowych standardów w komentarzach gdziekolwiek. Naprawdę czasem jest mi wstyd, że czasopismo o grach i poniekąd nowych technologiach może mieć tak zacofaną stronę.

Share this comment


Link to comment

Podobne rozwiązanie ma Poltergeist. Istnieje tam coś zwane Polter Plusem, ale nie widać, by cieszyło się dużą popularnością (nie znaczy to, że jest hipsterskim tworem, po prostu popularności nie widać - płacący użytkownicy mają możliwość wyświetlenia plusa przy awatarze, nieczęsto go widzę).

Share this comment


Link to comment
No i tu klops, bo ja Paypala nie mam, nie będę miał i nie chcę mieć. Za dużo tym badziewiem kłopotów, za duże opłaty za przelew,

wait what

w każdym razie tyle dowiedziałem się od ludzi, którzy płacili przez niego za zakupy.

aha

No to ja napiszę że od 2,5 roku mam konto w PayPal i dotychczas raz jeden miałem problem z nim, i to tylko z mojej winy.

Co do opisanego przez Ciebie hipotetycznego scenariusza przestawienia się CDA na subskrypcje - myślę, że za jakiś czas to będzie poważnie rozważane, bo chyba nie ma takiego idealisty, który by wierzył że wydawanie papierowego pisma ma (opłacalną) przyszłość. Ale też trzeba by się właśnie przyjrzeć jak ludzie traktują takie abonamenty, jak np. program Piano w elektronicznym wydaniu Gazety Wyborczej.

Share this comment


Link to comment

Wersja elektroniczna nie byłaby zła, ale mnie bardziej chodziło o różne dodatkowe bonusy dla płacących więcej, w szczególności o rabatach na gry :). Co do PayPala to nasłuchałem się porządnie przy okazji różnego rodzaju wyprzedaży na STEAM-ie, dlatego jestem sceptyczny. Ponadto wciąż nie wiem ile do końca sobie liczą za zrealizowanie zlecenia, a jestem zbyt leniwy by to sprawdzić :) Ale tak na serio, nie lubię zostawiać moje informacji o kracie w jednym miejscu zbyt długo, nawet w zakupach na Amazonie każdorazowo usuwam info na temat sposobu płatności. Podobno na PayPalu wymagane jest to cały czas.

Share this comment


Link to comment
Za dużo tym badziewiem kłopotów, za duże opłaty za przelew

Brednie totalne. Płacę - i otrzymuję płatności - Paypalem od lat i nic takiego nie widziałem, ani żadnych kłopotów nie miałem.

Share this comment


Link to comment

+1 do komentarzy Rankina i LaserGhosta o PayPalu.

Olso, RPS nie ma Berlina, więc nie muszą wytrzymywać gigantycznego natężenia ruchu :D

Share this comment


Link to comment

@Rankin

Ale on słyszał!

Jak dla mnie raczej to nie wypali. Ludzie mają trudności z płaceniem za rozrywkę, a co dopiero za dziennikarstwo. Inna sprawa jest taka, że wolałbym dać kasę na jakąś inicjatywę mniej znanych twórców jak Magazyn Lag chociażby, niż na takiego dużego gracza jak CD-Action. CD-A ma pismo, stronę pełną małych newsów komentowanych przez naprawdę wielu ludzi i zaplecze marketingowe.

Share this comment


Link to comment

Podobne rozwiązanie ma Poltergeist. Istnieje tam coś zwane Polter Plusem, ale nie widać, by cieszyło się dużą popularnością (nie znaczy to, że jest hipsterskim tworem, po prostu popularności nie widać - płacący użytkownicy mają możliwość wyświetlenia plusa przy awatarze, nieczęsto go widzę).

Polterowe Plusy po prostu za mało dają aby opłacało się je kupować (ot, możliwość zmiany tła bloga i ustawienie własnej domeny, możliwość polecania artykułów i wyświetlania artykułów w wersji gotowej do druku - te dwie ostatnie opcje na szczęście z czasem udostępniono normalnie - ach i jeszcze jakieś konkursy dla userów premium). Chyba każdy z aktywniejszych userów aktywował to raz żeby zobaczyć o co chodzi i tyle. Plus przy awatarze jest opcjonalny. Można go wyłączyć jeśli się nie chce by ludzie wiedzieli, że opłacasz plotera. Wielu, w tym ja, korzystało z tego dobrodziejstwa (no bo trochę wstyd było :P).

Share this comment


Link to comment

+1 do komentarzy Rankina i LaserGhosta o PayPalu.

Olso, RPS nie ma Berlina, więc nie muszą wytrzymywać gigantycznego natężenia ruchu biggrin_prosty.gif

:D

Share this comment


Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...