Skocz do zawartości

Moje Fado

  • wpisy
    348
  • komentarzy
    1406
  • wyświetleń
    470609

RetroKino - Dyktator (Great Dictator, The)


bielik42

1596 wyświetleń

RetroKino ? Dyktator (Great Dictator, The)

mov_the_great_dictator.jpg

Reżyseria: Charlie Chaplin

Gatunek: Komedia, Dramat

Rok powstania: 1940 r

Zapewne wielu młodszych widzów kojarzy tytuł ?Dyktator? z kontrowersyjnymi wygłupami Sashy Barona Cohena w jednym z jego ostatnich filmów. Stąd taki oto amator może się zdziwić słysząc, iż film pod tytułem ?Dyktator? jest uważany za arcydzieło gatunku filmowego. Cóż, to nie satyra na dzisiejsze czasy doczekała się takich zaszczytów, ale jeden z najodważniejszych czynów w historii kinematografii.

Mamy rok 1940, wojska Hitlera szaleją w Europie, szerząc terror i koszmar. A tymczasem jeden reżyser w Ameryce, znany z niemych komedii, tworzy jedną, wielką parodię III Rzeszy, osobiście małpując wielkiego fuhrera. Tak jest, podobny do Hitlera Chaplin został Adenoidem Hynkelem, przywódcą Tomanii oraz niewiele znaczącym fryzjerem, który wrócił z I wojny światowej po rehabilitacji i jest uderzająco podobny do nowego dyktatora. Ta podwójna rola to oczywisty pretekst do oczywistej podmiany ról w filmie (co następuje na sam koniec).

charlie-chaplin-in-the-great-dictator.jpg

Miasto, do którego nasz fryzjer trafia jest typową niemiecką aglomeracją z oddzieloną dzielnicą żydowską. Także i antysemityzm tyranii został tu oddany, bowiem mieszkańcy tejże dzielnicy są terroryzowani przez policję i jednostki odpowiedzialne za takie ?zabawy?. Nasz bohater przyczyni się do zmian w państwie, a w międzyczasie mamy przyjemność obserwowania spotkania pomiędzy Hynkelem, a przywódcą sąsiedniego państwa Bakterii ? Benzino Napaloni, prezentację zbrojeń, inwazję, knucie spisku i bohaterską ucieczkę. Nie mogło też zabraknąć pięknej kobiety, tym razem wiele szczęścia miała Paulette Goddard, znana z ?Dzisiejszych czasów? ? wcześniejszego filmu Chaplina.

Co jest niezwykle oryginalne i zaskakujące, to umieszczenie tak wielkiego ludzkiego koszmaru jak 2 wojna światowa w ramy komedii wprost z lat 20-tych XX wieku. Oczywiście zgodnie z najnowszymi trendami ?Dyktator? został udźwiękowiony, ale taśma pozostała czarno-biała, co dodaje całości uroku. Przez niemal cały czas widzowi serwuje się kolejne powody do śmiechu, następne rozbrajające scenki i gagi sytuacyjne. Nie znajdziemy tu tak wyświechtanego ?humoru? jak nieśmiertelna skórka od banana, ale za to Chaplin serwuje nam prawdziwe spektrum swoich możliwości. Od początku filmu, gdzie nieudolnie stara się obsługiwać działo przeciwlotnicze, przez ?bohaterską? walkę z agresywną milicją, strzyżenie klienta w rytm muzyki, taniec z Ziemią Hynkela, bal i pertraktacje Chaplin cały czas nas zaskakuję pomysłowością, zdolnościami i rozbrajającym humorem. Nie można być obojętnym na takie popisy. Jednocześnie ?Dyktator? zachowuje w sobie poważne tło, oddające tragedię, z jaką musiała radzić sobie Europa. Finalna mowa do ludzi w wykonaniu Chaplina to istny majstersztyk oratorski, aktualny do dziś i przejmujący.

The-Great-Dictator-2.jpg

Twórczość Charliego Chaplina jest jednym z filarów kinematografii, był on niezwykłym mistrzem w nadawaniu duszy swoim filmom i wpływaniu na odczucia widzów. W podobny sposób, lecz przy pomocy strachu, nie śmiechu, starał się działać Hitchcock, co zręcznie mu (zazwyczaj) wychodziło. Oglądając dziś tak stare filmy nie sposób przeoczyć fakt, że niewiele się ten świat zmienił. Wciąż borykamy się z podobnymi problemami, wciąż to człowiek jest źródłem zła. To wzruszające, że choć tamte czasy są dla nas odległe i obce, to dzięki twórczości Chaplina można poczuć ten klimat, styl i duszę przedwojennego świata. Sam ?Dyktator? to kulminacja twórczości Chaplina, jego dzieło życia, po którym żaden film nie był w stanie zachwiać autorytetu reżysera. Jest to też dowód odwagi człowieka, w sobie najlepiej znany sposób przeciwstawiającego się złu, na które nie ma wpływu, jest odległe.

Piękny film, piękne przesłanie i zjawiskowa trwałość. To jest pomnik dużo trwalszy od poetyckiego spiżu, bowiem to dzieło powróci i znów pojawi się na ustach wszystkich, zjednoczonych przeciw koszmarom tego świata. Polecam z całego serca, gdyż to jeden z tych filmów, które wpływają na człowieka.

7 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Piękny film, ale Chaplinowi złamał karierę i przysporzył mnóstwo nieśmiesznych kłopotów, od przylepienia labelki antyhitlerowca i nawoływacza do wojny zanim w ogóle WWII się zaczęło po etykietę lewaka i związane z tym nieprzyjemności PO wojnie.

Niemniej, obejrzeć jak najbardziej warto.

Link do komentarza

@Rankin

Cóż, o ile wiem, to ostateczna mowa rzeczywiście była jednym z powodów, dla którego rząd USA zarzucał mu poparcie komunizmu, a jednocześnie szpiegostwo na rzecz ZSRR. Inna sprawa, że to takie dość mało subtelne kuriozum, bo jak tu się nie zgadzać z jego słowami? Czy nie są prawdziwe?

Po "Dyktatorze" musiał uciekać, ale pamiętajmy, że tylko ten film, stworzony w tym okresie nadal jest pamiętany, a nie całe masy innych, propagandowych filmików. Miał poglądy lewicowe, lecz moim zdaniem to rząd był przewrażliwiony. Wystarczy spojrzeć na scenę z "Dzisiejszych czasów", w którym Tramp podnosi czerwoną chustę, która spadła z przejeżdżającego samochodu. Macha nią za nimi, by zwrócić ich uwagę, ale dostrzegają to policjanci i biorąc go za komunistycznego podżegacza tłuką go i wsadzają do paki.

Link do komentarza

Fenomenalny, ponadczasowy film. Szkoda że trzeba było tyle czasu, by ludzie docenili Chaplina.

Swoją droga - z tego co pamiętam, to Chaplin jeszcze przed "Dyktatorem" pałał niechęcią do nazistów, i to z wzajemnością - Niemcy uważali go za Żyda.

Link do komentarza
Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...