Jump to content
  • entries
    19
  • comments
    55
  • views
    12,604

Księgozbiór Iselora #6: Pierścień i Róża czyli historia Lulejki i Bulby z rysunkami autora


Iselor

811 views

 Share

155x220.jpg

Tytuł: Pierścień i Róża czyli historia Lulejki i Bulby z rysunkami autora

Autor: William Makepeace ThackerayW

Wydawnictwo: różne (na okładce: PIW)

Ilość stron: 201 (wydanie PIW)

Oprawa: miękka (wydanie PIW; nie wiem jak z innymi)

Cena: w zależności od wydania

Król Seriozo, władca Paflagonii na łożu śmierci mianował swego brata Walorozo regentem do czasu aż Lulejko, syn Serioza, nie osiągnie pełnoletności. Walorozo nie miał zamiaru oddawać korony, gdy brat zmarł obwołał się królem, a Lulejko...No, Lulejko żył sobie z wujkiem i ciotką i nie wiedział nic o zdradzie wujka. A i tak do korony nie było mu śpieszno, zależało mu tylko na rozrywkach i żeby nie musiał się uczyć więcej jak dwa dni w tygodniu. Był zakochany w swojej kuzynce, Angelice, pannie głupiej i uważającej się za pępek świata.

W sąsiednim państwie, Krymtatariii, król Kalafiore wydał bitwę buntownikowi Padelli i...no cóż, zdarzyło mu się że poległsmile_prosty.gif Królowa umarła, władzę objął buntownik Padello, a mała księżniczka Różyczka zgubiła się w lesie. Tam została odnaleziona przez rodzinę królewską Paflagonii i została przygarnięta jako służka (oczywiście nic nie wiedzieli o jej królewskim pochodzeniu).

Tak rozpoczyna się historia w "Pierścieniu i Róży". Po samych nazwach można zauważyć że jest to książka napisana z przymrużeniem oka. Humoru w niej dużo, zwłaszcza uśmieją się dzieci, ale i u starszych pojawi się czasem banan na twarzy:) Czasem nawet sam narrator opisując jakieś wydarzenie doda coś zabawnego od siebie prezentując tym samym własną opinię nt. miejsc, osób czy wydarzeń. "Pierścień i Róża" to znakomita powieść dla dzieci i choć niekrótka (jak dla dzieci ? 201 stron) warto, aby właśnie po nią sięgnęły. Bardzo niedobrze, że ta książka nie jest obecna w spisie lektur; może właśnie dzięki niej dzieci zainteresowałyby się książkami. Ach! Szkoda że nie jestem odpowiedzialny za lektury, bo dla dzieci z klas 1 - 3 pasuje ta książka wyśmienicie!

"Pierścień i Róża" co ciekawe jest przez wielu uważany za prekursora literatury fantasy. Nikt tej książki do fantasy jednak nie zaliczy, bo siedzi ona (cytując nie dokładnie Sapkowskiego:)) w worku z literaturą dziecięcą razem z "Czarnoksiężnikiem z krainy Oz" i "Kubusiem Puchatkiem". Książka jest łatwo dostępna w księgarniach, antykwariatach i na aukcjach:) Polecam:)

Na zakończenie krótkie info o autorze (cytuję z tylnej strony okładki): "William Makepeace Thackeray, jeden z największych realistów krytycznych w literaturze angielskiej dziewiętnastego wieku, żył krótko (1811 - 1863), stosunkowo późno też, bo pod czterdziestkę, zaczął pisać. W Piętnastoletnim okresie jego działalności twórczej powstały wielkie, od lat cieszące się popularnością powieści: "Targowisko próżności", "Dzieje Pendennisa", "Historia Henryka Esmonda" czy "Rodzina Newcome'ów"."

 Share

1 Comment


Recommended Comments

Czytałem ją w wieku 14 lat, natchniony obejrzanym w telewizji serialem o tym samym tytule, na pewno kojarzysz. I muszę powiedzieć, że książka była lepsza, chociaż serial stworzono bardzo dokładnie, jakoś czytając miałem inne wyobrażenie księcia Bulby, diametralne różne do tego pokazanego w serialu. Za to serial miał fajny soundtrack, do tej pory pamiętam piosenkę "naprzód żołnierze, niech żyje król, nie są nam straszne rany i ból" i to właściwie wszystko co z niej pamiętam, ale mimo wszystko miłe wspomnienie jest. Dzięki za przypomnienie mi tych miłych wspomnieć. Szkoda, że TVP nie wyemituje tego serialu jeszcze raz, w moim wieku już nie wypada iść do czytelni dla dzieci. Swój egzemplarz posiałem gdzieś podczas kilku przeprowadzek, ehh, może sobie sprezentuje na urodziny ?

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...