Jump to content
  • entries
    318
  • comments
    3,425
  • views
    544,516

Sprawa ocieplania wizerunku Adolfa Hitlera


...AAA...

2,677 views

 Share

Na facebooku swoje profile mają już niemal wszyscy: od celebrytów, przez postacie fikcyjne, aż po osoby znane z kart historii. Nic dziwnego, że doczekaliśmy się również wysypu "fanpejdżów" kontrowersyjnych, spośród których największą karierę zrobił pomysł Ocieplenia wizerunku Adolfa Hitlera. Pomyślałbym, że znalazłem się we wszechświecie równoległym, gdyby ktoś zaraz nie wpadł w sidła tej prostej prowokacji.

Adolf-Hitler-Funny-Pictures-8.jpg

Dla osób niepoinformowanych: istniejąca przez kilka miesięcy facebookowa strona, zajmowała się regularnym publikowaniem materiałów (głównie obrazkowych memów), przedstawiających najsłynniejszego zbrodniarza świata w krzywym zwierciadle. Internauci masowo "lajkowali" nietypowe zdjęcia Hitlera, nierzadko z ironicznymi podpisami lub sfingowanymi cytatami, tudzież bardziej drażliwe, prezentujące czarny humor. Pismak jednej z rodzimych gazet, pochwycił temat, zastanawiając się nad legalnością i moralnością tego typu zabaw. Parę dni temu, portal uległ krytyce mediów i stronę usunął.

Nie będę udawał, że owy projekt należał do ambitnych i skrywał jakieś głębsze przesłanie. Była to zwykła, prześmiewcza strona jakich wiele, prezentująca humor niski i kontrowersyjny. (Zwłaszcza w przypadku żartów o Żydach, których w takim miejscu zabraknąć nie mogło.) Nigdy nie uważałem się za przewodnika na ścieżce ku prawdzie i moralności, ale jak najbardziej brzydzę się nazizmem i wszelkimi jego objawami. Mimo to, drugowojenny humor rzadko kiedy mnie razi i mam wrażenie, że nie jestem w tej gruboskórności osamotniony.

Na (nie)szczęście tego narodu, większą wrażliwość wykazali dziennikarscy protektorzy obyczajowości, którzy ochoczo wyruszyli na krucjatę przeciwko internetowemu zepsuciu. Oczytani i wszechstronnie wykształceni mistrzowie pióra, nie byli oczywiście w tej walce bezbronni. Zajrzeli do ustawy i znaleźli oręż w formie art. 256 Kodeksu Karnego:

Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dokonując wykładni powyższej normy, nie ma wątpliwości, że każde propagowanie ustroju totalitarnego (a więc niewątpliwie hitleryzmu) podlega karze. Nieprzypadkowo wytłuściłem jednak propagowanie, które stanowi tu źródło całego sporu. Jak podnosi prof. Lech Gardocki, z czym całkowicie się zgadzam: przestępstwo musi być popełnione ze szczególnie zabarwionym zamiarem propagowania totalitaryzmu. Aby mówić o czynie zabronionym, musi wystąpić więc wyraźna wola popularyzacji, a przynajmniej publicznego aprobowania zbrodniczego systemu. Nie będzie przestępstwem ani działalność artystyczna, ani naukowa, ani kulturalna czy satyryczna. Myślę, że nie przesadzę stawiając tezę, iż z faszyzmem można robić wszystko co nie mieści się w rozumieniu propagowania.

tumblr_mlfk5z53Dc1rexsomo1_400.gif

Adi zdaje się nie rozumieć całego zamieszania.

W takim wypadku, jeżeli pomysłodawcy Ocieplenia wizerunku Adolfa Hitlera, nie mieli chęci aprobowania ideologii spod znaku swastyki - nie można im nic zarzucić. Szczerze wątpię aby ustawodawca dążył do ścigania osób żartujących z tragedii, nawet jeżeli żarty znajdują się na żenująco niskim poziomie. Propagowanie powinno mieć na celu jakąś pochwałę totalitaryzmu, akceptowanie jego metod, może nawet próbę przekonania doń innych osób. Przeglądając fanpage widziałem różne gagi, mniej lub bardziej trafione, często niesmaczne, ale jednak żadnego z memów nie potraktowałbym jako zaproszenia do nazizmu.

Jak widać, dla niektórych trochę ironii z domieszką prowokacji to pokrętny sposób pochwały hitleryzmu. Ciekawe, czy sam zainteresowany potraktowałby ocieplanie swojego wizerunku za dobry PR.

 Share

10 Comments


Recommended Comments

Jedna, wielka głupota. Ludzie robili sobie jaja z Hitlera i spółki od wielu, wielu lat, dlaczego więc nagle jest to temat-tabu?

Nawet dzieci wiedzą, że parodiowanie jest najłatwiejszym sposobem na umniejszenie czci, więc tak naprawdę podobne strony nie są pochwałą, ale właśnie wyśmianiem Hitleryzmu.

Link to comment

Internet czasem przypomina mi smietnik. Możesz tam znaleźć wszystko, ale rzadko coś naprawdę wartościowego.

Ale już wybierając się na śmietnik nie powinieneś narzekać, że śmierdzi i nie ma tu nic wartościowego. Tak już jest w tym miejscu i tyle.

Link to comment

Może zacznijmy od tego, że w internecie na ma świętości ani granic, których nie można przekraczać. Czekam więc aż nastąpi wielki atak na wszystkie przeróbki ''Upadku" jakie znajdują się na YT. No bo jakże to tak? Stawiać Hitlera jako autorytet wypowiadający się na różne sprawy? Jeszcze ktoś pomyśli, że

.

tumblr_m5v1i54eh11r1jtzbo1_250.gif

Hitler promuje arbuzy

Link to comment

@eMJ nie narzekam, po prostu mówię jak to dla mnie czasem wygląda. Jak się umie szukać to zawsze coś wartościowego się znajdzie, ale...

Link to comment

Surprise, surprise! Połowa Internetu podpada pod jakiś paragraf. Ciekawi mnie natomiast, według jakiego klucza jest wybierane to, co trzeba nagłośnić i pogrozić sądem :)

Link to comment

"Hitler miał marzenia za które umarł, ale o tym się nie mówi..."

W sumie to z tego typu FP, lajkuje tylko "Naziści byli źli, ale się dobrze ubierali", no i osobiście nie widzę powodu aby przeżywać tak ten fanpage o Hitlerze, po prostu grupka dziennikarzy szukała tematu.

Link to comment

"Hitler miał marzenia za które umarł, ale o tym się nie mówi..."

W sumie to z tego typu FP, lajkuje tylko "Naziści byli źli, ale się dobrze ubierali", no i osobiście nie widzę powodu aby przeżywać tak ten fanpage o Hitlerze, po prostu grupka dziennikarzy szukała tematu.

dokładnie. gdyby żadna pisarzyna na tym nie zarobiła, fanpejdż by wisiał nadal, nieskrytykowany

no ale, kliknięcia muszą być, a hitler to nośne słówko

Link to comment

Od siebie powiem tylko tyle, że informacje i teksty "okołototalitarne", zazwyczaj nie mają zamiaru ich propagowania. A przerysowane podejście do prawa, jedynie ogranicza naszą wolność słowa.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...