Jump to content

Randomowo

  • entries
    9
  • comments
    95
  • views
    19,749

Daft Punk - Random Access Memories


Xerber

1,029 views

 Share

Po siedmiu latach przerwy od ostatniego albumu studyjnego, charakterystyczny duet z Francji powraca z nowym krążkiem. Czy dorównał on jednak legendzie zespołu?

I tak i nie.

Po pierwsze, jeżeli oczekiwałeś kolejnego "Discovery" to srogo się zawiedziesz. Daft Punk na nowej płycie odchodzi od utartej przez siebie ścieżki House z domieszką Disco na rzecz Funka. Album jest przesiąknięty wpływami muzyki lat '70 i wczesnych '80 i jest swoistym trybutem złożonym klasycznym dyskotekom. Panowie sporo zaryzykowali stawiając na taką zmianę, w końcu zespół kojarzony jest z typowo elektronicznymi utworami w stylu "Technologic", czy "Harder, Better, Faster, Stronger". Koncepcja narodziła się już podczas wczesnych prac nad płytą - duet był już znudzony syntezatorami i postanowił w ramach eksperymentu wprowadzić coś nowego, a mianowicie wokal.

Do pracy nad albumem zostało zaproszonych wielu muzyków. Paul Williams, Giorgio Moroder, czy Pharrell Williams to tylko część znanych nazwisk, które użyczyły swojego głosu (i nie tylko). Dużą zmianą jest też przeniesienie nacisku z syntezatorów na "normalne" instrumenty - w szczególności gitarę, która choć zawsze była obecna w muzyce Daft Punk, tutaj dostała szczególnie dużą rolę.

Deal%20with%20it.gif

Album otrzymał bardzo pozytywne oceny w prasie branżowej (New Musical Express - 10/10, Rolling Stone - 4/5) fani zespołu też są w stosunku do niego dobrze nastawieni, choć jednocześnie narzekają na umniejszenie wpływów muzyki House. Mi osobiście płyta naprawdę się spodobała. Nie jest to najlepszy album w dorobku zespołu, ale utwory trzymają naprawdę wysoką klasę. W szczególności upodobałem sobie utwory "Touch" i znane z singla "Get Lucky", które są cholernie wciągające.

Jest to przede wszystkim świetny album Funkowy. Rytmicznie jest fantastyczny a wokale są bardzo dobrze dobrane. Cieszę się, że duet postawił na eksperymentalne brzmienie, bo to oznacza, że czerpią dużą przyjemność z tworzenia muzyki, a to jest chyba w tej branży najważniejsze.

A jeżeli album nie podoba wam się tylko dlatego, że jest inny, macie fragment archiwalnej wypowiedzi jednego z muzyków - Thomasa Bangaltera:

"We never like to do the same thing twice. It's more fun and entertaining for us to do something different, whether it's wearing masks or developing a persona that merges fiction and reality. We're happy to give back to the masses."

 Share

13 Comments


Recommended Comments

Pierwsze przesłuchanie - meh.

Kolejne - poezja.

RAM to taki album, który podoba się bardziej, im dłużej się go słucha. Z każdym kolejnym razem zaczyna mi się podobać następny utwór. Ale Giorgio ma na to małe szanse. Może to być jeden z bardziej sentymentalnych i jeden z ważniejszych kawałków na płycie, ale taki długi monolog nie pasuje moim uszom, niestety. Co nie zmienia faktu, że płyta jest świetna.

Ulubione? Na pewno oba z Pharrellem Williamsem, czyli Get Lucky i Lose Yourself to Dance, ale też Instant Crush, Give Life Back to Music i Doin' it Right. Pełen odjazd.

Also,

Hey take my shirt and just go ahead and wipe all the

SWAG,

SWAG,

SWAG!

Link to comment

Mnie się RAM bardzo podoba, choć fanem DP generalnie nie jestem - najlepszym do tej pory krążkiem jest dla mnie nie "Discovery" a OST do nowego "Trona". Bardzo 'równa' płyta, świetnie wpadające w ucho kawałki, dobrze brzmienie. Duży replay value :) Polecam nawet tym, którzy dotychczas Punków nie lubili.

Są tacy? o.0

Link to comment
Youtube Video -> Oryginalne wideo


I approve of this message. Jedna z najlepszych piosenek w całym dorobku zespołu


Moja ulubiona. Poza tym raczej chodziło ci o to, że to najlepsza z piosenek w całym dorobku zespołu, a nie w dorobku całego zespołu ;)

Yep. Przynajmniej domyśliłeś się o co mi chodziło ;)
~X
Link to comment

Jeszcze nie słuchałem całej płyty, ale słyszałem parę razy "Get Lucky" i muszę powiedzieć, że dawno nie było kawałka, przy którym tak świetnie mi się prowadziło samochód. :) Nie jestem wielkim fanem Daft Punk, ale lubię ten zespół, dlatego, że po prostu przyjemnie się go słucha. Jeśli miałbym wskazać ulubiony utwór grupy, to byłby to prawdopodobnie "Human After All". :)

Link to comment

DAFT PUNK! <3

Planuję zakupić sobie ten album, jak tylko uzbieram wystarczającą kwotę. Nie, ale serio. Z tej nowej płyty słyszałam jedynie "Get Lucky", ale wiedząc, że to DP, to pozostałe kawałki z pewnością są równie dobre.

Link to comment

Słucham tego albumu od kiedy tylko pojawił się leak. Teraz od początku do końca przesłuchałam go autentycznie kilkadziesiąt razy. I co jest zabawne, zamiast się nudzić, wciąga coraz bardziej. Na tyle bardziej, że jutro idę do sklepu aby album kupić :)

Jak dla mnie album jest perfekcyjny. Nie ma ani jednego kawałka, który bym omijała.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...