Jump to content
  • entries
    19
  • comments
    112
  • views
    11,812

Nasza świadomość


ReadyToFall

484 views

 Share

Dawno tutaj nie pisałem, a w tym czasie wydarzyło się wiele ciekawych rzeczy i wpadłem na kilka dość ciekawych przemyśleń, podzielę się jednym z nich z Wami. A co mi tam smile_prosty.gif.

Siłą człowieka jest świadomość - z takiego założenia wychodzę. Kiedyś tak nie myślałem, i w zasadzie nie zaprzątałem sobie tym głowy, bo po co? W gimnazjum wszystko robiono za nas. Wszyscy ludzie wpakowani byli do jednego wora - czy to humanista, czy to matematyk, czy też może margines społeczny z rodziny patologicznej. "Jestem w gimnazjum, bo w dzisiejszych czasach taka jest ścieżka edukacji" ok, nie ma nad czym się zastanawiać. Przyszła pora na szkołę średnią i po niespełna roku widać co ciekawego wnosi ona w życie człowieka. Przede wszystkim skłania do myślenia nad sobą. Być może powiecie, że jeszcze całego roku nie skończyłem w szkole średniej, a już obnoszę się z tym, jakie korzyści na mnie wywarła i głoszę, że gimnazjum to nie jest najlepsze miejsce dla człowieka. Wręcz przeciwnie, wydaje mi się, że dla niektórych osób gimnazjum powinno trwać przynajmniej o rok czy dwa więcej. Człowiek świadomy jednak marnuje się w takim przytułku dla całej masy społecznej. Czemu piszę więc o szkole, mając na względzie naszą świadomość? Z bardzo prostego powodu - to świetny przykład. Szkoła średnia to czas w którym rodzą się nowe pytania, dlaczego właśnie tutaj jestem? Przecież mogłem pójść gdziekolwiek indziej. Czy to była dobra decyzja, czy chcę być tutaj gdzie jestem, a przez resztę życia robić to czego się teraz uczę? Obserwując przez długi czas kolegów i koleżanki z liceum dochodzę do wniosku, że większość przyszła tylko po to, by gdzieś pójść, byleby zdać do następnej klasy, a dalej to jakoś tam przecież będzie. Dobra, może i będzie, pytanie tylko jak. Odwołując się do szkoły dość znacznie ograniczyłem pojęcie świadomości ludzkiej, jednak jak już pisałem, był to tylko przykład. Ogólne pytania podczas obcowania ze światem to zwyczajne "po co?", "skąd?", "dlaczego?", "jak to się stało?" etc. etc; wydają się banalne, ale nie wiem do dziś dlaczego ludzie nie chcą ich używać. Taka świadomość której wielu z nas brakuje jest bardzo blisko, a mimo to niewielu ludzi po nią sięga. Nie chcę uogólniać tutaj do wszystkich dorosłych i niedorosłych, piszę głównie o moich rówieśnikach. Fajnie jest żyć beztrosko, w końcu kto myśli za dużo gorzej na tym wychodzi, szkoda tylko, że będąc nieświadomym samego siebie stajemy się jednolitą kupą g*wna. Wszyscy jesteśmy inni, trzeba więc to wykorzystywać, szukać zainteresowań, budzić głęboko drzemiący w nas potencjał i iść przez życie świadomym własnej osoby. Tymczasem mało kto poszukuje własnego ja. Świadomość polega również na interpretacji różnych sytuacji czy wiadomości. Mieć swoje zdanie, pogląd to jest sztuka której szukam i ciągle się uczę.

W dużej mierze do napisania tego tekstu skłoniło mnie zachowanie mojej klasy i innych znajomych. Wolałbym aby ten wpis nie musiał się pojawiać, ale no trudno, stało się.

Bądźmy architektami swojego losu oraz przyszłego świata który sami musimy zbudować. Na zachętę piosenka oddająca głębię moich przemyśleń.

 Share

2 Comments


Recommended Comments

Szkoła i świadomość? To w ogóle można podać na jednym talerzu? Aequivocatione! Instytucja ta, owszem, ma za zadanie pobudzać nas, społeczeństwo anty-myślicieli, do zastanawiania się nad sobą. Niestety uczynku tego nie wypełnia prawidłowo, o ile w ogóle ma na niego ochotę.

Świadomość polega również na interpretacji różnych sytuacji czy wiadomości. Mieć swoje zdanie, pogląd to jest sztuka której szukam i ciągle się uczę.

Streściłbym to do "Świadomość to próbowanie świata".

@Edit: Polecam cover w wykonaniu Rise Against piosenki "Little Boxes".

Link to comment

Niestety muszę się z Tobą zgodzić, że szkoła nie wypełnia tego zadania, ale zadanie takie właśnie ma. Mnie po części pomogła, myślę że znajdzie się jeszcze kilka takich osób, są to jednak jednostki.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...