Jump to content

Moje Fado

  • entries
    348
  • comments
    1,407
  • views
    469,253

RetroKino - Płatki róży (American Beauty)


bielik42

1,905 views

 Share

RetroKino ? Płatki róży w kałuży krwi (American Beauty)

American-Beauty-film-z-polskim-lektorem_Sam-Mendes,images_big,19,5903570130946.jpg

Reżyseria: Sam Mendes

Rok produkcji: 1999

Gatunek: Dramat

Wiadomo, że nagrody akademii wcale nie oznaczają wybitnej jakości nominowanego dzieła. Te uhonorowania to raczej pretekst do wzrostu ceny poszczególnych osobników, parających się robotą w kinematografii. Bez wątpienia warto jednak przyjrzeć się choćby niektórym nominowanym, a wielkim zwycięzcą roku dwutysięcznego był Sam Mendes i jego film pt. ?American Beauty?.

american-beauty.jpg

Zaczyna się dość ciekawie, bowiem raczeni jesteśmy miłym głosem Kevina Spacey, zdradzającym nam punkt kulminacyjny filmu, a mianowicie śmierć głównego bohatera, którego to Kevin gra. Poznajemy więc jego historię na rok przed tym tragicznym zdarzeniem. Jest on zwykłym, zapracowanym 40-latkiem, w głębokim kryzysie emocjonalno-seksualnym, z buntowniczą, nastoletnią córką i jedynie tolerującą go żoną. Na zmianę tej nieprzyjemnej sytuacji wpływają dwa wydarzenia: odwiedziny Kevina z Anette Bening (żona) w szkole córki, aby zobaczyć jej występ w grupie cheerleaderek oraz fakt wprowadzenia się nowych sąsiadów, których syn jest dosyć osobliwym typem, a ojciec wojskowym homofobem.

american-beauty.jpg

Pierwsze zdarzenie najbardziej wpływa na Kevina, ponieważ w czasie spektaklu zauważa Menę Suvari, koleżankę jego córki i momentalnie się w niej zadurza. Sama nastolatka jest fałszywą pozerką, która za punkt honoru obiera utrzymanie pozoru ?wyzwolenia z oków przyzwoitości?. Z kolei druga okazja oddziałuje na całą rodzinę, ponieważ Wes Bentley ? syn sąsiadów, zaraża luzem (i paleniem Maryśki) Kevina, a po pewnym okresie związuje się emocjonalnie z Thorą Birch ? córką swego najnowszego klienta. Przedstawiona w tym filmie rodzina to istna kumulacja najgorszych koszmarów familijnych. Małżeństwo tkwi w stagnacji, nie ma pomiędzy nimi porozumienia, ich córka nie jest przez nich rozumiana, nie okazuje swoich potrzeb i pragnień.

shaky-camera-in-american-beauty-1.png

Ojciec jako żywiciel rodziny siedzi przywiązany do pracy, w której nim pomiatają, matka stara się być idealną businesswoman, zajmując się sprzedażą nieruchomości, z marnym skutkiem zresztą. Ich córka jest wyobcowana, jej jedyną przyjaciółką jest wspomniana Suvari, która wykorzystuje naiwność Thory, aby wyglądać bardziej seksownie. Co ciekawe, wszystkiemu zaradza obojętność, bieg za marzeniem i narkotyzowanie się. Technika ?ogień zwalczaj ogniem? sprawdza się tu w stu procentach.

Kevin+Spacey+American+Beauty.PNG

Warto ten film zobaczyć nie tylko ze względu na wielowątkowy, ciekawy scenariusz, ale także dla kapitalnie wyreżyserowanych scen ?wizji? Kevina, gdy widzi on swą idealną nastolatkę chętną do spółkowania. Jej ciało zawsze przykryte jest płatkami róży, a z pięknych ust wydobywają się najczulsze słówka zachęty do czynu. Ten oniryczny majstersztyk to największe osiągnięcie reżysera, jeśli chodzi o film jako całość, bowiem nadaje mu trochę nadrealistycznego smaczku. Polecam zapoznać się z tą produkcją, być może odnajdziecie w niej choć trochę nadziei i wsparcia. Warto wiedzieć, że nawet z bardzo głębokiego szamba da się wydostać z podniesionym czołem, ale konsekwencje? bywają różne. Dorzućmy do tego sporo artystycznych ujęć typu scena, w której na wietrze tańczy torebka foliowa, czy kręcenie martwego ptaka. Dla miłośników kina i ambitnego, i poruszającego, i oryginalnego.

Bimbrownikus

 Share

2 Comments


Recommended Comments

Oglądałem dawno temu, ale to świetny film:) Muszę go sobie odświeżyć:) Znakomicie zagrał Kevin Spacey a całości dopełnia śliczna Mena Suvari:) Dla tych co nie widzieli: pozycja obowiązkowa!

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...