Jump to content

GamesWorld

  • entries
    13
  • comments
    65
  • views
    7,266

Botanicula - Botaniczny point'n'click


Enigmato

391 views

 Share

Botanicula to niezależna produkcja typu point'n'click, stworzona przez czeskie studio Amanita Design. Jest grą logiczną przedstawiającą historię pięciu małych bohaterów w botanicznym świecie nękanym przez złośliwe bakterie. Zaskakuje treścią i oryginalnym stylem, który tworzy głównie rewelacyjna warstwa audiowizualna.

z11598773Q,Botanicula.jpg

Początek gry, w dość minimalistyczny technicznie sposób ukazuje nam sytuację jaka panuje w danym otoczeniu, które tworzy najprawdopodobniej sporych rozmiarów drzewo. Przedstawiony jest główny problem - atak szkodliwych ciał obcych pragnących wyssać ostatnie kawałki zielonej materii, pozbawiając tym samym życia reszty organizmów. Wcielamy się w pięć botanicznych postaci (widocznych na pierwszym screenie) które swoją odwagą i sprytem pragną ocalić zamieszkujące przez nich środowisko. W tym celu wyruszamy w podróż po kolejnych mikrogałęziach, po drodze pomagając innym osobnikom i poznając ich historie, co umożliwia monitorowanie sytuacji i ułatwienie nam osiągnięcia celu.

Otaczający nas świat przepełniony jest różnorakimi organizmami i elementami owego środowiska, z których wiele jest w pełni interaktywne. Możemy klikać, przeciągać i bawić się tym, co w point'n'clickach najbardziej charakterystyczne. Każdej takiej akcji towarzyszy niezwykle przyjemny i charakterystyczny dźwięk, co potęguje efekt i motywuje do klikania w dosłownie wszystko co tylko możliwe. Botanicula ma dzięki temu ogromny potencjał na platformy mobilne, niestety dostępna jest na tą chwilę tylko na Mac'ach. Nie wymagana jest zręczność, czy wykonywanie wielu ruchów. Istota tkwi w logice.

Zagadki występujące w grze twórców z Amanita Design nie są wymagające, mało tego, są dosyć proste jeżeli chodzi o gry logiczne. Przenosi się to jednak na korzyść gry, która ma bawić i cieszyć, zrzucając tym samym na drugi plan wytężanie mózgu spowodowane chęcią rozpracowania danej zagadki. Poza standardowymi logicznymi łamigłówkami mamy do czynienia z sporadycznie występującymi mini-gierkami, które podobnie jak poprzednio, nie są trudne, jednak niesamowicie przyjemne i satysfakcjonujące. Mamy możliwość zagrania w botaniczną siatkówkę, czy ścigania się biedronką, co cieszy i ciekawie urozmaica rozgrywkę. Do realizacji niektórych zagwozdek będziemy musieli wybrać odpowiedniego bohatera. Każdy z nich w pewnych kwestiach sprawdza się lepiej i mimo, iż nie zawsze będzie taka możliwość, jest to ciekawe i praktyczne urozmaicenie, zwłaszcza, iż pewnym etapie gry będziemy sterowali jedną osóbką.

04030700.jpg

Sterowanie jest banalnie proste. Interaktywne elementy otoczenia zostały tak zaprogramowane, że najechanie na nie myszką zmienia ikonę kursora, a każda plansza ma na swoich końcach strzałki umożliwiające przeskoczenie dalej, lub powrót, co dodatkowo pomaga w zbędnym błądzeniu. Wiąże się z tym jednak pewien dyskomfort. Często ścieżek jest po prostu zbyt dużo, w dodatku powykręcane są one w różne zakątki, utrudnia to sprawną komunikację. Jest co prawda orientacyjna mapa jednak nie ma mowy o jej dokładności i podatności.

Botanicula wyzwala naprawdę wiele uczuć. Nie mówię tutaj o mocnych, dotykających nas sytuacjach, jednak ogólnego odbierania tej gry. Historia opowiadana jest w bardzo dobry dobry sposób. Utożsamiamy się z piątką niziołków do tego stopnia, że wspólnie przeżywamy przygodę i pragniemy stawiać czoła złu, aby uratować obumierające środowisko. Powodem takich właśnie uczuć jest niesamowita audiowizualna strona gry.

Graficznie gra prezentuje się doprawdy świetnie. Nie mam na uwadze tekstur czy jakości grafiki jako takiej, skupiam się raczej na na bardzo charakterystycznym stylu artystycznym. Botaniczny świat przedstawiony jest jakoby w świecie mikroorganizmów, a raczej połączeniu obu środowisk. Sterujemy organizmami które wyraźnie wyglądają i na pierwszy rzut oka łatwo je rozróżnić, jednak otoczenie przypomina środowisko spod mikroskopu. Dochodzą do tego różnego rodzaju przedziwne koncepcje niektórych elementów otoczenia co w efekcie końcowym prezentuje się bardzo ciekawie i przede wszystkim unikatowo. Należy zwrócić uwagę na zmianę środowiska w zależności od dziejących się wydarzeń. Miejsca po których się przemieszczamy w pierwszym etapie gry są w pełni żywe, kolorowe, a w ich materialnym wnętrzu, przez żyłki płyną związki mineralne. Idąc dalej, mając do czynienia z większą ilością bakterii, charakter otoczenia staje się mroczniejszy, materia obumiera, zmienia się nastrój dźwiękowy.

Śmiało mogę stwierdzić, iż ścieżka dźwiękowa to największy atut Botaniculi. Genialne odgłosy towarzyszące klikaniu na poszczególne elementy otoczenia wywołują lawinę przyjemnych odczuć związanych z wykonywaniem takich czynności. Twórcy bardzo dobrze zdali sobie sprawę z potęgi strony audio i wykorzystali ją jak najlepiej. Często w otoczeniu umieszczone są przedmioty wydające podobne, bardzo pasujące do siebie dźwięki, co motywuje do zabawy i łączeniu ich w króciutkie kawałki. Nie raz zdarzyło mi się przystanąć i zmiksować kilka dźwięków, nie ukrywając tym samym zachwytu nad świetnym zgraniem barw odgłosów. Nie zabrakło także oryginalnych soundtracków uzależnionych od danej lokacji. Wszystkie są bardzo pozytywne i niezwykle przyjemne w odbiorze, a nie które z nich po prostu wywołują lawinę radości i podziwu.

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na nawiązania do gier jakie tutaj występują. Nie jest to coś niezwykle istotnego, mnie jednak urzekło. Podczas rozgrywki możemy zagrać w minigierkę o charakterze Pacmana, spotkać kosmiczne znaki z Neverhooda, czy spowodować pojawienie się robocika z Machinarium. Bardzo to cieszy, zwłaszcza, że wszystko wmontowane jest w świetną oprawę audio-wizualną Botaniculi więc prezentuje się czarująco.

04030702.jpg

Dzieło studia Amanita Design(twórców Machinarum) to bardzo przyjemna gra o wyraźnym stylu, która zachwyca na każdym kroku i promienieje urokiem. Wpływa na to ciekawie opowiedziana historia i przede wszystkim genialna warstwa dźwiękowa, która aż motywuje do życia. Botanicula pokazuje również, iż niewielkim nakładem pracy można podbić serca graczy. Świetna, chodź nieco krótka przygoda, to trzeba przeżyć!

9+/10

Zalety:

+ ciekawa historia opowiedziana w niebanalny sposób

+ oprawa audiowizualna

+ zaskakujący styl artystyczny

+ radosna, zabawna i niewymagająca rozgrywka

+ minigierki

Wady:

- nieco utrudniona komunikacja między planszami

- zbyt mało wymagające zagadki

Piras

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...