Jump to content
 • entries
  101
 • comments
  520
 • views
  59,973

Największy czołg świata...


wojtekwlodyka28

5,764 views

 Share

Ok, w dzisiejszym wpisie odejdziemy trochę od tematyki growej i przyjrzymy się największemu czołgu na świecie czyli P-1000 Ratte.

ratte100.jpg

Czołg Landkreuzer P-1000 Ratte( z niemieckiego szczur), bo tak brzmi jego pełna nazwa, został zaprojektowany przez niemieckiego konstruktora Friedricha Kruppa w 1942 r. i został zatwierdzony przez Adolfa Hitlera w 1943 r. Jego przeznaczeniem było wsparcie piechoty w bezpośrednim natarciu na wroga. Ten ważący 1000 ton czołg miał być uzbrojony w dwa działa kalibru 280 mm, pojedyncze działo 128 mm, osiem działek przeciwlotniczych Flak 38 kalibru 20 mm i dwa karabiny maszynowe MG 151/15 kalibru 15 mm. Jego ruch miały zapewniać gąsienice, 3 po każdej ze stron, każda o szerokości 1,2 metra. Napędem tego potwora miały być dwa 24 - cylindrowe silniki MAN o mocy 8500 każdy. Jako, że do poruszenia czołgu trzeba było mocy 16000 KM rozważano również użycie ośmiu 20 cylindrowych silników Daimler-Benz MB501 o mocy 2000 KM każdy.

Plany budowy tego potwora ( na szczęście...) spełzły na niczym, ponieważ nie znaleziono sytuacji w której czołg ten mógłby zostać użyty. Ze względu na jego wymiary nie mógł on pokonywać mostów, ani gęstych zabudowań. Byłby za bardzo narażony na ataki z powietrza, a także miny. Jego prędkość uniemożliwiłaby szybki odwrót, jak i również gwałtowne natarcie. W końcowym stadium jego produkcji wymyślono, że mógłby on z nabrzeża ostrzeliwać wrogie okręty, jednak koszta budowy przybrzeżnych dróg po których miałby się poruszać,a także zwiększone ryzyko ataków z powietrza zdecydowało o tym, że pozostanie on tylko na papierze.

W planach był jeszcze jeden, o połowę większy czołg, a mianowicie Landkreuzer P. 1500 Monster. Jego waga przekraczać miała 1500 ton, a działo główne - 800 mm... to dopiero byłby potwór.

deviantart-lankreuzer-p-1500-by-kexito-d35xgtm.jpg

Tak miała wyglądać właśnie jeszcze większa wersja "szczura" czyli "potwór"... niechciałbym aby pocisk z tego działa został wystrzelony w kierunku mojego miejsca zamieszkania, ponieważ najprawdopodobniej zmiótłby całą miejscowość...

Ratte.jpg

Już się nie mogę doczekać, aż zostanie on wprowadzony do World of Tanks... Wtedy zaczęłaby się zabawa!!!

Polecam również obejrzeć jeden z filmików na jego temat ( znajdziecie w nim jeszcze więcej grafik i schematów tego czołgu):

http://www.youtube.c...h?v=z8c3fBNKja8

 Share

11 Comments


Recommended Comments

@up

Gdyby zostały wprowadzone w życie, wojna pewnikiem skończyłaby się szybciej. Koszta budowy takich gigantów mogły być zabójcze dla niemieckiego przemysłu zbrojeniowego a one same skończyłyby jako świetne cele dla bombowców.

W Warhammerze 40K takie coś może się sprawdzić. W realu; nie bardzo...

 • Upvote 2
Link to comment
Ten ważący 1000 ton czołg miał być uzbrojony w dwa działa kalibru 280 mm

O rzesz w mordę!

Plany budowy tego potwora ( na szczęście...) spełzły na niczym, ponieważ nie znaleziono sytuacji w której czołg ten mógłby zostać użyty

Miałoby to sens, gdyby owa tam technika nie była już w tak bardziej zaawansowanym rozwoju (jak na lata 40'). Czyli brak bombowców, szybszych poruszających się czołgów itp. To fakt, taki potwór nie dosyć, że wolno by się poruszał to jeszcze musiałby mieć ogrom zapasu paliwa. Na początek mógłby robić popłoch u wroga i respekt, ale kilka serii ataku z powietrza i Goliat byłby pokonany.

 • Upvote 1
Link to comment

P-1500 wygląda już w zasadzie jak haubica samobieżna albo działo kolejowe.

Ale to, że akurat te projekty nie przeszły, nie znaczy, że takich monstrów nie budowano. Gustaw czy Gruba Berta - to dopiero były kolosy na glinianych nogach :)

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...