Jump to content

Gut Blog

 • entries
  39
 • comments
  512
 • views
  54,804

Chwila grozy nad Uralem - Początek końca?

Gutek90

767 views

000_DV1414287.jpeg

Rosyjscy mieszkańcy Czelabińska mogą mówić o prawdziwym szczęściu. Nad obwodem czelabińskim na Uralu spadł rzadko występujący deszcze meteorytów. W wyniku katastrofy rannych zostało ok. 500 osób w tym 10 dzieci. Tuż po uderzeniu szyby budynków całkowicie rozleciały się, raniąc pobliskie osoby. Ponad 300 budynków zostało uszkodzonych. Dlaczego więc mowa tu o szczęściu? Wśród rannych nie odnotowano ofiar.

Niezwykłe te zjawisko można porównać do Hollywoodzkich filmów katastroficznych. Ok. godziny 9.20 czasu lokalnego na niebie pojawiły się niezwykłe blaski światła ciągnące za sobą ogon chmury. Wszystko zarejestrowały kamery zamieszczone w przypadkowych samochodach (takie kamery zwykle są montowane do zapoznania się bliżej przy kolizjach drogowych itp.). Jeden fragment odłamku meteorytu uderzył w fabrykę niszcząc m.in. dach. W mieście dosłownie wybuchła panika. wszyscy ludzie wyszli na ulicę. Jeden ze świadków powiedział: "Myślałem, że doszło do rozpoczęcia wojny". Zniszczenia są niestety duże, ale najważniejsze, że nikt nie zginął. Największe odłamki spadły na niezaludnionym obszarze ok. 80 km od miejscowości Satki. Myślę, że te meteoryty były towarzyszem pędzącej w przestrzeni kosmicznej asteroidzie, o tym już zaraz.

Russia_Meteorite__ap3.jpeg

CIAŁO NIEBIESKIE PRZELATUJĄCE KOŁO ZIEMI

Wszystko wszystkim, ale to drobnostka. Jeszcze dzisiaj koło naszej planety ma przelecieć asteroida o średnicy ok. 45 m. Asteroidę oczywiście będzie można zobaczyć, pod warunkiem posiadania odpowiedniego sprzętu, oraz ogromnemu szczęściu, bo nie wiadomo z której strony Ziemi można byłoby ją zauważyć. Na szczęście naukowcy uspokajają: "Asteroida mimo iż przeleci dość stosunkowo blisko, nie zagrozi nam ona uderzeniem, szanse na to są znikome". Gdyby uderzyła ona w te miasto, straty byłyby ogromne.

Teraz wielu ludzi zaczyna przesądzać: Koniec świata? Czy to zapowiedź kataklizmu jaki napisał Nostradamus po wyborze nowego papieża? Ja oczywiście nie wierzę w takie głupoty. Jednak fantazja niektórych jest albo śmieszna, albo zadziwiająca. To co zdarzyło się nad Uralem, to nic w porównaniu do katastrofy tunguskiej 30 czerwca 1908r. W wyniku uderzenia doszło do ogromnej eksplozji, która zmiotła w promieniu 40 km dosłownie wszystko. Takie zjawiska są stosunkowo dość rzadkie, miłe dla oka, ale bardzo niebezpieczne i katastrofalne. Poszukiwacze odłamków meteorytów za pewnie już zacierają ręce. Wicepremier Dmitrij Rogozin złożył swoje oświadczenie mówiąc - "Ani Rosja ani Stany Zjednoczone nie są zdolne do ochrony Ziemi przed wszelkimi zagrożeniami z kosmosu". Hmm...skoro tak jest, to cieszmy się z życia, jeśli to prawda, że nie mamy już żadnych szans na takie podobne przypadki. Oczywiście zdaję sobie z tego sprawę, że nie tylko trzeba w to włożyć wiele lat badań, ale i również kupę kasy, który Kowalski może sobie nawet nie wyobrażać. To co można było dziś zobaczyć, nie jest zjawiskiem codziennym (oczywiście nie biorę pod uwagę podobnym spadków mniejszych meteorytów, które tuż po wejściu w naszą atmosferę spalają się), więc nie ma co się martwić o większym zagrożeniu. Ale przyroda zawsze może nas zaskoczyć. Kto wie co może się jeszcze zdarzyć na przestrzeni dziesiątków kolejnych lat, lub nawet kilku...20 Comments


Recommended Comments

Wicepremier Dmitrij Rogozin złożył swoje oświadczenie mówiąc - "Ani Rosja ani Stany Zjednoczone nie są zdolne do ochrony Ziemi przed wszelkimi zagrożeniami z kosmosu".

Za to Europejska Agencja Kosmiczna, podjęła pewne kroki.

 • Upvote 6

Share this comment


Link to comment

Nie dramatyzujmy z tym końcem świata. Muszę jednak przyznać, że kiedy wstałem rano i zobaczyłem nagrania w telewizji to byłem dość przestraszony. Obrazy rodem z filmów Hollywood.

Edit. Ta asteroida która ma minąć Ziemię ma podobno 40 kilka metrów.

Share this comment


Link to comment

Ryzyko zawsze istnieje, to fakt. Zobacz co spowodowały takie drobinki, teraz już sobie wyobraź co by się stało, gdyby uderzył taki (powiedzmy) o średnicy 25 m. No właśnie...a gdyby to był taki sam jak uderzył 65 milionów lat temu w zatokę meksykańską? Wtedy pozostaje mówić: "Goodbye Earth".

Share this comment


Link to comment

Ale tytuł wpisu to chyba z onetu wziąłeś. Taka tania sensacja :3

Serio? Bo nawet tam nie wchodziłem tongue_prosty.gif. Jedyne co zapożyczyłem (ale nie z oneta) to liczba rannych, straty oraz miejsce zdarzenia. Hmm..kurde jasnowidz jestem? wink_prosty.gif

Share this comment


Link to comment

@...AAA...

Sam lepiej bym tego nie wyjaśnił wink_prosty.gif

Asteroida 2012 DA14 ma wielkość basenu olimpijskiego. Już jest w mniejszej odległości od Ziemi niż Księżyc, o godzinie 19.00 czasu obowiązującego w Polsce osiągnęła odległość bliższą, niż ta, na której znajdują się satelity znajdujące się na tzw orbicie geosynchronicznej.

happy%20plain.jpg

Share this comment


Link to comment

Nie. Putin poderwał Migi, żeby walczyć z demokratyczną opozycją. Bombardowania już się zaczęły. Nie rozumiem jak tacy "pożyteczni idioci" w Europie mogą się tak nabierać na wymówkę "deszcz meteorytów". Pod Smoleńskiem pewnie też meteoryty spadały.

 • Upvote 2

Share this comment


Link to comment

Jak dla mnie wygrywa ten tekst: "Pojawiają się opinie, że zapowiadany na 21 grudnia koniec świata właśnie nastąpił, a opóźnienie wynikło z tego, że za jego dostawę odpowiadała rosyjska poczta."

Share this comment


Link to comment

Dlaczego musiało to przelecieć akurat nad CZELABIŃSKIEM?! Wszechświat ma dziwne poczucie humoru tongue_prosty.gif

Czelabińsk... to taki rosyjski Białystok do kwadratu, czyż nie?

fd6.gif

 • Upvote 1

Share this comment


Link to comment

O.S.T.R to jakiś Nostradamus.

btw. ja również dowiedziałem się w szkole od kolegi. W sumie z początku myślę sobie "ocb?", ale w domu się zdziwiłem. Cóż, kosmos pokazał że może nas z łatwością zniszczyć atakując Rosję. Niektórzy też mówią, że to spóźniony 21.12.12 tyle że zawiodła poczta u Rosjan :D

Share this comment


Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...