Jump to content
 • entries
  18
 • comments
  480
 • views
  14,735

"Bogowie stwarzają ludzi. Ludzie stają się bogami" - F. Schlette


SelEight

615 views

 Share

Planowałam dziś wrócić z uczelni i napisać wam, ze nie zdałam egzaminu, mam wszystko w dupie i rzucam wszystko w cholerę. Niestety nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Zdałam egzamin, co zmotywowało mnie do zdania następnego. Cóż za przekora losu.

Zdałam bez rewelacji. Nie znam się na przymusowej nauce. Wcale nie jestem zwierzęciem hodowlanym, wręcz przeciwnie ? robię co chcę.

Ktoś powiedział mi kiedyś mądre słowa: ?Kiedy się nie układa jest dobrze, bo przynajmniej jest co ratować. Gorzej kiedy się układa, bo zazwyczaj nie po naszej myśli.? Prawda. Egzaminu nie można poprawić.

Chciałam zwrócić uwagę na taką jedną rzecz. Wiem, że buddyjska karma to zupełnie co innego, ale ja wierzę w taką sprawiedliwość losu na zasadzie robisz coś dobrego ? coś dobrego przytrafia się Tobie, robisz coś złego i zostajesz ukarany. Przez los rzecz jasna.

Sprawiedliwość ma opaskę na oczach i długo szuka drogi do celu, ale jej szuka. A każdy, kto szuka, znajduje. Znamy wszyscy te powiedzenia o kłamstwie, które ma krótkie nogi. Tak, każdy przekręt kiedyś wyjdzie na jaw. Jeszcze zemsta. Jest słodka, ale od słodkości aż mdli. Zemsta jakkolwiek przyjemnie smakuje ma niemiłe skutki. Tak też stało się w moim przypadku. Nie cieszę się, że sprawiedliwość dosięgła mojego krzywdziciela. Wręcz przeciwnie. Dobrze było żyć w poczuciu, że jest się niewinną ofiarą, niezrozumianą, cierpiącą istotą. To o to chodziło? Pewnie nie, aczkolwiek to męczące. Wysłuchiwanie przeprosin i żali, patrzenie na korzące się serce, łzawiącą duszę.

Jak mam patrzeć? Z wyższością, z obojętnością, ze zrozumieniem, współczuciem? Nie umiem patrzeć?

Świat jest taki, jaki jest i nic go nie zmieni. Jest taki od wieków i tysiącleci. Ludzie wciąż doskonalą się w dwulicowości. Jedyne co możesz zrobić to zapamiętać lub zapomnieć, wykpić lub przebaczyć, zrozumieć lub rozpaczać, zaakceptować lub próbować naprawić, patrzeć wstecz lub się odwrócić.

Zapamiętać lub zapomnieć.

A zawsze robimy odwrotnie.

 Share

15 Comments


Recommended Comments

Sprawiedliwość =/= zemsta.

Nie można cieszyć się z cudzego nieszczęścia, można natomiast cieszyć się ze sprawiedliwości. Jeśli kogoś spotkało cos podobnego do tego, co zrobił Tobie, to mając na uwadze swoje przeżycia powinnaś mu współczuć. Jeśli o to prosi, wybaczyć.

Życie jako "niewinna ofiara" nie jest wcale takie dobre. Ofiara automatycznie jest postrzegana jako ktoś, komu należy przyznać rację, bo to on jest poszkodowany.. W pewnych przypadkach wygląda to wręcz na wywyższanie się nad sprawcą. "Jestem lepszy, bo radzę sobie z tym i nie potrzebuję zadośćuczynienia. Jestem taki wytrzymały."

Link to comment

Los to piękne słowo, za którym nie kryje się nic konkretnego.

Zostało wymyślone przez ludzi dla usprawiedliwienia niedołęstwa, dla uchylenia się od moralnej odpowiedzialności za popełnioną z głupia frant podłość.

~Stanisław Dygat

Link to comment
Wcale nie jestem zwierzęciem hodowlanym, wręcz przeciwnie ? robię co chcę.
ja wierzę w taką sprawiedliwość losu na zasadzie robisz coś dobrego ? coś dobrego przytrafia się Tobie, robisz coś złego i zostajesz ukarany. Przez los rzecz jasna.

Sprawiedliwość ma opaskę na oczach i długo szuka drogi do celu, ale jej szuka. A każdy, kto szuka, znajduje.

Jakież to to naiwne stworzenie...

Link to comment

@Aragornix Mało, bo jakoś się doba skróciła. zauważyliście? Chodzę spać o 2, a kiedyś o 20 miałam jeszcze czas na tv. Strach pomyśleć co będzie za te 5 lat... o.O

@Bruzdaj Ty psychologu no właśnie o to mi chodziło xD

@Pat5 Los to Bóg dla tych co nie wierzą

@Milordzie Darth Jak to naiwne?! -.-

 • Upvote 1
Link to comment

Milordzie Darth Jak to naiwne?! -.-

1. Dałbym za to +, ale limit ;_;

2. To, że jesteśmy wolni to tylko złudzenie, tak samo jak to, że system typu "robisz coś dobrego - profit"(i na odwrót), istnieje w rzeczywistości.

Link to comment

@up Nie zgodzę się. Jesteśmy wolni, problem leży w głowie. Jedynym ograniczeniem człowieka jest rozsądek, to on narzuca nam co mamy robić. Czy np. niewolnik nie jest wolny. Może się zbuntować i uciec, ale rozsądek ogranicza go, do obrania, jak najbezpieczniejszej drogi. Jesteś wolny, ale mózg sugeruje ci, żeby z tej wolności rezygnować i płynąć z mgławicą, bo tak się bardziej opłaca.

Link to comment

@Sycho14 człowiek to zwierze stadne, i lepiej się czuje w towarzystwie pobratynców. Ale myślę, że ja wybrałbym bycie samotnym ale wolnym. Nawet w obliczu zagrożenia życia.

Link to comment

@SelEight

Koniec świata będzie dopiero wtedy, jak ludzie zaczną się ze sobą zgadzać. Dopóki istnieją jakieś różnice, które nas dzielą to jedynym końcem dla każdego człowieka jest jego śmierć. THE END

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...