Jump to content
 • entries
  72
 • comments
  700
 • views
  95,459

[Zapomniane gry] Ósmy cud świata


DeGreZet

2,824 views

 Share

smy1.png

Witam!

Tym wpisem chciałbym wprowadzić na mojego bloga zupełnie nową kategorię, nazwę ją Zapomniane gry. Będę w tu przypominał lub informował Was o grach, które dla mnie są bardzo dobre lub wręcz kultowe, a większość z Was zapewne nawet o nich nie słyszała, albo już zapomniała. Wpisy z tej serii będą pisane w formie mini recenzji.

Jako pierwszą zrecenzuje grę mojego wczesnego dzieciństwa, w którą kiedyś zagrywałem się z siostrą. Angielska nazwa gry to 8 Wonder of the World.

Przejdźmy jednak do samej gry.

Jest to opowieść o kolonii wikingów, czy czegoś w tym rodzaju, która podróżuje po swiecie i odbudowywuje zniszczone cuda świata. Pomaga im w tym grupa bohaterów, w tym jedno dziecko, które prawie tylko zawadza. Kampania może nie należy do najbardziej interesujących rzeczy w tej grze, ale mimo monotonności jest całkiem przyjemna z powodu fajnego i przyjemnego gameplay'a. Przyjdzie nam w niej zoaczyć i odbudować growe wersje Kolosa z Rodos, czy Ogrody Semiramidy.

Przy tym będziemy musieli się osiedlić i zbudowac samowystarczalną wioskę, aby nasi poddani nie wymarli z głodu(pomijającłatwy poziom trudności).

Naprawdę bardzo przyjemnie się tutaj buduje i patrzy jak twoja wioska rośnie w siłę. Jak twoi poddani staja się coraz bardziej doświadczeni. Ilośc możliwych zawodów dla każdego z naszych krasnoludów jest naprawdę zachwycająca.

smy2.png

Na przykład pan DeGreZet na tym obrazku jest piekarzem.

Każdy wiking po nabraniu wprawy w danej dziedzinie może objąć około 50 stanowisk, zaczynając np. zbieracz gliny, później może wyrabiać cegły, następnie może zostać garnacarzem, a później dla samorelizacji może zostać żołnieżem lub rybakiem. wink_prosty.gif

Grafika gry jest dostatecznie ładna jak na taka produkcję, a niektórzy(ja) moga ją uznać nawet za piękną. Dostępna jest rozdzielczośc 1600x1200 co również poprawia jakośc grafiki. Duzo ruchomych obiektów i ładne tekstury nie sprawiają jednak, że gra zaczyna się ciąć. Na moim słabiutkim laptopie z szatańskiej firmy Lenowo wszystko (o dziwo) śmiga jak powinno na najwyższych ustawieniach.

smy3.png

Wieże sprawiają, że od razu czujesz się bezpieczniej.

Jeśli chodzi o mapy to jest ich całkiem sporo i każda z nich jest zupełnie inna. Chodzi tu nie tylko o ich wygląd, ale również o cele główne i poboczne, które są przypisane do danych map. Może to byc obrona przed bestiami z lasu (np. smokami), może to być zebranie jak największej ilości krów, albo poprostu stworzenie sojuszu z innymi plemionami.

Pogoda jest zależna od wybranej mapy i nie wpływa na zachowanie naszych bahaterów, szkoda, ale jest to przyjemny i ładny dodatek do zabawy. Dodaje jeszcze, wiecej kimatu do tej produkcji.

smy4.png

Zimowy hicior, czyli Współpraca: Nawałnica

Muzyka to kolejna rzecz, o której warto wspomnieć. Prawie na każdej mapie posłuachamy innej i mimo, że nie jest ona jakimś arcydziełem to tworzy niepowtarzalny klimat, dlatego wszędzie gra się trochę inaczej.

A gra się mega przyjemnie, wszystkie plusy tworzą tak miłą atmosferę, że ciężko jest się od zabawy oderwać. Szkoda, że nie dotarła ona do szerszej grupy odbiorców, ale to w sumie dzięki temu można ja teraz kupić za 5-10zł.

smile_prosty.gif

"OCENA"

+ Ładna grafika

+ Świetna, klimatyczna muzyka

+ Miła i przyjemna rozgrywa

+ Sporo map (około 20)

+ Dużo róznych zawodów i potrzeb dla naszych wikingów

+ Zabawa dla każdego

- Bugi i niedoróbki

- Po kilkunastu godzinach robi się monotonna

- Średnio ciekawa kampania

Ocena ogólna - ??%

Nie moge ocenić tej gry ponieważ nie potrafie zrobić tego obiektywnie. Sentyment robi swoje. smile_prosty.gif

Czekam na Wasze opinie na temat mojej mini recenzji i może jakieś ciekawe i mało znane gry z Waszej strony.

Pozdrawiam!

 Share

13 Comments


Recommended Comments

Jest to opowieść o kolonii wikongów

Człowiek uczy się całe życie! Nie wiedziałem, że istnieje coś takiego jak wikongowie.

mapie jest grana inna i mimo, że nie jest ona jakimś arcydziełem to tworzy niepowtarzalny klimat, dlatego wszędzie gra się trochę inaczej.

A gra się mega przyjemnie, wszystkie plusy tworzą tak miłą atmosferę, że ciężko jest się od gry

2i6kto1.gif

 • Upvote 3
Link to comment

Myślałem, że ci wikongowie to celowo, bo później w tekście też się pojawiają, ale potem zauważyłem "bespieczniej" i już nie jestem taki pewien...

 • Upvote 1
Link to comment

Myślałem, że ci wikongowie to celowo, bo później w tekście też się pojawiają, ale potem zauważyłem "bespieczniej" i już nie jestem taki pewien...

Nie wiem czy masz klawiature w domu, ale "i" jest blisko "o", więc jakoś mi się źle kliknęło. A co do tego "bespiecznie" to gdzieś musiałem przeczytac taką formę przed napisanie wpisu i sam popełniłem ten błąd.

Link to comment

Fajna, uh, "seria" gier była. Bo sam nie mam pojęcia dlaczego jest tyle różnych gier o różnych nazwach które wyglądają tak samo i gra się w nie tak samo.

Jak dla mnie nie taka zapomniana. Ostatnio grałem w nią... trzy miesiące temu? No fakt że długo wcześniej nie ale zawsze. :I

Link to comment

8th wonder to popłuczyny po pierwszych Cultures. Niby na papierze większe rozdziałki, więcej contentu, ale niczego nowego nie oferowała. W każdym razie Cultures ma u mnie przewagę przed starymi settlersami, bardzo mi się spodobało to wręcz chorobliwe mikrozarządzanie posunięte nawet do kwaterowania poddanych, zawierania małżeństw i płodzenia potomków. To zastąpienie anonimowych wyrobników wychodzących z taśmy produkcyjnej z settlersow pełnowymiarowymi osobami dodawało smaku.

 • Upvote 1
Link to comment

Niestety, nie miałam przyjemności zagrać w tę produkcję, aczkolwiek kojarzę nazwę. Widywałam "8 cud świata" w kioskach, ale dość dawno temu. Jeśli kiedyś bym jeszcze natrafiła na ową grę w przystępnej cenie, to prawdopodobnie nie będę się już zastanawiać i kupię. A co do idei pisania o mniej znanych grach, jestem jak najbardziej za tym, aby takie teksty pojawiały się na Twoim blogu, DeGreZet. Chętnie poczytam.:)

 • Upvote 1
Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...