Jump to content
 • entries
  64
 • comments
  493
 • views
  59,310

Lenin bohaterem


Pat5

993 views

 Share

...AAA... całkiem niedawno pisał na swoim blogu o nieuczciwych reklamach. Sprawa odżyła po skandalicznym, w mym mniemaniu, spocie Heyah, które to postanowiło zrezygnować z jakiejkolwiek godności w imię pieniędzy i rozgłosu, reklamując się nie dość, że mordercą, to jeszcze komuchem.

36777-374821357298487.jpg

Oglądając telewizję w pewnym momencie zauważyłem, że przygląda mi się nie kto inny, jak sam Lenin. Przecieram oczy ze zdumienia. Okazuje się, że to reklama sieci komórkowej, która wprowadza do swojej oferty pakiet 60 minut do wszystkich sieci za złotówkę. Geniusz. Tylko co robi tam on? Okazuje się, że kampania działa na wszystkich frontach, nie tylko w Internecie - tym sposobem Władimir przygląda się przechodniom w warszawskim metrze, a także informuje o pakiecie użytkowników GG.

Wizerunek człowieka, który jako pierwszy wprowadził idee Marksa w życie, jest piewcą systemu odpowiedzialnego za śmierć ok. 100 miliona osób, teraz wykorzystywany jest do reklamowania pakietu telefonii komórkowej. Rysunkowy Lenin trzyma w reklamie czerwoną flagę z białymi gwiazdami, w następnym ujęciu pojawiają się nawet, nieco zakamuflowane, ale nietrudne do spostrzeżenia, sierpy i młoty. Brzydzę się wszystkiego, co z socjalizmem związane, nie kryję więc mojego oburzenia, ale.. Nie jestem też naiwny.

To nie przypadek, że w reklamie pojawia się akurat Lenin. Spece od marketingu codziennie głowią się, jak zwrócić uwagę jak największej liczby osób, dlatego też sięgali, sięgają i sięgać będą haniebnych czynów, takich jak dziś Heyah, tylko po to, by zdobyć rozgłos. Jest kontrowersyjna? Jest. Ludzie o tym mówią? Mówią. Spełniła więc swoje cele. Proste. Szkoda jednak, że takie sytuacje w ogóle istnieją. Ludzie nad godność i honor przekładają pieniądz i materializm. Wyznawane przeze mnie wartości powoli nabierają charakter utopijny...

Reklama niestety spełniła swoje zadanie. Mam jednak nadzieję, że Heyah nie przejdzie przez to bez winy. Komunizm trzeba tępić, nie propagować. Jakub Wędrowycz, bohater książki Pilipiuka, wypowiedział genialne słowa:

"Najlepszą metodą na komunistów jest metoda warstwowa: warstwa komuchów, warstwa ziemi i warstwa komuchów".

Tego się trzymajmy.

Jeśli pozwalamy na to, to co będzie następne? Hitler z hasłem Gazem po pakiety albo Ostateczne rozwiązanie niskich cen? A może swastyka jako dobry chwyt reklamowy?

comment_Y3SLARSGSwD1nfeJ7mzqhrQOQAFqwKEP.jpg

 Share

26 Comments


Recommended CommentsKomunizm nie jest tak wyklęty i przez wszystkich potępiany jak nazizm (ba! w Rosji są jeszcze ludzie, którzy tamte wydarzenia gloryfikują), więc jest 'spoko' w mediach. Hitlera na szczęście nie zobaczymy, tak samo jak mało wybrednych żartów z WWII ("Na jednym baku do Warszawy" - kojarzycie?).

Mnie osobiście to nie rusza, (już dawno przyzwyczaiłem się, że każdą tragedię można sprowadzić do takiej formy i obrócić w żart) ale rozumiem oburzenie.

Ale może to i dobrze? Może zamiast bezlitosnego tyrana będzie dla nas lepiej (a dla niego gorzej) jeśli zapamiętamy go jako "tego gostka z reklamy Heyah"?

 • Upvote 2
Link to comment

Meh, akurat w reklamie telewizyjnej tow. Lenin Wiecznie Zimny jest przedstawiony w taki sposób, że trudno to podpiąć pod pozytywne przedstawienie jego postaci. Właściwie to komuniści powinni się czuć oburzenitongue_prosty.gif

Bilboardów nie widziałem, więc się o nich nie wypowiadam.

 • Upvote 2
Link to comment

Oj ja bym się tak już o to nie czepiał. Wszystko zależy od charakteru reklamy: propagandowy czy prześmiewczy. Nie zauważyłem tam promocji komunizmu, a raczej to drugie, więc nie widzę w niej nic złego. A to, że jest głupia i skierowana pod kątem kontrowersji to już inna para kaloszy...

 • Upvote 1
Link to comment

Stwierdzasz, że brzydzisz się komunistów i Lenina, bo są mordercami, a zaraz potem nawołujesz do mordowania komuchów. Fajnie.

Rozumiem, że głupotą będzie proszenie o dystans przy tak patetycznym tekście, ale jednak to zrobię. To cytat z książki o Wędrowyczu, nie polecam brać tej serii na serio.

Ale może to i dobrze? Może zamiast bezlitosnego tyrana będzie dla nas lepiej (a dla niego gorzej) jeśli zapamiętamy go jako "tego gostka z reklamy Heyah"?

Mówią, że niewiedza jest błogosławieństwem.. Ale raczej nie w tym aspekcie. ; )

Link to comment

@MrYoshi - take it easy, bro. Nie miałem na celu nawoływania do mordu komunistów, jeśli tak to zabrzmiało, to przepraszam. ;]

@Otton - sądzę jednak, że istnieją pewne rzeczy, których po prostu lepiej nie tykać, zwłaszcza w tak błahej sprawie, jak reklama.

 • Upvote 1
Link to comment

Ci sami ludzie, którzy w internecie wyśmiewają się ze wszystkiego co żyje, a później mówią coś w stylu ''wyluzuj, to tylko żart" nagle czują się urażeni jednym Leninem. Ja wyluzowałem i podpisuje się pod tym co napisał Otton, żadnej propagandy tam nie widzę.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Na rozładowanie napięcia ;)

 • Upvote 2
Link to comment
Brzydzę się wszystkiego, co z socjalizmem związane

Och, och, młody gniewny. Nie bierz becikowego zatem, odrzuć kuroniówkę, pomoc społeczną, jeśliby Ci nie daj Bóg była potrzebna, rodzinę na swoim, etc...

Seriously, trochę ważmy słowa.

 • Upvote 1
Link to comment
Zejdźcie z Pat5a. A mógł zaśpiewać.

A mógł zabić!

Dla mnie ta reklama była ośmieszaniem komunizmu, a nie jego promowaniem. Widać "oburzeni" zrobili prezent towarzyszowi Leninowi.

Link to comment

Nie mniej jednak Heyah już wycofało reklamę i przeprosiło. Mimo, że moim skromnym zdaniem, nie miało za co.

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103085,13159025,Internauci_wygrali__Heyah_wstrzymuje_kampanie_z_Leninem.html

Heyah poleciało starą dobrą metodą - wzbudziło kontrowersje. A oburzeni ludzie, zamiast zlać humorystyczną (acz imo kiepską) reklamę, zrobili im kampanię medialną wartą grube miliony. Bo przecież wiadomo, że targetem Heyah są głównie młodzi ludzie, a ich (w większości), bardziej oburzają szopki robione przez "obrońców moralności" i innych ludzi bez dystansu, niż sama reklama.

Link to comment

@Face

A mógł zabić!

so%20funny.jpg

Tia, tylko czy komunizm to coś, z czego należy żartować? Abstrahuję już od gimnazjalnego humoru w internetach, tu rozchodzi się o kampanię na całą Polskę.

@Amdarel

Heyah poleciało starą dobrą metodą - wzbudziło kontrowersje. A oburzeni ludzie, zamiast zlać humorystyczną (acz imo kiepską) reklamę, zrobili im kampanię medialną wartą grube miliony.

Ameryki nie odkryłeś.

Link to comment

Myślę, że wpis pisany pod wpływem chwili i(jeśli mam racje) trochę to czuć.

Wrócę do mordowania komunistów innym cytatem z opowieści o Jakubie Wędrowyczu.

-Powieśmy ich[komunistów].

-Ale, czy w Biblii nie było napisane, że zło trzeba dobrem zwyciężać?

-No przecież, dobry sznur nie jest zły.

 • Upvote 3
Link to comment

@darthmetalus - tak, a księżyc w drugiej fazie jest reklamą islamu. Jeśli ktoś ma choć trochę oleju w głowie (a w taki target raczej trafiam), to nie zmieni operatora z powodu Lenina w reklamie, proszę Cię... ;]

Link to comment

Reklama ma zainteresować/zwrócić uwagę ludzi, dopiero potem przechodzimy do zastanawiania się nad kupnem cheesy.gif Twoją uwagę zwróciła

Wieszać każdy może. Jeden lepiej, drugi gorzej

Link to comment

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...