Jump to content
 • entries
  111
 • comments
  806
 • views
  64,945

Ignorancja historyczna


Holy.Death

830 views

 Share

DoxtraduS w swoim wpisie "

Zastygła krew na transparentach" sprawił, że zdecydowałem się napisać wpis na temat wąskiego, wybiórczego, stronniczego postrzegania historii i paradoksów jakie to ze sobą niesie.

Nas sam początek pójdzie to, co już podkreśliłem u DoxtraduSa. Otóż nasi dzisiejsi działacze opozycyjni dużo mówią o cenzurze prasy, o zagrożonej demokracji, o rządzie totalitarnym. Nie byłoby to może nic dziwnego, gdyby nie to, że Lech Kaczyński miał bardzo wysokie zdanie o Józefie Piłsudskim. Dlaczego? Ponieważ, jakby nie patrzeć, to właśnie Piłsudski doprowadził do zamachu na demokrację (przewrót majowy). Za rządów sanacji prasa była cenzurowana (cenzura represyjna), a w pewnym momencie prasę do pewnego stopnia ograniczono. Polityków opozycyjnych prześladowano i więziono. Związku z tym ciężko brać na poważnie słowa opozycji, która jedno mówi, a drugie myśli.

Innym przykładem ignorancji historycznej jest kult Dmowskiego zorganizowany wokół środowisk narodowo-radykalnych. Dmowski był, do pewnego stopnia, antysemitą. Jednak, czego wielu narodowców zdaje się nie dostrzegać, był także zwolennikiem kooperacji Polski z Rosją. Człowiek tak wychwalany przez "patriotów" w gruncie rzeczy nie walczył o wolną, niepodległą Polskę, tylko chciał się dogadać z carem, ponieważ był politycznym realistą.

Innym ciekawym faktem jest to, że skrajnie narodowe formacje są mocno zainspirowane ruchem hitlerowskim (dowodzi tego m.in. głośne w swoim czasie "pozdrowienie" Młodzieży Wszechpolskiej). Jednak, gdy Janusz Korwin-Mikke powiedział, że w marszu niepodległości "idą z nami narodowi-socjaliści" to został on z marszu wyproszony. Najzabawniejsze jest to, że NSDAP to w istocie skrót od "Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Pracy".

Jest to tylko wycinek naszej rzeczywistości, ale chyba dobrze pokazuje do jakich absurdów prowadzi całkowity brak świadomości historycznej.

 Share

7 Comments


Recommended Comments

Byłem inspiracją, miło mi. smile_prosty.gif

EDIT: Tak swoją drogą, wszystkie te informacje (poza wyproszeniem Korwina z marszu) miałem na historii w 3 klasie gimnazjum. Jednak ten system szkolnictwa nie jest jeszcze tak tragicznie kiepski. Moi kuzyni z Niemiec (w moim wieku) nie wiedzieli kiedy wybuchła II wojna światowa. ^^

 • Upvote 2
Link to comment

"Najzabawniejsze jest to, że NSDAP to w istocie skrót od "Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Pracy"."

Szczególnie, że narodowy socjalizm ma niewiele wspólnego ze skrajną prawicą jako taką (ultrakonserwatyzm, karlizm, skrajny nacjonalizm i szowinizm), nawet faszyzm był dość "lewicowym" i radykalnym kierunkiem wybiegającym z prawej strony politycznej.

 • Upvote 2
Link to comment
EDIT: Tak swoją drogą, wszystkie te informacje (poza wyproszeniem Korwina z marszu) miałem na historii w 3 klasie gimnazjum. Jednak ten system szkolnictwa nie jest jeszcze tak tragicznie kiepski.

Ja nie miałem. Praktycznie wszystkie informacje związane z drugą wojną światową czy międzywojniem zdobywałem sam. Współczesnej (powojennej) historii w ogóle nie dotknęliśmy, bo nauczycielom po prostu czasu nie starczyło.

 • Upvote 2
Link to comment

A historia, jest właśnie przeszłością. Przynajmniej jeśli chodzi o "res gestae"- historie dziejów. Innym odrębnym bytem jest interpretacja historii.

Faktem jest, że krzyżowcy podczas pierwszej krucjaty, dokonali rzezi w Antiochii. To jest historia- prawda. Sposób tłumaczenia jej, nie koniecznie oznacza pokazanie prawdy, a próby usprawiedliwienia i interpretowania, co często zmierza do kłamstwa, nie są historią prawdziwą, są punktem widzenia.

Link to comment

@up

To nie znaczy, że nie ma jednej historii, tylko tyle że jest jej wiele przekazów. Zdarzenia które sie wydarzyły, nie zmieniają się pod wpływem przyszlych ocen i analiz. Zmienic się może najwyżej wiedza/opinia o tych zdarzeniach.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...