Jump to content
  • entries
    10
  • comments
    52
  • views
    6,227

Czemu tyle ludzi wierzy w Boga?


Padrick22

898 views

 Share

Witam ponownie, i to tak szybko :) Umieszczam dwa wpisy jednego dnia, ponieważ dawno nie pisałem, dlatego chcę to nadrobić w ten właśnie sposób.

Po tytule możecie się domyślić o czym będę pisał. O Bogu oczywiście. Ja osobiście już w gimnazjum uznałem, że nie ma czegoś takiego jak Bóg. Według mnie jest to najbardziej absurdalna rzecz, w jaką wierzą ludzie. Kiedyś mogli się nabrać na takie bajki, ale teraz?! Mamy duży postęp technologiczny, teoria ewolucji została już dawno uznana za powszechną, a ludzie nadal wierzą w to, że Bóg stworzył pierwszego mężczyznę w raju, a z jego żebra kobietę. Czy nie jest to dziwne? Według mnie tak.

Dlaczego nie wierzymy zatem w jednorożce, elfy, krasnoludy i inne takie? Przecież o nich wspomina nawet więcej niż jedna książka, no i nie ma żadnego dowodu na ich istnienie, tak jak nie ma dowodów na istnienie Boga. Chyba, że są jakieś? Jeśli tak, to niech ktoś mi je pokaże? Wiele ludzi mi mówiło, że wierzą w Boga, bo trzeba w coś wierzyć. Zgadzam się z tym. Wiecie w co najlepiej wierzyć? W siebie, w swoją siłę, bo żaden Bóg nikomu na tym świecie nie pomoże. Każdemu za to może pomóc wiara w siebie.

Popatrzcie na tych wszystkich księży. Większość jeździ porządnymi autami, mają gosposię, która robi im obiadki, część z nich nie przestrzega nawet celibatu. A papież? Czemu on przewodzi kościołem na ziemi, czy Bóg mu dał do tego prawo? Nie, to księża go wybrali.

Jest jeszcze dużo kwestii, co do których mam wątpliwości w temacie wiary w Boga. Nie chcę ich wszystkich wymieniać bo zajęłoby mi to dużo czasu. Może kiedyś jeszcze powrócę do tego tematu. Jestem bardzo ciekawy waszych opinii na ten temat, i bardzo chciałbym, żeby wierzący odpowiedzieli mi na pytania które zadałem. Jestem też bardzo ciekaw opinii redaktorów CD-Action co do tego tematu. Piszcie w komentarzach co myślicie o wierze w Boga, bardzo jestem ciekaw tego, co napiszecie. ( Wiem, że wpis trochę się kupy nie trzyma, ale po prostu ciężko mi poskładać te wszystkie pytania w jedną spójna całość, musiałbym chyba książkę wydać :D)

PS. Proszę jeszcze raz o komentowanie utworów, do których dałem linki :)

 Share

19 Comments


Recommended Comments

Kolejny, który nawet się nie zagłębia w temat, ale Kościół krytykuje. Tak więc:

-KK nie neguje wielkiego wybuchu i ewolucjonizmu (i to zdanei samego papieżą)

-,,ci pazerni księżą" bo oczywiście jeśli robi tak kilku księży na miliony i rozdmuchają to media, to rzecz jasna musi być prawda

-Chrystus powiedział do św. Piotra (cytuję z pamięci) ,,Piotrze ty jesteś skałą, a ja na tej skale wybuduję kośćiół", czyli jest to jakby przekazanie mu pierwszeństwa

Ja za to nie rozumiem, czemu tak chętnie młodzi ludzie dziś odwracają się od Kośćioła. CO by nie mówić o PRLu, to jednak większość ludzi była wtedy wierząca. A teraz? Mamy ,,spokój", więc można spokojnie wypiąć się na niegdysiejsze ideały, tak jak to robi reszta Zachodu. Jak widać ja wierzę w Bo, bo jednak życie w ateiźmie byłoby dla mnie puste i bez sensu, no i ateizacja nie jest żadnym rozwojem człowieka - wręcz przeciwnie. Prowadzi ona do degeneracji społeczeństwa, zaniku czegoś co możemy nazwać wspólnotą narodową (i potem się dziwmy, żę ludzie mają ojczyznę gdzieś i tak chętnie wyjeżdżają za granicę).

Link to comment

Takie tam sfrustrowane pieprzenie w bambus. Jak jesteś taki ciekaw i masz tyle pytań - zadaj je choćby na jakimś forum teologicznym. Poczytaj choćby Tischnera, przemyśl, porozmawiamy. A jak nie chcesz znać odpowiedzi na swe pytania, dziubek w kakao. BTW: a czemu nie krytykujesz wiary buddyjskiej, mahometańskiej, szintoizmu, podań skandynawskich i germańskich (ich wyznawcy nadal są!)? Że już o tak podstawowym błędzie jak mylenie Kościoła ziemskiego z wiarą chrześcijańską nie wspomnę (jedno niby wynika z drugiego, ale nie do końca). Idę bo wyjdę na mohera, pożeracza gejów oraz - oczywiście - trolla.

Link to comment

Błyskawiczna odpowiedź:

- Ale w biblii nic nie ma o ewolucjoniźmie, więc jak te dwie teorie powstania człowieka można ze sobą pogodzić? dla papieża jedno i drugie jest prawdą? kolejna dziwna rzecz, jak dla mnie...

- tu mogłem trochę się pomylić zgadzam się, ale problem jednak istnieje.

- ale do innych papieży chrystus tak nie powiedział... więc z jekiej paki oni też rządzą?

Ja nie wzoruje się na reszcie zachodu, po prostu uważam, że wiara w coś, co nigdy nie zostało przez historyków udowodnione jest dziwne... piszesz też, że życie bez Boga jest puste? to on jest najważniejszy? a przyjaciele, rodzina? własne ambicje i marzenia? chyba to się najbardziej liczy. a poza tym ojczyzna to nie Kościół, ojczyzna to Naród, chociaż pewne powiązania istnieją nie zaprzeczę. I wcale nie jestem zdegenerowany, uwierz mi :) znam może jednego ateistę, który jest odrobinę zdegenerowany, reszta to ludzie sukcesu.

Odnoszę się do wiary chrześcijańskiej, bo akurat ta jest najpopularniejsza w polsce, a o innych niewiele wiem, tyle. A mają na tych forach jakieś dowody na istnienie Boga, bo to mnie najbardziej interesuję. Wtedy bym uwierzył.

Link to comment

Trudno chyba, żeby jakiś Żyd sprzed kilku tysięcy lat pisał o ewolucjonizmie bo nikt z jego współczesnych by go nie zrozumiał. Haczyk polega na tym, że Biblia jest utworem literackim i jako taki nie we wszystkich miejscach może być interpretowana dosłownie. Fragment o stworzeniu Ziemi i człowieka to nie rozprawka naukowa, a raczej legenda, która przekazuje wszystkie najważniejsze prawdy o Stworzeniu: że to Bóg stworzył świat, człowieka, że mężczyzna i kobieta są stworzeni dla siebie itp.

A ci wszyscy księża i świeccy pracujący w organizacjach charytatywnych, misjonarze którzy jednocześnie z wiarą krzewią w krajach np. Afryki cywilizację, edukację to co? Ale jasne, prościej przyczepić się do tego malutkiego odsetka kapłanów którzy zachowują się nie tak jak trzeba i następnie jeździć po nich jak po łysej kobyle, tak jakby byli reprezentatywną próbką kleru. Trochę to bezsensowne i nienaukowe, sam przyznasz ;)

A odpowiedź najprostsza dlaczego wierzę - bo to jest fajne :) Naprawdę. Jak się podejdzie do sprawy bardziej osobiście i dostrzeże w wierze nie zbiór jakichś dziwnych nakazów a sposób na udane życie to naprawdę dostrzeże się wartość wiary w Boga. Przecież wiara nie neguje przyjaźni, więzów rodzinnych, własnego rozwoju. Nie, wręcz przeciwnie, dodaje im głębi, znaczenia.

Link to comment

Czyli mam rozumieć, że biblia to zbiór mitów i przypowieści? czyli nie traktuje o prawdziwych wydarzeniach? Czy może te pierwsze rozdziały adamie i ewie, arce itp. to mity, a reszta to prawda? a może wszystko to nieprawda? bo skoro pierwsze kawałki to nieprawda, to czemu te następne o chrystusie uważasz za prawdziwe?

a wiesz, że ci księża w Afryce przymuszają do wiary tamtejszych ludzi w zamian za jedzenie i cywilizację? czy to nie jest dziwne? jeśli ci ludzie wolą żyć w dziczy, wierzyć w swoich bożków, niech sobie wierzą, nie powinno się nikogo przymuszać do zmiany wiary.

a wiesz dlaczego ja nie wierzę? bo to jest fajne :) dla mnie więzy rodzinne mają dużą głębie nawet bez Boga, i tak powinno być. Ateizm też nie neguje przyjażni i więzów rodzinnych, wiesz? mam nawet więcej czasu na spotkania z rodziną, bo nie muszę zajmować się składaniem hołdu czemuś, czego nigdy w życiu nie widziałem i nawet nie mam pewności, że istnieje.

Link to comment

Jak mozna wierzyc w cos co nie zostalo udowodnione? Ano widzisz panocku toz to prawdziwa sztuka jest. Dlaczego papiez ma prawo dowodzic kosciolem? Otrzymal je od samego Boga. Hm m... A co ty masz z religii, he? Na koniec obiema rekami podpisze sie pod Ramzesem.

Link to comment

To ja będę od dzisiaj wierzył w elfy. Bo to podobno "prawdziwa sztuka jest" wierzyć w coś co nie jest udowodnione.

nie widziałem, żeby Bóg dał prawo papieżowi do rządzenia Kościołem. Z tego co wiem to kardynałowie go wybrali... chyba, że ich uważacie za Bogów...

Link to comment

Przecież przytoczyłem cytat, w którym Jezus naznaczył Piotra na głowę Kościoła

Stworzenie świata: nie znaczy to, że tekst z Biblii jest nieprawdziwy, ale, że NIE MOŻNA GO BRAĆ DOSŁOWNIE. Bo kiedy tak robimy, to pewnie, że w dzisiejszych czasach wydaje się on ,,nieco nierealistyczny". W końcu 6 dni to nie muszą być dosłownie dni, ale np. różne okresy tworzenia się świata itp.

No i krytykujmy cały Kościół, piszmy o inkwizycji, która zabijała ,,miliony" (co jest totalnie wyssaną z palca propagadną protestantów), bogatych księżach itp. a niedoceniajmy całej pracy charytatywnej i ogólnego przesłania Kościoła - czyń dobro, miłuj swojego bliźniego!

A wiesz dlaczego też ja wierzę? Bo mam dosyć dzisiejszego (młodego) społeczeństwa, które chyba dla czystego buntu neguje dawne wartości. Sam muszę przyznać, że gdzieś do 12 roku życia byłem... no powiedzmy niezbyt wierzący, ale później odkryłem, że nie jest to tylko jakiś stary zabobon, ale coś co wzbogaca życie i nadaje mu sens. I naprawdę strach mnie bierze, co się stanie, jak taka ateistyczna szara masa pójdzie w przyszłości do wyborów.

Link to comment

Przecież przytoczyłem cytat, w którym Jezus naznaczył Piotra na głowę Kościoła

Stworzenie świata: nie znaczy to, że tekst z Biblii jest nieprawdziwy, ale, że NIE MOŻNA GO BRAĆ DOSŁOWNIE. Bo kiedy tak robimy, to pewnie, że w dzisiejszych czasach wydaje się on ,,nieco nierealistyczny". W końcu 6 dni to nie muszą być dosłownie dni, ale np. różne okresy tworzenia się świata itp.

No i krytykujmy cały Kościół, piszmy o inkwizycji, która zabijała ,,miliony" (co jest totalnie wyssaną z palca propagadną protestantów), bogatych księżach itp. a niedoceniajmy całej pracy charytatywnej i ogólnego przesłania Kościoła - czyń dobro, miłuj swojego bliźniego!

A wiesz dlaczego też ja wierzę? Bo mam dosyć dzisiejszego (młodego) społeczeństwa, które chyba dla czystego buntu neguje dawne wartości. Sam muszę przyznać, że gdzieś do 12 roku życia byłem... no powiedzmy niezbyt wierzący, ale później odkryłem, że nie jest to tylko jakiś stary zabobon, ale coś co wzbogaca życie i nadaje mu sens. I naprawdę strach mnie bierze, co się stanie, jak taka ateistyczna szara masa pójdzie w przyszłości do wyborów.

Link to comment

Odpowiadam dalej:

wies.niak: czytałem już tą definicję wiary i na jej podstawie postanowiłem wierzyć w elfy, ponieważ nie ma żadnego dowodu na ich istnienie. Nie możecie tego negować, bo tak samo jest z Bogiem. Istnienie Boga jest tak samo prawdopodobne jak istnienie elfów, taka jest prawda, niestety :)

De Ptysz: tak, Jezus naznaczył Piotra na głowę kościoła, Piotra, nie benedykta XVI ani innych papieży. Ich wybrali księża, temu nie zaprzeczysz... co do biblii... kiedyś miała być traktowana w dosłownym znaczeniu, a teraz jak te opowieści są nieprawdopodobne, to trzeba ją interpretować? A życia Jezusa opisanego w biblii też NIE MOŻNA BRAĆ DOSŁOWNIE? Nigdy nie powiedziałem nic o tym, że inkwizycja zabijała miliony, ale to, że zabijała dziesiątki tysięcy ludzi jest prawdą. Przynajmniej tego mnie uczyła historyczka w liceum, która jest katolikiem.

szara masa...to, że nie wierzę, od razu czyni mnie obywatelem drugiej kategorii? to nie wyglada mi na miłość do bliźnich... Jakoś nie wydaje mi się że będąc ateistą jestem gorszy, pozbawiony podstawowych uczuć itp. wytłumacz o co ci dokładnie chodziło, gdy pisałeś "szara masa"

Link to comment

A ja wierze. Wiarę popieram wieloma godzinami wewnętrznych przemyśleń... Szanuje Twoje zdanie, jeśli nie potrafisz wierzyć, nie wierz, nie będę Cię nawracać. Choć wewnętrznie pragnąłbym byś również wierzył.

Jedno mnie zawsze zastanawiało u ateistów, co dzieje się w momencie gdy są blisko śmierci? Czy umierają z przekonaniem, że już dalej nie będzie nic tylko pustka? Czy żyjąc zastanawiają się co będzie kiedy życie się skończy? Cóż nie za przyjemnie żyło by mi się z przekonaniem, że później nie będzie już niczego. Kompletna "bezcelowość życia". Ja osobiście po śmierci "mam zamiar" pojednać się z Boską energią, czystym szczęściem i równowagą.

Troszkę irytuje mnie ciągle mówienie jak to źli nie są księża i jacy bogaci. Tylu już ich poznałem, każdy był dla mnie dobry. A że są ludźmi i mają ludzkie wady, no jejku, nie wymagajmy od innych więcej niż sami potrafimy dać. Łatwiej jest sądzić niż być sądzonym. A zazdrość (odnośnie np. bogactwa) jest doprawdy złym doradcą.

Ciekawi mnie to dlaczego taki temat pojawił się na stronie typowo "growej" a nie na jakimś portalu o religii, tam ludzie o wiele lepiej potrafili by odpowiedzieć na Twoje pytania.

Co kierowało Tobą pisząc ten post? To że chcesz innych nakłonić do tego by przestali wierzyć? Czy to że sam chciałbyś uwierzyć, ale nie potrafisz? Jeśli to pierwsze to cóż, w taki sposób na pewno mnie nie przekonasz. Jeśli to drugie: wielu szuka Boga przez całe życie, nie zawsze zdając sobie z tego sprawę. Czasem warto sięgnąć po pismo święte i poczytać. Zobaczyć jak te opowieści odnoszą się do naszej współczesnej sytuacji.

Pisałeś coś że Bóg nikomu nie pomoże. Mi pomógł wielokrotnie i dalej pomaga. Czy jestem nikim? Nie wiem, wydaje mi się że nie ;)

Link to comment

Life is brutal, nie wiadomo no pewno, czy po śmierci trafisz do "Nieba". Ja wolę myśleć realistycznie, dlatego uważam, że po śmierci nie ma nic. Z bezcelowością się nie zgadzam, bo skoro uważam, że po śmierci nic nie będzie, to zamierzam to życie w pełni wykorzystać:)

po prostu chciałem poznać opinie graczy na taki ważny, życiowy temat, dlatego ten temat tu trafił.

Nie chcę nikogo nakłonić do zmiany wiary, może po prostu próbuję szukać sensu w tym,że tylu ludzi wierzy, jednak dalej nie mogę go znaleźć...

wolę nie wierzyć opowieściom z pisma świętego, bo są raczej mało wiarygodne, jak dla mnie...

Link to comment

Padric22

Odpowiadając na twój poprzedni post.

TAK!!! Biblii nie można brac dosłownie! Widzisz, w czasach gdy była ona pisana musiała byc napisana tak zeby ludzie zyjący w tamtych czasach lepiej ją zrozumieli. Pamietaj, ze biblia jest tworem literackim, tak było, jest i bedzie. Piszesz tez o okrutnosci inkwizycji, złych ksiedziach itp. zgadzam sie to wszysko było złe ale nie mozna mylić koscioła na ZIEMI z wiarą w BOGA!!! To ludzie czynili te wszystkie złe zeczy a nie BÓG! Pamietaj o tym.

Link to comment

To dlaczego wszyscy mówią, że jezus istniał naprawę, skoro biblii nie można brać dosłownie? czy po prostu można sobie wybrać co jest prawdziwe, a co nie, według własnego widzimisię? Na to pytanie jeszcze nikt mi nie odpowiedział :)

Link to comment

Witam! Mam wrażenie czytając te posty, żę wszyscy tutaj tak naprawde nie wiecie o czym mówicie. Boga stawaicie na równi z kościołem katolickim. Dla wiekszości wiara w Boga wiąrze się z kościołem katolickim, ktory w ogole z chrzescijanstwem ma tyle zwiazane co woda z ogniem. Ludzie nazywaja się chrześcijanami ale nie znają Boga, bo nie czytają Bbili. A jak mówicie że biblia jest tylko utworem literackim. Ok. Ale wedlug mnie jest ksiągą slowem ktore potrafi zmienić życie wielu ludzi i to jednynie przez nią jesteśmy w stanie poznać Boga. Odpowiadając na pytanie czemu tylu ludzi wierzy w Boga odpowiadam żę tak naparwde bardzo mało ludzi wierzy w Boga. Bo wiara w Boga to nie gadanie że ja wierzę i w ogole. To codzienne życie które pokazuje to w twoich uczynkach. uwazam osobiscie że życie chrześcijanina prawdziwego jest najtrudniejszą z możliwych dróg. Bo łatwo jest być złym, oszukiwać, kłamać, nie sprzeciwiać się krzywdzeniu innych bo to nie wymaga żadnego wysiłku, a napawde trudno jest poświęcać się dla innych być prawdziwym nie kłamać być dobrym i przedewszystkim kochać. Trudo jest postawić czyjś interes nad swoje pragnienia. I to wymaga wysiłku. Więc zastanówcie się co to dla was jest chrzesijanstwo i wiara w Boga!

Link to comment

Padricku!

Kolegium kardynałów które wybiera papieża jest oświecone przez Ducha świętego, czyli Boga, a co za tym idzie, papież jest wybrany przez Ducha Świętego czyli Boga.

"- ale do innych papieży chrystus tak nie powiedział... więc z jekiej paki oni też rządzą?"

Po pierwsze, nie rządzą tylko sprawują piecze nad kościołem do powrotu Jezusa Chrystusa. Po drugie skąd wiesz że nie powiedział? może zastrzegł im żeby nie wyjawiali tego publicznie?

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...