Jump to content
  • entries
    286
  • comments
    1,809
  • views
    445,447

Fenomen Gwiezdnych Wojen (lata 1977-1983)


otton

3,931 views

 Share

Gwiezdne Wojny zasłynęły głównie jako wielki kinowy fenomen. Kiedy zastanawiamy się nad coraz większym wdzieraniem się technologii na plan filmowy to temat jednej z najsłynniejszych, jeżeli nie najsłynniejszej sagi filmowej w dziejach kina ciągle powraca niczym boomerang. Ta słynna space opera ma jednak historię dużo dłuższą, niż data premiery epizodu oznaczonego rzymską jedynką. Tak naprawdę obraz z roku 1999 był czwartym nakręconym filmem. Dziś chciałbym opowiedzieć wam o dziejach trochę starszych. Skupmy się na latach 1977-1983, kiedy to całość się zaczęła.

Dnia dzisiejszego kilka słów o częściach IV-VI (trzymając się Lucasowej chronologii), a w niedalekiej przyszłości ujrzycie podobnej objętości tekst o epizodach I-III. Spieszę donieść, że pisać będę jedynie o filmach, których jest sześć co już zapewnia dużą objętość materiału. Można oczywiście brać pod uwagę dodatkowo serial ?Wojny Klonów? czy papierowe czytadła dotyczące tego uniwersum, ale to już jednak nie do końca to samo. Czym oczarowały mnie zatem gwiezdne wojny? W pośpiechu jeszcze raczę poinformować was o czyhających spoilerach.

starwars4dvd.jpg

Epizod IV: Nowa nadzieja

To właśnie ten epizod powstał jako pierwszy i ma już na karku dobre 35 lat. Kiedy się go ogląda całość wydaje się mizerniutka i wyraźnie odstaje od zdecydowanie młodszych epizodów I-III. Obecnie nie zrobi to już wrażenia na nikim, kto obejrzał dowolny film akcji w kinie. Warto jednak spojrzeć na czas powstania i spróbować wczuć się w rolę ludu oglądającego kolejne kinowe kiepskie popisy reżyserów w stylu ?potforków? nabitych na kij od szczotki i poruszanych siłą mięśni scenarzystów. Jeżeli uda wam się wczuć w takie realia to film już powoduje opad szczęki.

Gwiazda śmierci, źli Sithowie, świszczący Darth Vader i marsz imperialny historycznie rozpoczęli się właśnie tutaj. Film przedstawia okres po przekształceniu Republiki w Imperium Kosmiczne. Patrzcie ludzie jacy jesteśmy wielcy krzyczą przywódcy, ale tak naprawdę każdy wie, że jedyne co mu pozostaje to kiwnięcie głową i klaskanie, bo w istocie to miejsce gdzie wolność nie istnieje, a ludzie i inne istoty czują na plecach silny nacisk autorytarnej władzy, której jedyną wartością są marzenia o panowaniu nad światem. Podobnie jak w kosmosie, na świecie wielu ludzi żyje w takich realiach, no może bez statków kosmicznych, tej całej technologii.

Dla nas całym światem jest ziemia, dla bohaterów filmu zaś cała galaktyka. Wkrótce przestaje być bezpiecznym miejscem, bo oto imperium tworzy gwiazdę śmierci ? statek posiadający działo o mocy wystarczającej by niszczyć planety. To nie jest jednak dzieło przeciw wrogom, a raczej pieczętujące bezpieczeństwo państwa pozwalające dusić wszelkie niezadowolenie społeczne. Tutaj nikt nawet nie musi z niego strzelać. Nie myślcie jednak, że siły dobra zniknęły ze świata, bo robot R2D2 wchodzi w posiadanie zaszyfrowanych planów tej niebezpiecznej broni. By rebelianci mieli szansę uderzyć najpierw muszą pozbyć się tej tykającej bomby. Tu na scenie pojawia się Luke Skywalker, który podobnie jak jego ?zaginiony? ojciec Anakin jest znakomitym pilotem. Do tego dochodzi kolejna żywa legenda serii czyli Sokół Millenium i jego kapitan Han Solo (dobra okazja by ujrzeć młodego Harrisona Forda). Na dokładkę księżniczka Leia, która tak wcale do końca obu fanom nie jest obojętna.

Film jest moim zdaniem jedym z najlepszych reprezentantów epizodów IV-VI, ale też ciężko wśród nich wybierać tego najlepszego. Zauroczył mnie szczególnie naturalny sposób wprowadzania do historii kolejnych bohaterów, ale szkoda trochę, że nie było tu jakiegoś naprawdę niezwykłego pojedynku na linii Jedi ? Sithowie. Mamy tu niby starcie Darth Vadera i Bena Kenobi (nowe imię Obi-Wana), ale to zdecydowanie najsłabiej pomyślana ze wszystkich walk całej sagi. Na te jednak przyszedł czas w dwóch kolejnych epizodach. Sam finałowy cios, gdy jeden z walczących upada pokonany pada w trochę (jak na mój gust) dziwnych okolicznościach.

the-empire-strikes-back.jpg

Epizod V: Imperium Kontratakuje

Moim zdaniem to najlepszy epizod całego filmu. Nie wiem dlaczego akurat ten, po prostu ma w sobie pewną ciężką do opisania rzecz. Zauroczenie zaatakowało mnie już na początku, gdy ujrzałem dotąd niespotykane (czyli Epizody I-IV) ochłodzenie klimatu. Otóż gnębieni przez pozbawione swojej gwiazdy śmierci Imperium rebelianci zmuszeni zostali do ukrycia się z dala od oczu okrutnych przeciwników w mroźnych rejonach Hoth. Ciemna strona mocy oczywiście nie próżnuje i przeszukuje całą galaktykę w poszukiwaniu spiskowców. Dodatkowo Darth Vader kierując się własnym interesem pragnie namierzyć szkolonego na Jedi Luke?a Skywalkera. Oczywiście widz od początku zna powody, dla których mroczny lord Sithów pragnie odnaleźć chłopaka, ale to pominę milczeniem coby o zbytnie zdradzanie tajemnic posądzonym nie być.

Luke zaś odlatuje na poszukiwania mistrza Yody, jedynego żyjącego stworzenia, które zna jeszcze tajne sztuki. Imperium poluje na ocalałych z ataku na śnieżną bazę rebeliantów, ale i w sprawie młodego padawana (stopień uczniowski) zło nie próżnuje. Vader wymyśla podstęp pozwalający mu zwabić Luka do siebie, a przy okazji załatwić kilka spraw z ludźmi wściekłymi na pewnego przemytnika, właściciela Sokoła Millenium Hana Solo.

W późniejszym etapie jesteśmy również świadkiem pojedynku Luka i Vadera. Moim zdaniem to jedna z najlepszych scen w całej serii (wyłączając może tylko walkę w takim samym składzie w części ostatniej). Szczególnie spodobał mi się początek na statku, kiedy to żywe kolory mieczy znakomicie kontrastowały z wszechobecnym dymem. To też wzorowy przykład dobrego przygotowania filmowców do tematu, na co wskazuje znakomita reżyseria walk. To nie jest przypadkowe machanie mieczem na lewo i prawo w stylu ?improwizujcie, a potem to ładnie skleimy?. Każde uderzenie jest przemyślane i przypomina rzeczywistą walkę, kiedy to decyzje podejmuje się często spontanicznie, ale z odpowiednią ostrożnością i pamiętaniem o tym, że przeciwnik również ma broń i to wcale nie dla ozdoby, ale ma ten sam cel ? zwycięstwo, które trzeba sobie wywalczyć.

Imperium Kontratakuje jest jednym z najmocniejszych (jak i epizody IV-VI) punktów całej sagi. Poza opisanymi wyżej rzeczami całość dodatkowo powiela wszelkie zalety poprzedniczek. Podobać się mogą między innymi mroźne tereny Hoth, czy też wystąpienie robotów AT-AT, które jeszcze przed przygodą z filmami zawsze przyciągały mój wzrok podczas uprawiania ?window shoppingu? w sklepie LEGO w okolicach Wrocławskiego Rynku?

_bg13157.jpg

Epizod VI: Powrót Jedi

I takim sposobem docieramy powoli do wspomnienia o ostatniej fabularnie części serii. Ci z czytających, którzy całości nie znają mogą być zdziwieni tym, że zacząłem całość od końca, ale wytłumaczenie już za jakiś czas. W każdym razie Powrót Jedi kręci się ponownie wokół gwiazdy śmierci. Co prawda jedna została zniszczona, ale Imperium zabrało się za stworzenie drugiej, tym razem ściśle związanej z księżycem Endory gdzie znajduje się aparatura zapewniająca pole osłonne wokół nowej broni Imperialistów. Część rebeliantów udaje się na powierzchnię planety, by zlikwidować osłonę teoretycznie nieuzbrojonego jeszcze statku, co umożliwiłoby armii pilotów przeprowadzenie ataku na rdzeń gwiazdy. Słowo ?teoretycznie? oznacza w tym przypadku spisek autorstwa najwyższego imperatora Darth Sidiousa umożliwiający zwabienie wszystkich w jedno miejsce i masową eksterminację.

Dodatkowo poza wojną powraca temat Luka i Darth Vadera, których łączy silna więź. Tyle musi wam wystarczyć, bo znów powraca jedna z tych rzeczy, jakich nieznającym tematu nie można zdradzać. Otóż Vader (ciekawostka mówi, że pseudonim wziął się od pewnego przekręconego słowa w języku angielskim) tak naprawdę nie zawsze był złą, okrutną maszyną. Cała saga pokazuje w istocie jak dobry człowiek pod wpływem strachu o swoich bliskich i kłamstw ludzi, którym tylko pozornie zależało na jego szczęściu, staje się złym, kimś kim tak naprawdę wcale nie był. Postać ucharakteryzowana na uosobienie zła, w czarnym kostiumie jest postacią tragiczną, co ukazuje nam ostatnia część.

O tym naprawdę ciężko pisać, by nie zdradzić przy okazji za dużo także zostańmy przy stwierdzeniu, że to najlepiej zgłębić już we własnym zakresie, ale bez używania wikipedii. Ten wątek naprawdę pokazuje, że nie tylko kolorowe wybuchy i hulające w kosmosie statki się w tej serii liczyły. A tak nawiasem mówiąc w ostatniej części zachwyca również bogata fauna i flora i planety Endor.

empire-strikes-back-darth-vader-and-luke-skywalker_500x339.jpg

A co się liczyło?

Całość oczarowała mnie tym, że dzieło Lucasa było praktycznie filmem kostiumowym. Naprawdę dobrze taki zabieg odciążający pracujące przy filmie kompy wygląda, a i nie ujmuje postaciom wiarygodności. Same postaci to różnorodne indywidua, nierzadko nieźle pokręcone. Nawet mistrz Jedi wagarował chyba gdy były zajęcia ze składni zdań. Fajnie brzmi to w polskim dubbingu, ale jeszcze lepiej po angielsku, bo o ile u nas kolejność wyrazów nie zawsze jest z góry narzucona, o tyle w języku wyspiarzy panuje wiele schematów, które ?mastier? łamie. Zarzucić twórcom można co prawda to, że nie pokazali tutaj ludu uciśnionego przez okrutne Imperium, ale osobiście uważam to za dobre posunięcie. W końcu obecnie w większości filmów z wojną w tle jesteśmy atakowani takimi tanimi atakami na emocje odbiorcy i im więcej tego jest, tym większe znużenie odczuwamy.

Na koniec jeszcze przydałoby się jakieś matematyczne (choć czysto subiektywne) podsumowanie Epizodów IV-VI. To poniżej, a ja chciałem zakończyć linkiem do ?Marszu Imperialnego?, ale ograniczę się do wpiszcie sobie na youtube, bo trochę jeszcze sobie z nowym szablonem nie radzę wink_prosty.gif

Moje prywatne oceny:

Epizod IV: 9/10

Epizod V: 10/10

Epizod VI: 9,5/10

PS. Osobny tekst o Epizodach I-III mam już gotowy, powstał jeszcze zanim ten skończyłem i tego oczekujcie 17-18 lipca chyba, że stworzę na ten dzień tekst o nareszcie działającym u mnie poprawnie Spec Ops: The Line (co oznacza przesunięcie Star Warsów na przyszły weekend). Nawiasem mówiąc jeszcze mnie ciarki przechodzą na wspomnienie chmury kurzu unoszącej się po zdjęciu obudowy?

 Share

16 Comments


Recommended Comments

"Zdradzanie tajemnic"

To są jeszcze na świecie ludzie którzy nie wiedzą czyim ojcem jest Darth Vader? (Nie licząc oczywiście tych którzy podbiegają do szturmowca i krzyczą "MAMO PATRZ REX!") D:

Fajna recenzja, mimo to trzeba zauważyć że siłę Star Wars teraz już nie stanowią filmy a książki, komiksy i inne "pomniejsze" (Bo niestety w dzisiejszym świecie książki są "pomniejszym" medium. A szkoda D: .) środki przekazu.

Dum dum dum dum dudum dum dudum, dam dam dadadam dadam, dam dadadam dadam dum dudum dum dudum.

Link to comment

@dangerziom: A ja uważam, że III część, mimo wszystko, jest najlepszą częścią Nowej Trylogii (której pierwsza i druga część to jakiś żart) i, moim zdaniem, odbiega od Starej Trylogii tylko poziomem aktorstwa (zwłaszcza głównego bohatera).

Jedna rzecz co do tekstu, bo wkradł się błąd: Marsz Imperialny pojawił się w V części, a nie IV.

Link to comment

Wiadomo oryginalna (stara) trylogia rządzi ! Najbardziej lubię część IV, szczególnie za klimat. Może nie jest tak widowiskowy jak następna część, ale ma w sobie to coś. Później lubię zarówno część V jak i VI ze wskazaniem na "piątkę". A dlaczego ? Za bitwe na Hoth. At-At mimo, że nie robione komputerowo to i tak wypadają kapitalnie. Nie wiem czego, ale nowa trylogia jest jakaś mniej dojrzała. Tu z kolei lubię część I, później III i na końcu, której nie cierpię, czyli "Atak Klonów". Ogólnie jestem wielkim fanem SW. Jeszcze bardzo lubię książki. Od siebie polecam trylogię Bane'a. Naprawdę kapitalne książki. Nie tylko dla fanów GW. A i w gry lubi się zagrać;)

Link to comment

Szczerze? Nie rozumiem fenomenu Gwiezdnych Wojen. trollface.gif

Jakoś uniwersum Mass Effecta podoba mi się o mnie dużo, dużo bardziej, a obejrzałem już wiele filmów, przeczytałem wiele książek i ograłem naprawdę masę gier.

Natomiast Star Warsy obejrzałem może ze 2, góra 3 razy, i nigdy nie mogły mnie do siebie przekonać. OK - swego czasu to był przełom, rewelacja etcetera, ale ani SW, ani Star Trek ani podobne uniwersa nie są jednak tak wciągające jak ME - to jednak tylko moja prywatna opinia i oczywiście szanuję zdanie innych. Gusta i guściki, jak to zwykłem powtarzać...

EDIT:

@ Otton - właśnie mój komentarz był odpowiedzią na tamten Twój komentarz. :P Aczkolwiek jak pisałem - szanuję zdanie innych, bo wiem, jak gust różny być potrafi.

Link to comment

To są jeszcze na świecie ludzie którzy nie wiedzą czyim ojcem jest Darth Vader?

No ostatnio właśnie kilku spotkałem ;) przykładowo moja siostra nie wie co to marsz imperialny, ale jeszcze ją nawrócę...

Tak, Gwiezdne wojny to świetny film, niestety część II i III lekko go popsuły ;<

Moim zdaniem: mi się prywatnie "klony" podobały, ale już mroczne widmo i zemsta sithów jakby trochę mniej. To właśnie jedynkę uważam za najsłabszą fabularnie:

wielki Lord Sithów walczy o wolność w wyścigu

no litości...

Zemsta Sithów to już pokazówka technologii, która podpadła mi również ograniczeniem tak charakterystycznych dla poprzedniczek cech filmu kostiumowego.

Szczerze? Nie rozumiem fenomenu Gwiezdnych Wojen. trollface.gif

Jakoś uniwersum Mass Effecta podoba mi się o mnie dużo, dużo bardziej, a obejrzałem już wiele filmów, przeczytałem wiele książek i ograłem naprawdę masę gier.

Natomiast Star Warsy obejrzałem może ze 2, góra 3 razy, i nigdy nie mogły mnie do siebie przekonać. OK - swego czasu to był przełom, rewelacja etcetera, ale ani SW, ani Star Trek ani podobne uniwersa nie są jednak tak wciągające jak ME - to jednak tylko moja prywatna opinia i oczywiście szanuję zdanie innych. Gusta i guściki, jak to zwykłem powtarzać...

Pamiętasz recenzję ME3 Guya Fawkesa? Tam była w komentarzach rozmowa na ten temat. To między innymi zainspirowało mnie do napisania tego tego tekstu. Oczywiście każdy ma prawo do własnego zdania ;)

Link to comment

Atak Klonów to film okropny. Jedne z najgorszych dialogów wszechczasów.

A Zemsta Sithów rządzi! Pewnie to kwestia tego, że oglądałem Gwiezdne Wojny "razem", były dla mnie spójną całością, więc nie mam żadnych uprzedzeń.

Link to comment

radziłbym jednak jechać po kolei od pierwszego epizodu, żebyś miał historię chronologicznie ułożoną. Po prostu powstały dwie trylogie. w tekście akurat masz o tej, która powstała pierwsza. Potem nakręcono jeszcze prequel tej trylogii i wtedy dopiero ponumerowano epizody. Tu masz kolejność:

Epizod I Mroczne Widmo

Epizod II Atak Klonów

Epizod III Zemsta Sithów

Pozostałe w takiej kolejności jak w tekście.

PS. Ja najpierw postanowiłem opisać te lepsze trzymając się chronologii kręcenia ...

Link to comment

A tego akurat nie znam, wiem że było, ale nigdy nie kupiłem ;) Ograniczyłem się jedynie do zbierania metal tazo no w zasadzie już wieki temu. Obecnie pewnie leżą na jakimś wysypisku gdzieś daleko. A może komuś oddałem? Nie pamiętam.

Link to comment

Nie będę oryginalny - Zacna seria, jedna z moich ulubionych. Upływu czasu nie wytrzymały jedynie dźwięki statków, dzisiaj F1 tak nam spowszedniało że te odgłosy zwyczajnie nie pasują. Cała reszta kopie tak samo mocno jak przed laty i odstawia, niestety, nową trylogię o całą długość.

Czytadła i serial? A o chipsach i żetonach nie wspomniałeś?! wink_prosty.gif

I o grach, czapkach, rozkładanych mieczach, zdalnie sterowanych modelach i miliardzie innego ustrojostwa produkowanego od, bez mała, czterdziestu lat :)

Link to comment

Wow Otton, muszę przyznać, że bardzo ci się poprawił styl od czasu, kiedy napisałeś ten artykuł. Po kilku akapitach płytkość i pobieżność tekstu zupełnie mnie odrzuciła, a bieżące artukuły aż chce się czytać!

Link to comment

Dzięki za miłe słowa! Zawsze lepiej w tę stronę, niż jakby się miało pogorszyć. Sam mam często mindfucka jak wielkiego jak wracam do starych tekstów z czasów kiedy wydawało mi się, że już umiem pisać. Ale taki ogólnie jest sens egzystencji tego bloga - nauka pisania :) Czasami mam ochotę przejrzeć stare wpisy i napisać je od nowa, a potem publikować pomiędzy świeżymi pracami. Pomysł będę musiał w wolnym czasie wreszcie zrealizować.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...