Jump to content
 • entries
  69
 • comments
  565
 • views
  89,850

Nowa książka Andrzeja Sapkowskiego!


Demonir

1,819 views

 Share

Powyższy tytuł wpisu, znawców fantastyki mógł przyprawić o szybsze bicie serca. Jest to jednak tytuł bardziej reklamowy, niż zgodny z prawdą. SuperNowa, nie serwuje nam świeżaka, ani nic odkrywczego, podaje to co większość czytelników ASa zna, ale dla innych, tych którzy kojarzą go tylko z cyklem o wiedźminie, to dobry powód by poznać kilka naprawdę dobrych dzieł.

Maladie i inne opowiadania.

sup149.jpg

Jedną, z pierwszych rzeczy, która przychodzi mi na myśl, to brak degustacji żywionej do grafików z SuperNowy, którzy przyzwyczaili nas do wydań bynajmniej nie estetycznych, lub całkowicie bezsensownych(np. nowe wydanie Sagi, gdzie na okładkach znajdują się postacie nie mające nic wspólnego z treścią). Tym razem, można na tę niewidowiskową okładkę patrzeć, a nawet postawić na półce, bez obaw, że będzie szpecić widok.

Kiep jednak ten, który po graficznej oprawie ocenia książkę, a jeszcze większy ten, który z tego powodu książki nie przeczyta.

W skład antologii wchodzą wszystkie poza wiedźmińskie opowiadania Andrzeja Sapkowskiego i jedno wiedźmińskie lecz nie wchodzące w skład sagi. Mimo, że wydawca unika pokazania gdziekolwiek spisu treści, można go bez problemów znaleźć na stronie Esensji.

 • Droga z której się nie wraca
 • Muzykanci
 • Tandaradei
 • W leju po bombie
 • Coś się kończy, coś się zaczyna
 • Bitewny pył
 • Złote popołudnie
 • Zdarzenie w Mischief Creek
 • Spanienkreuz
 • Maladie

Osiem z wyżej wymienionych opowiadań, można było przeczytać w starej, już niedrukowanej antologia "Coś się kończy, coś się zaczyna". Jedno(Spanikurez) było publikowane w Nowej Fantastyce i nie doczekało się aż do teraz wydania książkowego.

I oczywiście Maladie, czyli swobodne podejście do legend Arturiańskich.

Większość opowiadań to najwyższa klasa krasomówstwa, znajdziemy coś lekkiego, żarty literackie ASa jak Bitewny pył, czyli nowelka wydająca się być wyciętym fragmentem, z jakiejś space opery. Dla tych, co nie lubią smutnych zakończeń, jest alternatywne zakończenie opowieści o Wiedźminie, w którym wszystko jest jak najbardziej szczęśliwe.

Nie będę tu omawiał wszystkich tekstów, gdyż miejsca i weny brakuje. Wspomnę jeszcze o Drodze bez powrotu, czyli historii, dziejącej się przed czasami, gdy Geralta nie było jeszcze nawet w planach, lecz w świecie, po którym białowłosy będzie chodził. W tymże opowiadaniu, mamy podaną historie matki Geralta oraz jego potencjalnego ojca. Swojski klimat i historia przypominająca pierwsze opowiadania o wieśku.

Za ten, bądź co bądź odgrzewany kotlet, SuperNowa każe sobie płacić 34 złote, nie jest to nieopłacalna inwestycja, zważywszy na to, że za Żmije tegoż autora, książkę cieniutką, musiałem zapłacić cztery dychy. I uważam, że kupić naprawdę warto, szczególnie jeśli nie masz w swoich zbiorach "Światu króla Artura. Maladie.".

Na szczęście jest sposób, który mogą wykorzystać ci u których pieniędzy w sakiewce brak. Nie ma jednak co liczyć na pełną satysfakcje. Rozwiązaniem tym jest oficjalna strona autora, na której znajdziecie, lwią część wyżej wymienionych opowiadań wraz z przedmowami(które w zbiorze opowiadań też znajdziecie, pełnią one jednak głównie funkcje zapychacz miejsca, lecz mimo wszystko fajnie je się czyta).

Co z tym faktem trzeba zrobić? Przeczytać i czekać na naprawdę nową książkę Andrzeja Sapkowskiego, którą zapowiedział i którą ma jakoby być o wiedźminie.

 Share

9 Comments


Recommended Comments

Jak supernowa nie potrafi wydawać ładnych książek? A wielkie pudło z sagą o wiedźminie w twardych oprawach? Wiem, że to jeden przykład (a raczej sześć, bo tyle też tomów tam jest) ale tam w prosty i efektowny sposób połączono czarny, srebrny i czerwony kolor. Nie jest to może poziom "amberowskiego" Tolkiena niemniej nie wstyd postawić to w widocznym miejscu ;)

Link to comment
A wielkie pudło z sagą o wiedźminie w twardych oprawach?

Odpowiem: Wyjątek potwierdzający regułę.

W tym konkretnym przypadku[saga w twardej oprawie], dobry wygląd zawdzięcza temu, że postawiono na prostotę(bo grafika wielce skomplikowana nie jest), a wygląda ładnie.

Dopiero teraz zaczyna się coś pozytywnego u nich dziać, bo wcześniej patrząc na okładki, to zastanawiasz się czy przypadkiem nie cofnąłeś się w czasie. O papierze jakości papieru toaletowego nie wspomnę.

Link to comment

Niektóre z opowiadań np. "Muzykanci" byli wydani chyba w książce "Coś się kończy, coś się zaczyna"?

Musiało ci umknąć, bo w wpisie napisałem o tym. A jeśli chodzi o ścisłość, to w "Maladie..." jest to co w "Coś się kończy, coś się zaczyna", plus Spanikurez i tytułowe Maladie.

Link to comment

Mam Maladie, jednak tych wszystkich opowiadań nie posiadam. Muszę się tym zainteresować.

PS. Maladie zostało też wydane w książce:

,,Świat króla Artura, Maladie"

Link to comment
PS. Maladie zostało też wydane w książce:

,,Świat króla Artura, Maladie"

Nie chce być niemiły... ale o tym też wspominałem.

Dodatkowo, o ile dobrze pamiętam, Maladie były też wydawane, w postaci chudych książeczek, ale były to edycje limitowane.

 • Upvote 2
Link to comment

Napisałem dla przypomnienia, bo tobie się to w tekście zaplątało, a tak jest lepiej widoczne xd

Edit:

LOL dałem + do reputacji za dwa pkt, a to ci dopiero xD

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...