Jump to content
 • entries
  4
 • comments
  12
 • views
  2,619

Fabuła rzecz święta (?)


tadzik15

352 views

 Share

Fabuła w grach może być czynnikiem mniej lub bardziej istotnym - to zależy w głównej mierze od gatunku danej gry. Przypadek Mass Effect'a 3 pokazał jak bardzo graczom zależy nad "odpowiednim" zakończeniem danej historii, co świadczy o tym, że nie jest im ona obojętna.

Teraz chciałbym się zastanowić nad rolą i znaczeniem fabuły w grach, w których nie zwraca się na nią aż takiej uwagi. Czy ktoś zapamięta na dłużej historię z serii Modern Warfare, albo ostatniego Battlefield'a? Ja na pewno nie. Nie warto więc zatrudniać dobrych scenarzystów do gier, w których kampania single player nie jest najważniejszym elementem rozgrywki? Z tym się nie zgodzę.

Jako gracz, lubię być zachęcony do grania w singlu czymś więcej niż tylko perspektywą zdobycia kolejnego osiągnięcia lub możliwością przetestowania broni przed odpaleniem multi. Chcę, aby gra wciągnęła lub chociaż zainteresowała mnie od strony fabularnej, niezależnie, czy gram w Mass Effect'a, Gothic'a czy Call of Duty. Chce poczuć wagę moich działań i tego co widzę na ekranie. Ale nie zawsze mogę. Sorry, ale nawet gdybym się bardzo starał, np. Call of Duty Modern Warfare 3 nie potrafi mnie wzruszyć. A to właśnie zadaniem scenarzystów jest wydobywanie z gracza emocji.

Dobrym przykładem wykorzystania scenariusza w grze, której jednak główny nacisk kładzie się na multi, jest Call of Duty Black Ops. Grając w singla Black Ops chciałem przede wszystkim doprowadzić historię do końca. Bardzo wciągnęła mnie atmosfera wojny wietnamskiej i zainteresowały mnie ciekawie zrealizowane postacie. Oczywiście nie jest to poziom Bioshock'a, ale jak na przystawkę przed multi wyszło całkiem smacznie.

Podsumowując - dla mnie fabuła w grze jest czynnikiem istotnym w odbiorze każdej gry. Jak już producenci każą graczom płacić za grę, której częścią jest tryb single player, niech przyłożą się do swojej roboty, której efekt nie będzie tylko częściowo zadowalający.

A Wy zwracacie uwagę na fabułę w takim Battlefieldzie, czy innym Call of Duty, czy od razu przechodzicie do dania głównego?

 Share

2 Comments


Recommended Comments

Czy zwracam uwagę na fabułę w tych wszystkich wojennych celowniczkach? Tak, zwracam, ale niestety nie należy ona nigdy do takich, które pamiętałbym chociażby dzień po przejściu takiej gry. Postacie i wydarzenia często się zacierają nie chce mi się myśleć o co chodziło tym śmiesznym żołnierzykom z beznadziejnej kampanii BFa. Ona tam jest ''żeby być" coś jak filmy akcji ze Stevenem Seagalem...

 • Upvote 1
Link to comment

Zacznijmy od tego, że nie gram w FPSy :trollface:.

Nie zwracam na to uwagi głównie dlatego, że tak już się utarło, z reguły ta historia jest beznadziejna, więc nie ma się co napalać na coś ciekawego. Ależ to smutne.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...