Skocz do zawartości

BogartBlog '

  • wpisy
    10
  • komentarzy
    5
  • wyświetleń
    3055

OD KINA KLASY "B" DO FILMU KULTOWEGO: FILM NOIR - RECENZJA


Bogart

215 wyświetleń

Uwaga

Achtung

Warning

- "Sokół maltański"

- "Gilda"

- "Laura"

- "Dama z Szanghaju"

- "Podwójne ubezpieczenie"

- "Dziwna miłość Marty Ivers"

Zakończenia wyżej wymienionych filmów zdradzono w tym recenzowanym przez mnie filmie dokumentalnym , jeżeli nie chcecie psuć sobie przyjemności w przyszłości oglądając któryś z powyższych dzieł Filmu Noir (inaczej CZARNY KRYMINAŁ) zalecam najpierw zapoznać się z tymi filmami (wszystkie dostępne na Allegro).Zrobicie oczywiście jak chcecie ale nie mówcie że nie ostrzegałem.

"...Francuski dokumentalista LAURENT PREYALE specjalizuje się w historii kinematografii. W dziesięcioodcinkowym cyklu krótkich filmów dokumentalnych "Od kina klasy "B" do filmu kultowego" Preyale przedstawia kino gatunków. W kolejnych odcinkach odkrywamy historię oraz społeczne, psychologiczne i polityczne konteksty dziesięciu najważniejszych filmowych gatunków, od komedii, przez melodramat, po western i musical. Ten epizod poświęcony jest filmowi noir. ..."

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o filmie noir ale baliście się zapytać lub film noir w pigułce tak mógłbym posumować ten film ale byłaby to tylko część prawdy , a więc zaczynamy.

"...Film noir narodził się z filmu gangsterskiego, swoje korzenie ma też w detektywistycznej powieści. W dobry filmie noir nie może zabraknąć detektywa, femme fatale , policjanta, lokalnego gangstera, a przede wszystkim tajemnicy do rozwiązania i psychologicznych zawiłości postaci. ..."

I tu pozwolę się z autorem dokumentu nie zgodzić swoje korzenie ma we Francuskim realizmie poetyckim i Niemieckim ekspresjonizmie filmowym.

Znam przynajmniej pięć przykładów na to iż podany schemat postaci nie ma zastosowania:

- "Podwójne ubezpieczenie"

- "Mildred Pierce"

- "Mroczne przejście"

- "W samotnym miejscu"

- "Historia policjanta"

- "Key Largo"

- "Dom ludzi obcych"

Część filmów dostępna na Allegro

"...Film noir w Stanach Zjednoczonych triumfował w szczególnym okresie. W 1919 roku, wraz z wydanym oficjalnie przez rząd całkowitym zakazem handlu alkoholem, rozpoczął się ponury czas prohibicji, który całkowicie zachwiał równowagą państwa. W niewiarygodny sposób rozprzestrzeniło się wówczas bezprawie i korupcja, gangsterzy stali się w publicznym mniemaniu niemal superbohaterami, a historie ich bezczelnych wybryków - najgorętszymi newsami, na które miliony ludzi liczyło każdego ranka kupując codzienną gazetę. ..."

Film noir narodził się oficjalnie w 1941 roku wraz z trzecią ekranizacją prozy Dashiella Hammetta "Sokołem maltańskim", i dopiero po tym kamieniu milowym gatunku film noir zaczął świecić triumfy.

"... Karty powieści kryminalnych, a później taśmę filmową, zaczęły zasiedlać piękne femme fatale w nienagannych makijażach i z długimi papierosami w wypielęgnowanych dłoniach oraz prywatni detektywi w filcowych kapeluszach i z wyraźną skazą na sumieniu. Świat z filmu noir na zawsze pożegnał się z wyraźnym podziałem na dobro i zło. ..."

Film noir był wieloznaczny , nie pokazywał jedynie walki dobra ze złem ale dawał wgląd w bardziej skomplikowany świat ze wszystkimi odcieniami szarości i bohaterami nie poddającymi się jednoznacznej ocenie.

Autor szczególnie dużo uwagi poświęcił postaciom femme fatale i prywatnemu detektywowi (który jest zazwyczaj zwierciadłem w którym mogą przejrzeć się inni ) ,

dokonał wręcz wiwisekcji ich duszy , pokazał motywy ich działania i powód dlaczego są tym kim są i to według mnie jest główny atut tego 26 minutowego filmu , nie odpowie on na wszystkie pytania ale zaintryguje widza na tyle aby sam sięgnął po ten trochę już zapomniany gatunek.

Dla mnie film noir to przede wszystkim genialne powieści D.Hammett , R.Chandler , M.Spillanne i inni , wspaniałe scenariusze , bardzo dobre filmy wyreżyserowane przez wybitnych twórców w gwiazdorskiej obsadzie , filmy wśród których nie było miejsca na szmirę a filmy słabe zdarzały się bardzo rzadko , bo złych nie było wcale (według mojej skromnej wiedzy),

gatunek ten poruszał problemy dotyczące: rasizmu , tolerancji , przestępczości , sprawiedliwości i wielu innych.

Gatunek ten jak sugeruje autor jednak nie zginął i wciąż nie pozwala o sobie zapomnieć:

"Pułapka" z Markiem Kondratem , "To nie jest kraj dla starych ludzi" , "Podejrzani"

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...