Jump to content
Sign in to follow this  
  • entries
    101
  • comments
    520
  • views
    59,582

Jak dobrze i skutecznie wyczyścić klawiaturę...

Sign in to follow this  
wojtekwlodyka28

1,417 views

Jak dobrze i skutecznie wyczyścić klawiaturę.

Witajcie,

dzisiaj podjąłem inicjatywę napisania takiego mini poradnika w którym wyjaśnię jak poprawnie i bardzo skutecznie wyczyścić uświnioną klawiaturę. Wiem że takich poradników było sporo lecz na tym forum jeszcze tego nie było więc dlaczego by nie uzupełnić tej luki o kolejny ciekawy ( mam nadzieję ) i użyteczny poradnik:) Zapraszam

-------------------------------

Przed czyszczeniem klawiatury musimy ją odpiąć od komputera i zanieść tam gdzie jest w miarę jasno i sucho, a także jest dosyć dużo miejsca. Będziecie potrzebowali na to mniej więcej 2 godziny ( w zależności od stanu naszej klawiatury) i radzę uzbroić się w cierpliwość gdyż odpięcie niektórych klawiszy będzie dosyć trudne i będzie wymagało użycia większej siły. Nie ma się jednak co zniechęcać bo każda klawiatura jest zbudowana tak samo ( oczywiście mówię tutaj o klawiaturach z wystającymi klawiszami tzn. nie płaskiej i nie wiem jak jest tam więc jak macie płaską klawiaturę to ja wam niestety nie pomogę ) Ja robię to na klawiaturze logitecha Y-SAE71 (klasyczna klawiatura nic nadzwyczajnego). A więc zaczynajmy:

1. Jak można się domyśleć klawiatura przed "otwarciem" jest taka że można byłoby otworzyć restaurację:

p1110746.jpg

p1110748ggz.jpg

2. Wiec będziemy potrzebowali śrubokręta płaskiego i dużo cierpliwości. Z pierwszym klawiszem jest zawsze najtrudniej ponieważ trzeba "wyczuć" umocowanie każdego z klawiszy. Czasem się zdarzy że klawisz odskoczy przy lekkim odchyleniu, a czasem że nie będzie chciał wyjść mimo szalonej siły. Nie ma reguły. Ja zazwyczaj zaczynam sobie od klawiaturki numerycznej( ale rozgrzewki) a potem przechodzę do "efów" i głównego dania.

[pierwszy screen jak podwarzam]

Zacznijcie sobie od środka i powoli wyciągajcie wszystkie klawisze. Pod żadnym pozorem się nie spieszcie...

p1110758i.jpg

Tak powinien wyglądać prawidłowo podważony klawisz. Sprawdźcie czy nić nie jest pęknięte ani wygięte, lecz to prawie niemożliwe gdyż nie takie rzeczy już robiłem z klawiszami i nigdy nie zdarzyło mi się nic ułamać.

p1110759v.jpg

Przy wyciąganiu niektórych klawiszy, pod nimi znajduje się wspornik (Caps lock, długi Shift, Spacja(najtrudniejszy klawisz do wyciągnięcia) długie Delete, 0 na klawiaturze numerycznej, Oba entery, backspace, i + na klaw. num.) Przez co one są trudniejsze do wyciągnięcia i wymagają użycia większej siły. Jednak nie trzeba posiadać jakiś specjalnych umiejętności aby je wyciągnąć.

p1110762.jpg

Spokojnie odczepiać pozostałe klawisze...

p1110766.jpg

p1110767.jpg

Dopiero teraz widać ile brudu i bakterii znajdowało się między klawiszami. Na tym etapie zalecam założenie gumowych rękawiczek gdyż na przestrzeniach między klawiszowych jest mnóstwo tego wszelkiego badziewia. Ja jednak ich nie założyłem...

p1110773.jpg

Do następnego etapu będziecie potrzebowali patyczków higienicznych, ciepłej wody z dodatkiem jakiegoś płynu do mycia naczyń, szmatki z mikrofibry lub jakiegoś innego materiału(mikrofibra jest najlepsza). Aby wyczyścić przestrzenie między klawiszowe zamaczamy jeden koniec patyczka w naszej wodzie wyciskamy go i dokładnie czyścimy brud który znajduje się w klawiaturze. Nie warto oszczędzać patyczków na tym etapie gdyż, im dokładniej wyczyścimy klawiaturę, tym będziemy ją musieli później znowu czyścic( a także o wiele lepiej będzie się nam pracowało z wyczyszczoną klawiaturą)

p1110778.jpg

p1110779a.jpg

U mnie czyszczenie wyszło tak (zużyłem 17 patyczków). Bardzo ważne jest (co zapomniałem powiedzieć) przedmuchanie klawiatury sprężonym powietrzem (może to być suszarka, ale ona nie da nam takiego dobrego efektu:/). Puszkę sprężonego powietrza (wystarczy na 4-5 czyszczeń) możemy dostać w lepszym sklepie komputerowym za 5-10 zł więc nie jest to duży wydatek biorąc pod uwagę to że będziemy mogli reż później sprężonym powietrzem odkurzyć sobie komputer. Ja użyłem sprężarki, ponieważ miałem ją pod ręką i ona daje największe ciśnienie

p1110793.jpg

A co z klawiszami które nam zostały? Z niemi robimy to samo tyle że wspomnianą ściereczką. Po prostu przecieramy wszystkie boki klawiszy i w ten sposób wyczyścimy dokładnie wszystkie klawisze.

p1110798uo.jpg

Potem pozostaje nam już tylko powkładanie przycisków na miejsce. Powtórnie muszę powiedzieć, abyście uważali na przyciski ze wspornikiem gdyż są one trudne do włożenia. Po włożeniu wszystkich przycisków namoczcie szmatkę i przetrzyjcie całą klawiaturę z zewnątrz i tym samum skończyć jej czyszczenie. U mnie wyszło to tak:

p1110800x.jpg

p1110801g.jpg

p1110802b.jpg

Prawda że ładnie :cat2:

--------------------------------------

To już koniec tego poradnika. Mam nadzieję że w przyszłości wam się on przyda, bo po to był on napisany. Dzięki za wszelkie komentarze i poprawki (jeżeli takie się znajdą) Pozdrawiam:D

Sign in to follow this  


11 Comments


Recommended Comments

i ciekawe co teraz sobie Wydłubiesz spod spacji...? :tongue:,

Za dużo roboty z klawiszami jak dla mnie, ja polecam miskę z wodą, i oczywiście wysuszyć wszystko potem.

Share this comment


Link to comment

Możesz dopisać, że na płaskiej to nie przejdzie.

Sam mam i chciałem wyczyścić, rozkręciłem całą i tak nie doszedłem do "brudnych" przycisków.

Na szczęście, wszystkie śmieci łatwo wypadają.

Share this comment


Link to comment

Nie pozwólcie resztkom się zmarnować! Zróbcie karmnik i wysypujcie pokarm z klawiatury dla gołębi...

Wszystko jest świetnym pomysłem kiedy zbliża się szkoła i trzeba zacząć się uczyć...

Share this comment


Link to comment

A PFF! I po co tyle zachodu ze sprężarkami/patyczkami jak można odkurzaczem przejechać :trollface:.

Przyciski też wszystkie wodą przemyłem wytarłem ręcznikiem, poczekałem 30 min i działa :).

Share this comment


Link to comment

Też znam dobry sposób:

1. Weź młotek

2. Uderzaj młotkiem w klawiaturę aż do niczego nie będzie się nadawała.

3. Teraz nie masz klawiatury!Trzeba kupić nową, najlepiej czystą.

Share this comment


Link to comment

@trollhunter Nie polecam odkurzacza. Kiedyś brat czyścił klawiaturę odkurzaczem. Wziął full obroty, to aż kilka przycisków wciągnęło! Tak się czyści!

Share this comment


Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...