Jump to content
  • entries
    111
  • comments
    806
  • views
    64,945

Kiepski dowcip prezydenta


Holy.Death

357 views

 Share

Myślałem, że mamy to już za sobą. Niestety, myliłem się.


Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił żałobę narodową od 5 do 6 marca. Jestem pewien, że będzie to historyczna data, która znajdzie się w Wielkiej Księdze Dowcipów Polskich. Wikia też dorzuci kolejny punkt do listy żałób narodowych w naszym kraju. Nie będzie można powiedzieć, że prezydent nic nie robi. On się martwi, on ogłasza żałoby narodowe! Prawie jak jego wielki-niski poprzednik, którego pogrzebali pod Wawelem. Może liczy na miejscówkę obok?

Nie mówię, że to nie tragedia, ale dla rodzin. Dla mieszkańców. Nie dla Polski. To zrozumiałe, żeby uczcić minutą ciszy śmierć dziewczyny z jakiejś szkoły na Mazowszu, o której pies z kulawą nogą nie słyszał. Zdarza się. Żal po śmierci znanej osoby, krewnego też da się wytłumaczyć. Jednak nie można w żadnym wypadku wytłumaczyć, że akurat niesamowita katastrofa pod Szczekocinami stała się powodem ogłoszenia żałoby narodowej. Zginęło szesnastu szczęśliwców, których rodziny otrzymają pomoc od państwa, a ich sprawą zainteresowały się media. A przecież (cytując za ANGORĄ: "to była piąta katastrofa w ostatnich kilkunastu miesiącach (pożar pociągu pod Białymstokiem, który groził ewakuacją tysięcy ludzi, wykolejenie Eurocity Warszawa-Wiedeń, katastrofa pod Piotrkowem Trybunalskim, pod Zieloną Górą wagon wykoleił się i uderzył w dom)".

Ilu ludzi umiera codziennie w ZWYKŁYCH WYPADKACH KOMUNIKACYJNYCH i jakoś z tego powodu żałoby nikt nie czyni, a państwo się nie angażuje? Nawet żałobę narodową po Drugiej Zbrodni Smoleńskiej Katastrofie Smoleńskiej (gdzie zgadzam się ze stwierdzeniem, że była to katastrofa, ale taka jaka zdarza się wszędzie), gdzie Lech Kaczyński zginął patriotyczną i bohaterską śmiercią pasażera samolotu, dało się wytłumaczyć względami formalnymi. Przecież to nie byli zwyczajni pasażerowie, tylko kilku(nastu) ważnych urzędników, w tym głowa państwa wraz z małżonką. I prawie cały pierwszy garnitur PiSu.

Ale Szczekociny? Gdyby ktoś mi zasugerował, że trwa żałoba i cała Polska pogrążona jest w smutku to nie jestem przekonany czy bym nie wybuchnął śmiechem. A żart prezydenta? Kiepski, bo z długą brodą. Szczególnie, że w zamierzeniu wcale nie miał być śmieszny. Przerabialiśmy to już za kadencji poprzedniego prezydenta. Mnie się to dawno przejadło. Następnym razem będę chyba otwarcie ziewał na wzmiankę o żałobie. Szczególnie, że w skali kraju to jest takie małe nic, ale widocznie w Kancelarii Prezydenta mają swój własny przelicznik w stylu liczba ofiar * dzień = czas trwania żałoby <=> szum medialny.

Powtórzę za Wiechem: "Panie, śmiej się pan z tego!".
 Share

8 Comments


Recommended Comments

Katastrofa to tragedia, ale żałoba narodowa? Na drogach ginie kilkanaście razy więcej ludzi (mój dziadek został śmiertelnie potrącony) i jakoś nic nie ogłaszają.

Doceniam starania prezydenta, ale i tak żałosne.

Link to comment

JA za przykład podam sytuację z zeszłego roku, kiedy to w wypadku koło Wierzbicy zginęło 14 osób (to ta sytuacja, kiedy to wyprzedzając w mgle przeładowanym samochodem poszedł na czołówkę z cięzarówką). Tak jak tutaj, zawinił człowiek, liczba rannych podobna... Czy była żałoba? Nie.

Link to comment

A ja nie doceniam. To sztuczne i żałosne. Może wyjdę na osobnika nieczułego, ale osoby które zginęły w tej katastrofie obchodzą mnie tyle co zeszłoroczny śnieg. Owszem współczuję rodzinom i znajomym, dla nich to tragedia. Tyle, że nie mniejsza niż dla rodzin ofiar wypadków o których wspomniał Holy, czy chociażby największych zabójców takich jak rak i choroby układu krążenia.

Poza tym żałoba rujnuje życie wielu osobom. Aktorzy, organizatorzy imprez i koncertów, własciciele hal czy teatrów - ci wszyscy ponoszą konkretne straty finansowe, czasami doprowadzające do bankructwa. Dla przykładu po 8 dniowej żałobie smoleńskiej (wystarczyłyby 2 dni) Janda opowiadała, że ten okres doprowadził ją i jej teatr na skraj bankructwa. W imię czego? Tego, żeby parudziesięciu facetów którzy mają tę tragedię gdzieś nabiło sobie punkty u wyborców?

Link to comment

Z waszych wypowiedzi wywnioskowałem, że 15 osób to min. żeby ogłosić żałobę.

Podpisuję się pod wami, bo ludziom dzieją się gorsze rzeczy i ginie ich więcej (na świecie), a rzadko kiedy sięga to do skali żałoby.

Link to comment

Nasz forumowy Cardi napisał na swym FB: "Zaczynam podejrzewać, że w Pałacu Prezydenckim jest szufladka z jakimś superuzależniającym narkotykiem, która otwiera się tylko wtedy, gdy zostaje ogłoszona żałoba narodowa." Coś w tym jest...

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...