Skocz do zawartości

Blogowe aTezy

  • wpisy
    318
  • komentarzy
    3425
  • wyświetleń
    544789

Scale of the Universe


...AAA...

1497 wyświetleń

Rzadko zdarza się abym poświęcił wpis pojedynczemu linkowi. Flashowa animacja Scale of the Universe, a właściwie jej druga część, zasługują jednak na to, aby polecić ją jak największej ilości osób.

interactivescale2.jpg

Idea Scale of the Universe jest bardzo prosta. Chodzi o pokazanie niezwykłych, oszałamiających, wręcz miażdżących rozpiętości rozmiarów obiektów budujących znany nam wszechświat. Już pierwsza odsłona małego dzieła Cary'ego Huang'a z 2008 bardzo przypadła mi do gustu i zdarzało mi się odsyłać do niej, przy próbie zobrazowania niektórych wymiarów. Scale of the Universe 2 działa na tej samej zasadzie - przy pomocy paska na dole ekranu powiększamy lub pomniejszamy widok, a w prawym dolnym rogu wyświetla jednostka rozmiaru o jakiej mówimy. Główna nowość polega na tym, że w "dwójce" autor wrzucił jeszcze więcej obiektów dla porównania* oraz nieco zwiększył interaktywność. Teraz po kliknięciu na każdy element wyświetla się kilka zdań go opisujących.

Dla wyjaśnienia: zaczynamy od hipotetycznie istniejących strun, a kończymy na wielkoskalowych strukturach typu Wielkiej Ściany Sloan. Warto również zwrócić uwagę na pojawiające się co jakiś czas odcinki, pokazujące dystans między różnymi ciałami niebieskimi (Ziemia - Słońce, Neptun - Słońce, Voyager 1 - Ziemia, Słońce - Proxima Centauri itp.).

* Do fanów MineCrafta - czy świat tej gry jest rzeczywiście większy od powierzchni Neptuna?

8 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Jedno powiem: GENIALNE!

Kurczę, zawsze marzyłem o kupnie porządnego teleskopu / lunety. Ile tysięcy trzeba wydać, żeby dostać w swe ręce coś, co pozwala obejrzeć coś ciekawszego od Księżyca i paru mało interesujących gwiazd widocznych gołym okiem? :P Co jak co, ale chyba Ty, ...AAA... powinieneś być od tego ekspertem. :]

Link do komentarza

Vantage - Racja, powinienem. Niestety do dziś pozostaje na poziomie teoretycznym... Jakieś dwa lata temu wypytywałem na odpowiednich forach o opinie oraz rady, i byłem bardzo blisko zakupu sprzętu. Niestety okazało się, że teleskop za 700-1000 zł prawdopodobnie nie zaspokoi moich potrzeb, więc tymczasowo dałem sobie spokój.

behemort - Mass Effect? Byłem daleko, ale nie ukończyłem. Jakoś dłużył mi się.

Link do komentarza

Jest miejscami nieprecyzyjne, np fullereny i nanorurki osiągają najróżniejsze rozmiary, zwłaszcza te drugie potrafią osiągać długość nawet milimetrów. Nie zgadza się też stwierdzenie, że są najwytrzymalszym materiałem - palmę pierwszeństwa kilka lat temu przejął grafen, którego w ogóle nie ma na tej prezentacji. Dwuwarstwy fosfolipidowe też mogą mieć przeróżne rozmiary.

Link do komentarza

Całkiem fajne narzędzie poglądowe.

Ostatnio oglądałem na którymś Discavery o włóknach, czyli największych obecnie znanych człowiekowi strukturach w kosmosie. Nie ma co, robi wrażenie i działa na wyobraźnie. Tym bardziej, że budowa wszechświata kojarzy mi się z budową np. człowieka. Od części składowych atomów po połączenia neuronowe (czyli te włókna). Aż zżera mnie ciekawość, co dalej.

Link do komentarza

Uwielbiam tą animację :tongue: Nawet muzyka jest świetnie dobrana... A swoją drogą, dzięki temu (i opisom w tym zawartych) można wyłapać wiele ciekawostek - ja dla przykładu w życiu bym nie pomyślał, że istnieje coś takiego, jak "japoński krab pająk" ("pająkowy?").

Link do komentarza
Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...