Skocz do zawartości

Blogowa Klawiatura

  • wpisy
    38
  • komentarzy
    354
  • wyświetleń
    38113

12 Kociociekawostek cz.1


FollF

1591 wyświetleń

Były astronomiczne, historyczne, artystyczne i wiele, wiele innych. A jakie ciekawostki zdołałem wyszukać o ulubionych pupilach naszego świata? Zapraszam!

I

Około 10% wszystkich kości kota znajduje się w jego ogonie. Dodajmy, że w jego ciele znajduje się 206 kości.

II

W starożytnym Egipcie zabicie kota było przestępstwem, za które groziła kara śmierci. Jeżeli kot umarł śmiercią naturalną, na znak żałoby wszyscy członkowie rodziny, do której należał kot musieli golić brwi.

Poza tym, koty w starożytnym Egipcie były mumifikowane i składane do grobowców, jak ludzie. W pewnym mieście znaleziono około 300 000 mumii kotów.

III

Koty posiadają dodatkowy zmysł - połączenie zmysłu powonienia i smaku i dodatkowy receptor, tzw. organ Jacobsona w górnej części podniebienia. Cząsteczki zapachowe osiadają na języku, który po przyciśnięciu do błony śluzowej organu Jacobsona, wysyła impulsy nerwowe do mózgu.

IV

Większość białych kotów o niebieskich oczach jest głucha. Białe koty, u których tylko jedno oko jest niebieskie, są głuche na ucho znajdujące się po stronie niebieskiego oka. Przypadłość ta nie dotyczy kotów o oczach zielonych lub pomarańczowych.

V

Gen odpowiedzialny za rude ubarwienie sierści kota jest powiązany z jego płcią i znajduje się w chromosomie X (gen determinujący płeć). Może on dać barwę rudą lub czarną. Tak więc, samice kota domowego, które mają dwa chromosomy X, mogą mieć w swoim ubarwieniu zarówno czarny jak i rudy kolor. Natomiast kocury, posiadające tylko jeden chromosom X nigdy nie będą mogły poszczycić się kombinacją tych dwóch kolorów.

Jeżeli jednak u samczyka kota wystąpi rudo-czarne ubarwienie, to oprócz tego, że będzie on niezwykłym unikatem, na pewno okaże się też bezpłodny. Aby uzyskać w swoim umaszczeniu zarówno barwę rudą jak i czarną, kocur musi posiadać parę żeńskich chromosomów X determinujących płeć kota. Ta wyjątkowa kombinacja uczyni go bezpłodnym.

VI

Nieprawdą jest, że każda kotka przynajmniej raz w życiu powinna mieć młode. To wyssane z palca przekonanie spowodowało już w kocim istnieniu nieskończenie wiele cierpień. Olbrzymie masy włóczących się kotów, wyrzucone, utopione lub otrute kociaki oraz wiecznie przepełnione schroniska dla zwierząt to skutki braku kontroli nad rozmnażaniem się kotów. Poza tym ciąża u kotki może być czynnikiem, który ujawni ukryte dotąd choroby. Nie istnieją żadne medyczne przesłanki ku temu, aby kotka rodziła "dla zdrowia".

VII

Zdolność kotów do chowania pazurów to najbardziej charakterystyczna ich cecha. Jedynie gepard, którego atutem w łowach jest prędkość, nie wykorzystuje tej imiejętności.

VIII

Krew kotów dzieli się na grupy tak jak krew ludzka. Zdecydowana większość kotów (ok.99%, ale mówi się też o 97%, czy 96%) ma grupę krwi A. Grupa B występuje najczęściej u kotów konkretnych ras (głównie u persów, kotów abisyńskich i kotów brytyjskich krótkowłosych). Grupa krwi AB jest u kotów wyjątkową rzadkością.

IX

Do dziś nie wiadomo dokładnie kiedy i jak kot stał się zwierzęciem domowym. Jednak najczęściej wymienia się okres około 5000 lat temu. Miało to miejsce w dolinie Nilu. Obecnie znajduje się tam Sudan, dawniej - Górny Egipt. Był to płochliwy i dziki kot nubijski o płowej sierści, zwykle zaś pojedyncze samice tępiące myszy w spichlerzach.

X

Wracając do białych kotów - te, które mają białe futro i jasną skórę na uszach są bardzo wrażliwe na promienie słoneczne. Częste przebywanie na słońcu może spowodować u nich raka skóry. Zdarzały się przypadki, że trzeba było usuwać kotom duże fragmenty zaatakowanej nowotworem tkanki na uszach. Aby zapobiegać takim przypadkom, można smarować uszy kota filtrem słonecznym, lub - co lepsze - trzymać kota w domu.

XI

Średni wiek dla kotów to 15 - 17 lat (samce) i 17 - 19 lat (samice). Jednak kotka o imieniu Ma z miasta Devon (UK) żyła 24 lata (zmarła w 1957), ale najdłużej żył pewien kocur pani Holway, też z Devon, który zmarł w 1939 roku mając 36 lat.

W Polsce też mamy rekordzistkę - kotka Beaty Leszczyńskiej - SABA, syjamka z Katowic dożyła równie sędziwego wieku tzn. 23,5 lat.

XII

Można odgadnąć nastrój kota patrząc w jego oczy. Przestraszony lub podekscytowany kot ma duże i okrągłe źrenice. U zdenerwowanego kota źrenice są zwężone. Rozmiar źrenicy zależy w równym stopniu od emocji, co od natężenia światła.

mid-Cat_claws.ogg.jpg

My, koty, trzymamy pieczęć nad tym wpisem! Będziemy walczyć o kolejną część!

_______________________________________________________________________________

Na zakończenie: to jest tylko jedna porcja ciekawostek o kotach. Jeśli chcecie więcej i spodobały się wam, piszcie w komentarzach, a dostaniecie drugą porcję ciekawostek.

25 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Ja dodam, że są koty z pędzelkami na uszach - jak rysie, są koty lubiące pływać (pochodzące z Turcji koty Van) i koty o charakterystycznych, płaskich uszach (bodaj ze Szkocji).

Ponadto nasze mruczące pupile nie mają obojczyków, potrafią przejść przez każdy otwór, w którym zmieści się ich głowa, a koty syberyjskie potrafią skoczyć na odległość równą kilkukrotnej długości ich ciała (nie powiem, jak daleko dokładnie, ale daleko).

Są też koty księgowych, ćwierćsyjamy o czarnej sierści, wyciągające papier z drukarek i chowające się za regałami. I zjadające papirusy.

Link do komentarza

Więcej! To z odczytywaniem nastroju z oczu może się nawet przydać, choć instynktownie nawet człowiek jest w stanie ocenić te wskazówki "z czapy".

Za punkt VI duży plus.

Link do komentarza

@Ylthin - to z brakiem obojczyka miało być 13 ciekawostką, ale nie chciałem mieć pecha :wink:

@Tebeg - będzie więcej! A to z odczytywaniem nastoju z oczu dowiedziałem się od znajomej, która zobaczyła p;rzestraszenie w oczach mojego 2-letniego kociaka. Do dziś czasami to zauważam.

@Kruczek11 - czarny rudzielec? Zazdroszczę :smile:

Link do komentarza

Brak obojczyka ciekawostką? To raczej jego posiadanie jest ciekawe. Większość ssaków nie ma obojczyka lub jest on silnie zredukowany :P Występuje on właściwie tylko u zwierząt z kończyną przednią typu chwytnego.

Organ Jacobsona występuje u większości gadów, ssaków i ptaków. Ba, nawet się zachował w zredukowanej formie u ludzi :P

A ja jestem zatwardziałym psiarzem i nie rozumiem kociarzy :P

@Down

Boże, to było tak suche, że aż musiałem pójść to popić. :D

Link do komentarza

A karakale (koty z pędzlami na uszach, te o których napisała w komentarzu Ylthin) polują na ptaki skacząc nawet na wysokość trzech metrów. A wpisów o kotach chcę więcej.

Link do komentarza

Podobno koty rude są obrzydliwe jako pożywienie (sprawdzone przez komandosów z czasów WW II), oraz że niektóre koty posiadają pasożyta Toxoplasma gondii, który może przenieść się na człowieka, u nas zaś ten pierwotniak zwiększa skłonności do schizofrenii i samobójstw.

Link do komentarza
Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...