Jump to content
 • entries
  12
 • comments
  76
 • views
  31,333

Tworzenie pełnoprawnej, fizycznej kopii gry ze Steam #2 Drukowanie Okładki


Shortyy

1,385 views

 Share

LPheB.png

Kupiłeś ostatnio parę gier na wyprzedażach Steamowych? Niektóre z gier w twojej kolekcji nie wytrzymały próby czasu? Albo masz ochotę na coś bardziej minimalistycznego i pozbawionego kodów kreskowych, itp.? Ten krótki poradnik jest dla Ciebie! W kilku, prostych krokach pokażę jak stworzyć pełnoprawną, fizyczną kopię gry (np. ze Steam). W tej części "nieco" opóźnionego poradnika zajmiemy się drukowaniem stworzonej wcześniej okładki.

I. Co potrzebujemy?

 • Program UnderCoverXP
 • Drukarkę tuszową/laserową kolorową
 • W wypadku tej pierwszej, sprawny kolorowy tusz (czarny też by się przydał)
 • Papier fotograficzny o możliwie niskiej gramaturze (200g/m2 lub mniejsza)
 • Gilotynę/naostrzony nóż do tapet + długą linijkę + kawałek deski/ostre nożyczki i precyzję

II. Parę rad

 • Przed drukowaniem upewnij się, że masz wystarczającą ilość tuszu w kartridżach i czy kartka jest odwrócona w odpowiednią stronę (niektóre papiery fotograficzne są śliskie tylko z jednej strony)
 • Najlepszy papier fotograficzny do drukowania coverów to prawdopodobnie ten półbłyszczący o gramaturze 170g/m2, można go dostać tutaj
 • Postępuj ostrożnie ze świeżo wydrukowaną okładką, wystarczy jedno małe muśnięcie żeby całą naszą pracę i taką ilość tuszu diabli wzięło
 • Zawsze możesz zainwestować w dodatkowy tusz fotograficzny, który zastępuje czarny i daje takie odcienie jak jasno-błękitny, jasno-purpurowy i czarny
 • Jeśli nie masz pod ręką odpowiedniego tuszu i/lub papieru warto zajrzeć na tę stronkę i wybrać swoją drukarkę
 • Jeśli papier jest półbłyszczący (semigloss), sprawdź czy wsadziłeś kartkę dobrą stroną

III. Drukowanie

Po uruchomieniu UnderCoverXP, przerzucamy ręcznie (metodą drag'n'drop) wcześniej stworzoną lub pobraną przez nas okładkę do lewego, pustego okienka i zaznaczamy ptaszkiem "Drukuj na pojedynczej stronie". Upewniamy się, że nad okładką, z listy została wybrana opcja "DVD Box".

VTpZT.png

Drukujemy, zwracając uwagę na rady w drugim punkcie. Jeśli wszystko zrobiliśmy poprawnie, efekt powinien być zbliżony do mojego:

CKkWm.jpg

fkANn.jpg

Najlepiej dla pewności zostawić wydruk na noc żeby wysechł, jeśli używamy drukarki tuszowej. Później czas zabrać się za wycinanie, można do tego użyć trzech "zestawów": gilotynę, do której w sumie już nic nie jest potrzebne; naostrzony nóż do tapet, długą linijkę i jakąś podstawkę, np. deskę; nożyczki i sporo precyzji. Jeśli dwie pierwsze możliwości nie wchodzą w grę i mamy tylko nożyczki, a nad swoją precyzją można by polemizować, dajemy okładkę do wycięcia komuś, kto jest w stanie to zrobić. Nie ma po co ryzykować utraty takiej ilości tuszu i drogiego papieru. Lepiej jak najmniej dotykać zadrukowaną część, w większości wypadków, tusz jest w stanie się rozmazać bez względu na czas, który minął od wydruku. Na koniec okładka powinna prezentować się mniej więcej tak:

6Awp7.jpg
 Share

8 Comments


Recommended Comments

Fajny poradnik, ale jak już udało mi się wyrwać grę za grosze na Steam (albo i za darmo, jak to bywało w czasie świątecznej promocji), to jednak wolę zlecić takie zadanie profesjonalistom (czyt. punkt ksero, bo tam dobre drukarki mają :lol2:) i dać im za to pinć golda.

Link to comment

Tak, ale nie każdy punkt ksero/fotograf jest na tyle skorumpowany. :D

Wszędzie gdzie pytałem tylko gadali o prawach autorskich i że nie mają upoważnienia żeby mi takie rzeczy drukować.

Link to comment

A ja już tak drukowałem, czym się może pochwalę na forum (gilotyna wymiata, jeśli chodzi o precyzję - okładka jak fabryka dała :P), jak mi się będzie chciało. ^^

BTW, ile dałeś za LA Noire? Eh, muszę angielski podszkolić (wybieram się powoli na kurs), bo wstyd w tym wieku nie mieć na tyle dobrej znajomości, by grać w gry z większą ilością dialogów po angielsku.

Link to comment

Coś około 13 euro, w ostatni dzień świątecznej wyprzedaży Steam. Jeszcze nie przeszedłem, jestem w przedostatnim "rozdziale" (Vice), na razie mi się znudziło. Po drugim Falloucie może do tego wrócę.

A propos angielskiego, wszystkiego co potrafię nauczyłem się z filmów i gier, trochę z dwóch kursów (jeszcze jak do podstawówki chodziłem) i minimalnie ze szkoły. Pewnie mam pamięć wzrokowo-słuchową, bo jak mam napisać jakieś zdanie przypominam sobie jakąś kwestię z filmu. :D

Link to comment

@UP - Co do angielskiego, to ja mam właśnie odwrotnie: w szkole mam 5 z angielskiego (jestem w 2 technikum) i jestem dobry, skromnie mówiąc, ale podczas gry w jakąś grę to prawie nic nie rozumiem.

Próbowałem grać w Katawa Shoujo zachęcony opisem na CDA, ale rozumiałem co 10 słowo, więc odpuściłem

Niedawno grałem w Transformers WoC, tu już lepiej, ale też rozumiałem tylko 4/6 słów

Masz może jakieś rady?

Link to comment

Ja mam - poczekaj na spolszczenie (oczywiście mowa o L.A. Noire), bo powstaje fanowskie, pokazano już nawet wstępne rezultaty, bardzo zachęcające. http://lanoire.pl/spolszczenie/

Fajny poradnik, ale jak już udało mi się wyrwać grę za grosze na Steam (albo i za darmo, jak to bywało w czasie świątecznej promocji), to jednak wolę zlecić takie zadanie profesjonalistom (czyt. punkt ksero, bo tam dobre drukarki mają ) i dać im za to pinć golda.
Ja płacę 1,80zł razem z arkuszem papieru. :P

Poradnik dobry, przydatny. Ja jednak wolę okładki maksymalnie przypominające sklepowe. Poza tym gdy oglądam zdjęcia kolekcji co po niektórych ludzi, to aż mi wstyd, że skąpię na oryginalne wydanie pudełkowe zamiast samoróbki, bo niektóre, zwłaszcza gier nieco starszych, są po prostu piękne...

Link to comment

Ja wychodzę z takiego założenia - gry KULTOWE / LEGENDY MUSZĘ mieć w wydaniu premierowym ew. w porządnej reedycji. Koniec waćpan, kropka. Ale nie wydam fortuny na co niektóre, a Half-Life 2 czy epizody premierówki są praktycznie nie do zdobycia na polskim allegro (no, z episode one jeszcze jest nieźle). Tak więc póki co muszę się zadowolić samoróbką Orange Boxa (w biednej reedycji EA Classics ~50 zł + przesyłka / ha, ha, cool story bro, good joke!).

Link to comment

Jeszcze tylko drukarka z funkcją drukowania na płytach i mamy prawie jak ze sklepu.

-

Jak już o steam ma ktoś kupon -50% na from dust albo gry ubisoft? Odkupie za item w TF2

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...