Tworzenie pełnoprawnej, fizycznej kopii gry ze Steam #2 Drukowanie Okładki

Kupiłeś ostatnio parę gier na wyprzedażach Steamowych? Niektóre z gier w twojej kolekcji nie wytrzymały próby czasu? Albo masz ochotę na coś bardziej minimalistycznego i pozbawionego kodów kreskowych, itp.? Ten krótki poradnik jest dla Ciebie! W kilku, prostych krokach pokażę jak stworzyć pełnoprawną, fizyczną kopię gry (np. ze Steam). W tej części "nieco" opóźnionego poradnika zajmiemy się drukowaniem stworzonej wcześniej okładki.
- Program UnderCoverXP
- Drukarkę tuszową/laserową kolorową
- W wypadku tej pierwszej, sprawny kolorowy tusz (czarny też by się przydał)
- Papier fotograficzny o możliwie niskiej gramaturze (200g/m2 lub mniejsza)
- Gilotynę/naostrzony nóż do tapet + długą linijkę + kawałek deski/ostre nożyczki i precyzję
- Przed drukowaniem upewnij się, że masz wystarczającą ilość tuszu w kartridżach i czy kartka jest odwrócona w odpowiednią stronę (niektóre papiery fotograficzne są śliskie tylko z jednej strony)
- Najlepszy papier fotograficzny do drukowania coverów to prawdopodobnie ten półbłyszczący o gramaturze 170g/m2, można go dostać tutaj
- Postępuj ostrożnie ze świeżo wydrukowaną okładką, wystarczy jedno małe muśnięcie żeby całą naszą pracę i taką ilość tuszu diabli wzięło
- Zawsze możesz zainwestować w dodatkowy tusz fotograficzny, który zastępuje czarny i daje takie odcienie jak jasno-błękitny, jasno-purpurowy i czarny
- Jeśli nie masz pod ręką odpowiedniego tuszu i/lub papieru warto zajrzeć na tę stronkę i wybrać swoją drukarkę
- Jeśli papier jest półbłyszczący (semigloss), sprawdź czy wsadziłeś kartkę dobrą stroną
Po uruchomieniu UnderCoverXP, przerzucamy ręcznie (metodą drag'n'drop) wcześniej stworzoną lub pobraną przez nas okładkę do lewego, pustego okienka i zaznaczamy ptaszkiem "Drukuj na pojedynczej stronie". Upewniamy się, że nad okładką, z listy została wybrana opcja "DVD Box".

Drukujemy, zwracając uwagę na rady w drugim punkcie. Jeśli wszystko zrobiliśmy poprawnie, efekt powinien być zbliżony do mojego:

Najlepiej dla pewności zostawić wydruk na noc żeby wysechł, jeśli używamy drukarki tuszowej. Później czas zabrać się za wycinanie, można do tego użyć trzech "zestawów": gilotynę, do której w sumie już nic nie jest potrzebne; naostrzony nóż do tapet, długą linijkę i jakąś podstawkę, np. deskę; nożyczki i sporo precyzji. Jeśli dwie pierwsze możliwości nie wchodzą w grę i mamy tylko nożyczki, a nad swoją precyzją można by polemizować, dajemy okładkę do wycięcia komuś, kto jest w stanie to zrobić. Nie ma po co ryzykować utraty takiej ilości tuszu i drogiego papieru. Lepiej jak najmniej dotykać zadrukowaną część, w większości wypadków, tusz jest w stanie się rozmazać bez względu na czas, który minął od wydruku. Na koniec okładka powinna prezentować się mniej więcej tak:

8 Comments
Recommended Comments