Jump to content
  • entries
    12
  • comments
    76
  • views
    31,333

Tworzenie pełnoprawnej, fizycznej kopii gry ze Steam #1 Tworzenie okładki


Shortyy

2,697 views

 Share

mvRi0.png

Kupiłeś ostatnio parę gier na wyprzedażach Steamowych? Niektóre z gier w twojej kolekcji nie wytrzymały próby czasu? Albo masz ochotę na coś bardziej minimalistycznego i pozbawionego kodów kreskowych, itp.? Ten krótki poradnik jest dla Ciebie! W kilku, prostych krokach pokażę jak stworzyć pełnoprawną, fizyczną kopię gry (np. ze Steam). W tej części poradnika zajmiemy się tworzeniem okładki do danej gry.

I. Co potrzebujemy?

- Edytor graficzny (najlepiej Photoshop lub darmowy GIMP na licencji GNU)

- Grafiki z wybranej przez ciebie gry w wysokiej rozdzielczości (najlepiej tapety, znajdziesz je łatwo tutaj)

- Logo tej gry w przyzwoitej rozdzielczości (minimum 500x300, też można znaleźć tutaj)

- Szablon okładki PC/PS3/X360 (kliknij na platformę aby pobrać szablon do PS i GIMPa)

II. Tworzenie

Nie będę opisywał pobierania, instalacji i szukania grafik, zakładam że każdy jest dostatecznie obeznany z PC i potrafi się tym zająć samemu. Zaczynamy, oczywiście, od otworzenia szablonu w wybranym przez siebie programie do obróbki grafiki (ja opisuję tworzenie okładki na PC w GIMPie).

jSUTU.png

Następnie przerzucamy do GIMPa/PSa grafiki i logo z gry metodą drag'n'drop (złap i upuść).

ZhLof.png

Zwykle wystarczy znaleźć dobrą tapetę i dostatecznie ją rozciągnąć, ale nie trzeba się do tego ograniczać. Można pobawić się barwami, cieniami, powrzucać półprzezroczyste rendery innych grafik z gry (poradnik jak wycinać rendery w GIMPie), napisać coś "ręcznie" (patrz mój cover Chronicles of Riddick na końcu wpisu), etc. Wszystko ogranicza wyłącznie wyobraźnia tworzącego. Wracając do rozciągania, najlepiej gdyby grafika służąca za tło była minimum rozmiarów 2000x1500. Nie ma się co przejmować, jeśli jest nieco mniejsza, po wydrukowaniu i tak nie będzie widać prawie żadnej różnicy. Niektóre tapety mają na dole/górze/po bokach zawarte jakiś tekst (producent, rok produkcji, prawa autorskie, itd.) i je również najlepiej delikatnie zamalować na czarno/biało (zależy od tego, w jakich barwach utrzymana jest grafika będąca tłem). Gdy już skończymy układać/wycinać/przerabiać grafiki i logo na przodzie okładki wypadałoby zająć się grzbietem, żeby dało się jakoś rozpoznać tytuł na półce pośród innych produkcji. W większości przypadków nie trzeba robić nic poza skopiowaniem loga, obróceniem o 90 stopni i skalowaniu do odpowiednich rozmiarów, ale czasem jest zbyt pionowe i żeby było czytelna i wyglądało estetycznie trzeba je rozłożyć na "człony" (np. Arkham BATMAN Asylum).

W sumie wszystko już za nami, teraz wystarczy zapisać cover w formacie .png, żeby zachować jak najwyższą jakość. Według upodobań można dodać ikony PEGI, logo "Games for Windows Live", logo producenta na grzbiecie/przodzie. Ja mimo wszystko staram się zachować minimalistyczny wygląd i ograniczam się do ikony "PC" na grzbiecie + dwa loga gry. W kolejnej części poradnika pomogę wybrać pudełka i papier oraz wydrukować stworzony wcześniej cover.

III. Gotowe okładki.

Jeśli jednak bardzo chcecie posiadać okładkę przypominającą oryginalną, możecie poszukać ich na stronach o tego typu tematyce, jak np. CDcovers.cc, VGBA, Steam Covers czy The Cover Project.

Gratis, dorzucam parę moich gotowych okładek na PC (kliknij na miniaturkę, aby zobaczyć w pełnych rozmiarach):

n5IOfs.jpg C3rBRs.jpg iK4aps.jpg nMjDIs.jpg dlqTes.jpg

Fr20es.jpg nkohCs.jpg uogzss.jpg 9f5XEs.jpg wkTFAs.jpg

 Share

19 Comments


Recommended Comments

Ciekawy poradnik. Brakuje mi tylko informacji jaki rozmiar powinna mieć okładka w pikselach.

Steam oferuje bezproblemowe tworzenie backupów i to mu się chwali. Ja dziś nagrałem na płyty Portala 2 i szukam dobrej okładki. Nie odpowiadają mi jednak samoróbki z tapet i wolę coś "sklepowego". Ze swej strony mogę polecić następującą stronę: http://www.steamcovers.com/ . Znajduje się tam dość bogaty zbiór okładek (DVD box, jewel case, jak również etykiet na płyty). Chyba się skuszę na okładkę Portala 2 właśnie z tego miejsca, bo wygląda świetnie.

Link to comment
Czy mógłbyś umieścić zdjęcia tych okładek już na pudełkach? Nie żebym coś negował, po prostu jestem ciekaw jak wygląda to w "realu" :)

Pewnie, ale wciąż czekam na kolorowy tusz. Kurier pewnie będzie w poniedziałek. Nie wiem jeszcze jak z papierem fotograficznym, muszę się w końcu wybrać do papierniczego.

Ciekawy poradnik. Brakuje mi tylko informacji jaki rozmiar powinna mieć okładka w pikselach.

Podałem linki do szablonów, więc rozmiar w pikselach nie jest potrzebny. : P

Steam oferuje bezproblemowe tworzenie backupów i to mu się chwali. Ja dziś nagrałem na płyty Portala 2 i szukam dobrej okładki. Nie odpowiadają mi jednak samoróbki z tapet i wolę coś "sklepowego". Ze swej strony mogę polecić następującą stronę: http://www.steamcovers.com/ . Znajduję się tam dość bogaty zbiór okładek (DVD box, jewel case, jak również etykiety na płyty). Chyba się skuszę na okładkę Portala 2 właśnie z tego miejsca, bo wygląda świetnie.

Ja wiem czy tak świetnie, bardzo podobnie do polskiej premierówki. :P Dzięki za adres, dodam go do wpisu.

Link to comment
Ja wiem czy tak świetnie, bardzo podobnie do polskiej premierówki.
I właśnie o to mi chodziło. :P Najchętniej druknąłbym sobie polską, sklepową okładkę, ale ciężko takowe znaleźć.
Link to comment
I właśnie o to mi chodziło. :P Najchętniej druknąłbym sobie polską, sklepową okładkę, ale ciężko takowe znaleźć.

Zawsze możesz kogoś na forum poprosić o skan. ^^

Link to comment

Alternatywną drogą jest poszperanie na Allegro w poszukiwaniu aukcji oryginalnych pudełek z nośnikami (bez instrukcji). Kosztują kilka zł, a od nabywcy wymagane jest jedynie posiadanie własnego klucza. Często jednak są to wersje zagraniczne.

Link to comment

A nie lepiej ściągnąć okładkę i wrzucić ją do programu under cover Xp. Programik sam dostosowuje rozmiar okładki do odpowiedniej pudełka. Papier foto druk z Under Cover Xp i gitara. Po co się bawić w jakieś GIMPy. W najbliższym czasie postaram się wrzucić takiej okładki wydrukowanej przeze mnie...

Link to comment

No, jako grafik trochę obeznany z tworzeniem okładek mogę powiedzieć, że całkiem fajny poradnik i okładki wyglądają porządnie. Również sobie podrukowałem, tyle, że mniej minimalistycznie, a bardziej "sklepowo".

Nie wiem jeszcze jak z papierem fotograficznym, muszę się w końcu wybrać do papierniczego.

Papier foto polecam szukać w sklepach komputerowych (tam, gdzie kupisz płyty, pudełka itp.).

GuyFawkes - jak bardzo chcesz, to mam okładkę Portala 2 wysoce przypominającą sklepową i do tego po polsku (sam przerabiałem w PS). Warunek jest taki, że do użycia wyłącznie przez Ciebie, bez rozpowszechniania ("trochę" nad nią siedziałem).

Dodam jeszcze coś, czego tu nie było (a pewnie pojawi się w kolejnej części): do przycinania okładek bardzo polecam gilotynę do papieru (przycinana niczym fabryka! Genialne urządzenie :D), a do nadruku płyt DVD odpowiednią drukarkę z przystawką i płyty Verbatim Printable (same płytki są tanie, ok 1,10 zł / szt., a efekt wyśmienity i odporny na wodę).

LightScribe to ostateczność, z której muszę korzystać (efekt marny, ale lepsze to niż podpis markerem), bo drukarkę mam starą, biurową i o ile okładki drukuje przyzwoicie (na papierze foto barwy są naturalne i żywe, a na biurowym to taka mierność, że aż odpycha - ale tak jest z każdą, nawet najnowszą drukarką, rzecz jest w tuszach, które na różnej powierzchni różnie wyglądają), tak płyt się nie da, bo przystawki brak.

[uPDATE]

maxyman42 - to zależy, czy oczekujesz "po prostu okładki", czy "Okładki". Ta druga opcja różni się tym, że jest przygotowana profesjonalnie i aż przyjemnie popatrzeć. Ta pierwsza to taki zapychacz, zrobiona na odwal się i do ideału jej daleko. Naprawdę, w grafice siedzę od lat i wiem co piszę. Tak samo jest ze stronami internetowymi: korzystanie z szablonów i gotowców nie daje żadnej satysfakcji i są to zazwyczaj strony wyglądające miernie i typowo, a stworzenie czegoś samemu pozwala otrzymać "produkt" idealnie dopasowany do potrzeb. No, ale co kto czego wymaga... ja uwielbiam posiedzieć sobie w Photoshopie, bo kocham grafikę.

Link to comment

Ja używam papieru foto bodajże 170. U mnie 1,50 zł za kartkę. Zaraz wrzucę tu foto.

Należy wziąć pod uwagę, że ta okładka to scan no i zdjęcia robione Nokią 5530 (LED, 3,2Mpx). A właśnie może by taki temat założyć z okładkami, gdzie użytkownicy wrzucali by skany (najlepiej polskich)? Bo widzę, że wielu użytkowników FA ma problem z "naszymi" okładkami...

eace4c525de04a10m.jpg dbfd30c77e8ab147m.jpg 1f5641f4e7e0fb84m.jpg c0357c689a0bcf46m.jpg f21d0b199adebd67m.jpg

I co ? Taka mała wskazówka. Wiadomo, że nie mam instrukcji, więc klucze drukuje na papierze samoprzylepnym i naklejam w środku pudełka;)

To jest w 100% legalna gra. Żeby nie było, że to pirat.

Drukarka Lexmark X4650, jakość normalna (nie najgorsza, ani nie najlepsza)

Link to comment

Miesiąc po premierze za klucz do tego BC zapłaciłem 55zł;) 1,50zł (papier) + 5 zł (DVD DL) + 70 gr. (statystyczny koszt drukowania) + 70 gr. (samoprzylepny papier) = 62 zł za BC 2 30 dni po premierze... i co dystrybucja elektroniczna to badziew ?

Link to comment
maxyman42 - wsyzstko się zgadza, ale jeśli ktoś jest kolekcjonerem (ot, choćby ja), to taka kopia gry nie ma żadnej wartości poza materiałami. Skan to skan, nadruk i tak da się odróżnić od fabrycznego. Taką kolekcją się nie pochwalisz za x lat, bo niem a czym. Ja z tego korzystam tylko w ostateczności.
Link to comment

Trzeba też mieć na uwadze, że nośnik ze sklepowego wydania z reguły jest nieco odporniejszy na częste użytkowanie, niż zwykła, nagrywalna płyta. Można oczywiście się wybronić kupując choćby TDK z powłoką scratchproof. Nie będzie też instrukcji czy innych dodatków, choć na upartego zawsze można je dodrukować.

Mnie do dystrybucji cyfrowej przekonuje nie tyle wygoda kupowania, co cena. Nowego Portala 2 za 25zł w pudełku nigdzie bym nie dostał...

Ja uwielbiam sklepowe, pudełkowe wydania, ale nie zawsze mam na to tyle funduszy, ile bym chciał.

Link to comment
A nie lepiej ściągnąć okładkę i wrzucić ją do programu under cover Xp. Programik sam dostosowuje rozmiar okładki do odpowiedniej pudełka. Papier foto druk z Under Cover Xp i gitara. Po co się bawić w jakieś GIMPy. W najbliższym czasie postaram się wrzucić takiej okładki wydrukowanej przeze mnie...

Mam już ten program, ale okładki wolę robić sobie samemu. Napisałem krótki poradnik, bo może kogoś to też zainteresuje. A o tym Under Cover XP miałem wspomnieć w kolejnej części poradnika, zaspoilerowałeś. :P

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...