Jump to content

Moje Fado

  • entries
    348
  • comments
    1,407
  • views
    469,120

Utopia cz.IX - Utopia oraz fantastyka naukowa w pozytywizmie ? geneza


bielik42

1,214 views

 Share

A_Map_of_Utopia_Ortelius.jpg

W Europie, w czasie XIX wieku, zaczął się pozytywizm, a rozwijały go myśli i tezy Ernesta Renana ? był on sceptykiem i chrześcijańskim platonikiem. Jedna z jego ważniejszych tez brzmiała : ?Pierwszym obowiązkiem człowieka jest nie wpływać na własne poglądy, pozwalać rzeczywistości, by odbijała się w nas jak w kamerze fotograficznej, i w walkach wewnętrznych, jakie toczą się w głębi świadomości, brać udział tylko w charakterze widza?. Nawoływał do bezstronności wobec poglądów i wiary, gdyż jak twierdził: ?Tylko oko całkowicie bezstronne ma możność ujrzenia prawdy?. Z początku chciał być jednym z ?dobrych księży?, lecz nadmierne studia pełne żonglowania pustymi sloganami i zwodniczymi dogmatami zmieniły światopogląd Renana. Również i na to miał wzniosłe słowa: ?Wiedza jest pierwszym warunkiem obcowania człowieka z rzeczami ? podniesie bankructwo systemów nienaukowych i utopijnych ? Wiedzieć, to znaczy zostać wtajemniczonym w Boga (?) Zmartwychwstanie ostatecznie dokona się przez wiedzę ? czy to człowieka, czy też innej istoty rozumnej?.

renan.jpg

Kwestionował również ingerencję Boga we Wszechświat, żartował jednak nad swoim powołaniem - ?Byłem predestynowany, aby być tym, kim jestem, romantykiem występującym przeciw romantyzmowi, utopistą głoszącym trzeźwą politykę, idealistą zadającym sobie wiele zbędnego trudu, aby wyglądać na mieszczucha?. Nie jest także zaślepiony utopijnymi ideami, z trzeźwością zauważa: ?Człowiek żyje pod warunkiem swej niedoskonałości. ? poddaje się autor Przyszłości nauki ? Umarłby, gdyby zdobył pełnię widzenia, ponieważ widziałby stale tak samo, miałby tylko jedną myśl, jedno uczucie, jedna nuta rozbrzmiewałaby bez końca w jego uszach, muzyka wszechświata (?) jednostajnej nieskończoności?. Widział on, jak szlachetne dążenia ponoszą klęskę przez naturę człowieka, wiedział doskonale, że ideału nie da się osiągnąć, lecz twierdził, że warto w niego wierzyć, gdyż stanowi on sens istnienia.

Wiele z jego poglądów było kontynuowanych przez jednego z polskich myślicieli, mam tu na myśli Aleksandra Świętochowskiego i jego ?Dumania pesymisty?.

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...