Jump to content

Moje Fado

  • entries
    348
  • comments
    1,407
  • views
    469,120

Utopia cz.IV - "Miłość utopijna ? czyli konflikt pozytywizmu z romantyzmem"


bielik42

1,926 views

 Share

Caspar_David_Friedrich_Mezczyzna_i_kobieta_obserwujacy_ksiezyc.jpg

Stanisław Wokulski wiele zawdzięczał Izabeli Łęckiej ? to dzięki niej postanowił zdobyć fortunę za granicą, aby móc się jej przypodobać. Gdy został już bogaty, postanowił spróbować swych sił w wyścigu do ręki panny Łęckiej. Niestety, rzeczywistość okazała się bardziej brutalna niż mógł sobie ją wyobrazić. Jako że w młodości czytał wiele utworów romantycznych, twierdził, że jego luba to ideał, nie posiadający wad. Widział swoją miłość jako czystą, najwyższą siłą we wszechświecie. Nie rozumiał jednak światopoglądu Izabeli, która uważała go za człowieka ?gorszego?, gdyż nie był arystokratą jak ona. Widząc, jak wielu adoratorów ma panna Łęcka, jak bardzo jej na nim nie zależy, Wokulski wiele razy przeżywał wzloty i upadki swojej miłości.

giv.jpg

Do Izabeli wielokrotnie przeklinał swoje zadurzenie, lecz zawsze wracał myślami do ukochanej. Szuman wiedział, jakie są realia pozytywistycznej miłości mówiąc: ?Jestem Żyd, więc nie wolno mi kochać chrześcijanki? On jest kupiec, więc nie ma prawa do hrabianki? A ty, który nie posiadasz pieniędzy, nie masz praw do żadnej zgoła kobiety? Podła wasza cywilizacja!? . Te słowa to smutne potwierdzenie ówczesnych realiów. Bez pieniędzy i odpowiedniego statusu społecznego miłość nie ma prawa istnieć, dlatego Szuman starał się przywrócić ?rozum? Wokulskiemu.

z30162_2.jpg

Sam Wokulski rozumiał swoje błędy, choćby podczas czytania Mickiewicza: ? ?Zrywam się, biegnę, składam na pamięć wyrazy, którymi mam złorzeczyć okrucieństwu twemu, składane, zapomniane już po milion razy? Ale gdy ujrzę, nie pojmuję, czemu znowu jestem spokojny, zimniejszy nad głazy, aby goreć na nowo, milczeć po dawnemu?? ?Teraz już wiem, przez kogo jestem tak zaczarowany?? Uczuł łzę pod powieką, lecz pohamował się i nie splamiła mu twarzy. ?Zmarnowaliście życie moje? Zatruliście dwa pokolenia!... szepnął. ? Oto skutki waszych sentymentalnych poglądów na miłość??? . Tymi słowami Wokulski oskarżał romantyków o spaczenie jego zrozumienia miłości, zarzucał im nadmiar sentymentalizmu. Jego pojęcie miłości było dosyć ?utopijne?, gdyż widział Izabelę Łęcką jako ideał kobiety, prawdziwego anioła, a życie z nią miało być rajem. Niestety i tym razem fałsz oraz obłuda biorą górę, a Wokulski nieomal popełnia samobójstwo.

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...