Skocz do zawartości

Blogowe aTezy

  • wpisy
    318
  • komentarzy
    3426
  • wyświetleń
    544842

Ein Volk, ein Reich, ein Führer odc.5


...AAA...

1407 wyświetleń

Od ostatniego odcinka Aara minął już pewien czas, co prawdopodobnie zawiodło niektórych czytelników. Pozostaje mi tylko przeprosić i zaapelować o zrozumienie. Pisanie relacji z gry to bardzo czasochłonne zajęcie, powodujące że... odechciewa się grać. W ramach rekompensaty wrzucam, co mam. Przygotujcie się na Kampanie Wrześniową. Czy Polsce uda się przetrwać dłużej, niż miało to naprawdę miejsce w historii?

Poprzedni odcinek: Ein Volk, ein Reich, ein Führer odc.4

Ein Volk, ein Reich, ein Führer

odcinek 5 (wrzesień 1939)

Fall Weiss

flagaz.png

31 sierpnia '39

Pod koniec sierpnia wzmogły się i zaostrzyły niemieckie roszczenia wobec sąsiedniej Polski. II Rzeczpospolita miała nie tylko pozwolić na przeprowadzenie eksterytorialnej autostrady, ale również oddać Gdańsk pod wyłączną jurysdykcję niemiecką oraz zorganizować plebiscyt na Pomorzu. 31 sierpnia, w wieczornej audycji niemiecka radiostacja przekazała tekst 16-punktowego ultimatum. Znalazły się w nim m.in. żądania przyłączenia Wolnego Miasta Gdańska do Rzeszy, wyłączenia z terytorium Rzeczpospolitej Pomorza aż po Grudziądz, Bydgoszcz i Toruń. Polska odrzuciła dobrą wolę Niemiec!

W nocy Adolf Hitler podpisał rozkaz: "Uderzenie na Polskę ma zostać przeprowadzone zgodnie z planem Fall Weiss. Dzień natarcia 1 września 1939. Godzina natarcia: 4.45".

39wojna.png

1 września '39

O godzinie 4.45 Wehrmacht przekroczył granicę Polski, rozpoczynając tym samym II wojnę światową. Na wschodniego sąsiada skierowano zdecydowaną większość sił - 72 dywizje, w tym 6 pancernych i kilka zmotoryzowanych (głównie pod sztandarem SS). Dowództwo nad całością akcji powierzono feldmarszałkom von Rundstedtowi (I Heeresgruppe) oraz von Bockowi (II Heeresgruppe). Heer wspomagały wszystkie floty powietrzne samolotów bezpośredniego wsparcia oraz bombowce taktyczne. Atak przeprowadzono głównie od strony zachodniej. Pojedynczy korpus w Prusach Wschodnich oraz niechcące walczyć z Polakami Węgry, nie stanowiły specjalnego wzmocnienia. Na wieść o agresji, prezydent RP Ignacy Mościcki wydał odezwę do narodu.

Obywatele Rzeczypospolitej!

Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne w obrębie Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i historii. W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały Naród w obronie swojej wolności, niepodległości i honoru skupi się dookoła Wodza Naczelnego i sił zbrojnych, oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak to się już nieraz działo w historii stosunków polsko-niemieckich. Cały Naród Polski, pobłogosławiony przez Boga w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa.

39wojnataktyka.png

1 - 3 września '39

Na odcinku 1. Armee wspieranej przez 1. Panzerkorps, nacierających na Kujawy, główne walki z armią Modlin skoncentrowały się wokół Mławy. Następnie dywizje 3. Armii wraz z 5. odcięły część jednostek armii Pomorze na terenach Wielkopolski. Większość jednak uniknęła okrążenia cofając się na wschód i pozostawiając bezbronny Poznań. W środkowej części frontu potężne uderzenie Wehrmachtu i Waffen SS, zmusiło Polaków do odwrotu na linię Wisły. Na południu atak 4. Armii przerwał obronę na drodze do Śląska, gdzie ciężkie walki trwały o Częstochowę, nękaną bombardowaniami Luftwaffe. Pogłębiała się panika wśród polskiej ludności cywilnej. Wojna graniczna została błyskawicznie wygrana i po trzech dniach Niemcy mieli otwartą drogę do centrum państwa wroga.

39wojnagraniczna.png

Tymczasem na granicy niemiecko-francuskiej...

39smiesznawojna.png

4 - 7 września '39

Polskie dywizje nadciągające głównie z Polesia, uderzyły na Prusy Wschodnie. Była to jedyna z niewielu poważnych klęsk Wehrmachtu. Niewielki korpus mający jedynie bronić Mazur, został pogoniony pod Elbląg gdzie doznał kolejnej porażki. 5 września Armie 3. i 5. rozbiły zgrupowanie obrońców Piotrkowa Trybunalskiego i Łodzi, zagrażając od południa Toruniowi, bezskutecznie przeciwstawiającemu się 1. Armii. Na południu 4. Armia sukcesywnie parła naprzód, bezproblemowo zajmując Kraków.

39wrzesien47.png

Po zajęciu całego Pomorza i Kujaw, bezprecedensową szarżą wykazał się 1. Panzerkorps. Naprawiając błąd korpusu, który po krótkiej walce oddał Prusy Wschodnie, czołgi Guderiana wykonały natychmiastowy zwrot, zajeżdżając Polakom drogę powrotną. Przeciwnik, prawdopodobnie nie wiedząc, że Toruń został już zajęty, próbował wycofać się na południowy zachód gdzie wpadł w pułapkę bez wyjścia. 30 tysięcy polskich żołnierzy dostało się do niewoli. Był to podręcznikowy przykład Blitzkriegu.

39wrzesienguderian.png

8 - 15 września '39

Aby zagrozić Warszawie od południa i wschodu, Himmler poprowadził swoje oddziały na tereny Lubelszczyzny. Samo pokonanie armii "Lublin" problemem nie było, jednak przez kilka następnych dni Waffen-SS musiało wykazać się niezwykłym kunsztem, broniąc swoich pozycji przed kontratakiem liczniejszego wroga. Wykorzystał to von Kluge, zaskakując Polaków w okolicach Zamościa.

39wrzesien813.png

16 - 21 września '39

Oddziały 1., 2. i 5. Armee zbliżyły się do Warszawy na tyle blisko, że rząd polski zadecydował o ewakuacji broniących ją wojsk, a sam udał się na emigrację. Aby to uniemożliwić, SS otrzymało rozkaz natychmiastowego przecięcia drogi kilkunastu polskim dywizjom w okolicach Łomży. Była to bez wątpienia najcięższa bitwa kampanii, której wynik mógł zakończyć agonię Rzeczpospolitej już teraz. Generał Kutrzeba na czele armii "Poznań" i "Pomorze", dał sygnał do rozpoczęcia walnej bitwy, odciągającej uwagę Niemców od wycofujących się wojsk. Jego działanie dało efekt, gdyż wycieńczeni po obronie Lublina SS-mani nie mogli przełamać linii obronnych, ponosząc najdotkliwsze jak dotąd straty. Tak czy inaczej, po ewakuacji zdecydowanej większości żołnierzy miasto stołeczne szybko zajęto. Radio niemieckie bez skrupułów podało informację: "21 września Polska skapitulowała".

39wrzesien1421.png

28 września '39

Ostatnie dni tej kampanii były jedynie epilogiem, nie obfitującym w większe potyczki. Wnet od wschodu wkroczyła Armia Czerwona, zajmując tereny należne ZSRR według paktu Ribbentrop-Mołotov. Jak stwierdzili: "Państwo polskie i jego rząd faktycznie przestały istnieć (...). Rząd sowiecki nie może nadal pozostawać neutralny w obliczu tego stanu rzeczy". Jakiż to podły naród. Po 28 września nie toczyły się już żadne regularne walki. Fall Weiss odniósł pełny sukces - pierwszy rywal Rzeszy został zmieciony w niecały miesiąc.

39wrzesienaneksja.png

--------------- Ogłoszenie płatne ---------------

Chcecie upodlić moderatora? Jak zapewne wiecie, albo nie, P_aul kręci się trochę w światku League of Legends. Ba, współtworzy nawet jeden program o nazwie Beyond the Rift w wersji EU, który jest w każdy czwartek o godzinie 22-stej czasu polskiego. Na pewno jednak niewielu z was słyszało o pewnym wyzwaniu jakie postawił przed nami ukochany moderator Jamy. Ponieważ część osób stwierdziła, że wygląda jak Leonidas to przy świadkach Time Lord stwierdził co następuje - jeśli jeden z odcinków jego show zdobędzie oglądalność 500 widzów NA ŻYWO to stworzy film gdzie wykrzyczy znaną sentencję "THIS IS SPARTA!", naturalnie w odpowiednim ubiorze.

Nie dajcie się prosić! Taka okazja już nigdy może się nie powtórzyć!

6 komentarzy


Rekomendowane komentarze

voda22 - Nie nadążam za trendami. Jeszcze do nie dawna, za start uznawało się bombardowanie Wielunia. Pewną historię związaną z Tczewem opisałem kiedyś tu.

Nie myślałeś o tym, aby rozegrać ten scenariusz inaczej? Mam tu na myśli zwycięstwo Polski w kampanii wrześniowej i zajęcie terenów od Berlina, aż po Moskwe smile_prosty.gif.

Przede wszystkim musiałbym grać Polską, nie Niemcami =). Nie polecam. Zwłaszcza na poziomie trudnym bądź bardzo trudnym to droga przez mękę. Gra jest stosunkowo realistyczna i nie pozwala się w sposób dostateczny przygotować na obronę dwóch frontów w '39. Drogą najprostszą jest przystąpienie do Osi i atak na ZSRR. Rozgrywałem taki save i zabawa była mizerna. Tak naprawdę jesteś pionkiem, kiedy o wyniku i tak decyduje potężniejszy sojusznik.

Niestety, zwlekam z publikacją, ponieważ boje się że zostane zjedzony przez tutejszych weteranów.

E tam. Dawaj wpis, nie czekaj.

Link do komentarza
Osobiście dodam od siebie, że od dłuższego czasu pracuję nad wpisem, w którym jest kilka spraw przez Ciebie tutaj poruszonych, m.in. granica francusko-niemiecka lub front wschodni. Niestety, zwlekam z publikacją, ponieważ boje się że zostane zjedzony przez tutejszych weteranów.

Wpis historyczny czy AAR?

...AAA... - Dlatego w moim systemie robię screeny w trakcie ważnych zdarzeń i gram. Mój obecny AAR powstawał w czasie, gdy rozpocząłem już drugą kampanię egipską, miałem pierwszą poważną bitwę morską (obfitującą w ciosy dla obu stron), zdobycie Filipin i upadek Saipanu, a na pewno będzie jeszcze więcej zdarzeń. W sumie AAR opracowuję, kiedy myślę, że można zamknąć go ważnym zdarzeniem lub ukończeniem jakiejś operacji. Jest to o tyle ważne, że profil mojego AARa jest oparty na taktyce i strategii, więc jest nieco inny niż Face'a czy twój. Wracając do systemu - po stwierdzeniu, że mam odpowiedni materiał szereguję screeny pod kątem dat i tworzę AARa od czasu do czasu przeglądając "co zdarzyło się potem". Jedyny problem to screeny dla czytelników i żmudna selekcja screenów, ale dzięki temu przyjemność z gry jest większa. Ostatnio przestałem grać w Hearts of Iron 3 z powodu Skyrima i Red Orchestry 2, ale wraca mi chęć do gry w coś "wolniejszego" i faktycznie zmuszającego do myślenia strategicznego, a nie do szybkiego klikania w "strategiach". Nawet od świetnych gier trzeba zrobić sobie przerwę, żeby nie zbrzydły.

Link do komentarza

Dla mnie przerost formy nad treścią. O ile pierwsze odcinki były ciekawe, głównie z uwagi na zabarwienie historyczne i efekt nowości, to teraz czyta się to trochę jak scenariusz opery mydlanej. Nie zrozum mnie źle, ale gdybym ja pisał w tym stylu, to musiałbym rozłożyć swój dziennik na kilkadziesiąt odcinków, a to chyba trochę zbyt wiele dla forumowej braci.

Ja na tę chwilę straciłem ochotę do gry. Włosi zajęli Moskwę, ZSRR skapitulował. Dywizje włoskie zajęły Indie i wyzwoliły Tybet spod brytyjskiego okupanta. W dodatku przerzucono specjalne posiłkowe dywizje na półwysep koreański, aby wspomóc japońskiego sojusznika. Dzięki temu Japończycy ograniczeni jedynie do południowej części Korei zdołali odzyskać Koreę, zniszczyć Shanxi, Chiny Socjalistyczne i Nacjonalistyczne. Praktycznie cała Azja i Europa znajduje się w rękach państw Osi. USA jeszcze nie przystąpiły do wojny. Jedynie Wielka Brytania opiera się agresorom. Choć wielka włoska armada już i niezwyciężone legiony przygotowują się do inwazji.

Jestem już w zasadzie na takim etapie gry, że nie daje mi ona żadnego wyzwania. Przeciwnicy w rozsypce. Komintern przestał istnieć, Oś kontroluje prawie 70% punktów zwycięstwa, a Alianci niecałe 10.

Link do komentarza

Holy.Death - W chwili pisania tego odcinka, Wehrmacht prowadzi wojnę z Francją. Granie do przodu ma swoje minusy. Narobię screenów z myślą: "To będzie fajny motyw", po czym je przeglądając zapominam o co chodziło.

FaceDancer - Każdy ma swój gust. Jeżeli jednak chodzi o szczegółowość, to ten Aar stanowi wręcz pisane na szybko streszczenie, nie wspominając o Twoim. Pamiętam jeden z najlepiej ocenianych tekstów z HoI2, którego autor grał Polską. Do wybuchu wojny narobił kilkadziesiąt odcinków. Jedna część obejmowała pod koniec po kilka dni. Dlatego też na początku pisałem, że robię pewnego typu eksperyment blogowy, bo wiem, że prawdopodobnie nie ma tu zbyt wielu koneserów tego typu gatunku i nie byłem też pewny jak pisać. Gdybym wrzucił to samo na EUFI, zostałbym zmieszany z błotem. (I tak wolę nie dawać im pretekstu, bo nie spełniłem obietnicy zakończenia aara Rzeczpospolitą w EU3) =).

Link do komentarza

...AAA... - Dlatego ja robię screeny w jakiś sposób charakterystyczne, żeby opis sam przyszedł mi do głowy. Przykładem może być obrona Hajfongu, strata własnego okrętu flagowego przy zatopieniu wrogiego (co jest poważną stratą, bo takie coś tworzy się latami), okrążenie Armii Północnej, przystąpienie ważnego gracza politycznego (np. USA) do wojny, itp.

Link do komentarza
Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...