Skocz do zawartości

Blogowe aTezy

  • wpisy
    318
  • komentarzy
    3426
  • wyświetleń
    544842

Ein Volk, ein Reich, ein Führer odc.4


...AAA...

1835 wyświetleń

Ostatni akord na drodze do wojny. Rzesza wprowadza Wehrmacht w stan pełnej gotowości i przeprowadza ogólną falę mobilizacji do armii.

Poprzedni odcinek: Ein Volk, ein Reich, ein Führer odc.3

Ein Volk, ein Reich, ein Führer

odcinek 4 (listopad 1938 - sierpień 1939)

Ostatnie przymiarki

flagaz.png

Listopad '38

Dowództwo generalne dostało rozkaz zreorganizowania Wehrmachtu, przez sformowanie z istniejących już dywizji pierwszych armii i przygotowanie planu pierwszej fali mobilizacyjnej. Jesienią powołano trzy sztaby dowodzenia, mające obsługiwać Heeresgruppe I, II, i III. Dywizje piechoty natomiast połączono po dziewięć w cztery armie, dowodzone przez generałów: Blaskovitza, von Weichsa, Lista i von Kluge, do których dołączyła w miesiącu następnym 5. Armee pod gen. Buschem.

38wehrmacht.png

Luty - marzec '39

Kriegsmarine doczekała się nielichego wzmocnienia. Do nieco przestarzałych krążowników: Admiral Scher, Schlesien, Deutschland oraz Schleswig-Holstein, dołączyły dwa nowe okręty. W lutym '39 zwodowano Bismarcka, a miesiącu następnym bliźniaczego Tirpitza. Były to niewiarygodnie potężne okręty, o wyporności ponad 50 tys. ton i długości 250 metrów. Choć konstrukcja nie należała do oryginalnych, to jednak na uwagę zasługiwał system nakierowywania ogniem, pozwalający trafić cel z odległości 41 km. Admirałowie nie mogli się doczekać, kiedy Royal Navy dostanie się pod ostrzał niemieckich pancerników.

39bismarckjtm.png

Marzec '39

Czechosłowacja oddając Niemcom w roku poprzednim Sudetland, pozbawiła się większości swoich umocnień granicznych i pozbawiła jakichkolwiek szans na obronę. Hitler, rozegrał to po mistrzowsku. Obiecał słowackim patriotom, skupionym wokół Tiso odzyskanie niepodległości ich państwa, w zamian za drobną pomoc przy próbie aneksji Czech. I rzeczywiście, Wehrmacht w marcu 1939 roku przekroczył granice pod pretekstem uciśnionych Słowaków, aby następnie zastraszyć i odizolować czeskiego prezydenta, tworząc całkowicie podporządkowany Rzeszy Protektorat Czech i Moraw. Prezydentem rządu kolaborującego został Emil Hcha. W dniu następnym okazało się, że Tiso nie żyje, a Führer w ramach przyjaznego gestu oddaje ziemię słowacką Węgrom, pieczętując sojusz między państwami.

Kilka tygodni później rząd Rzeszy wymusił na Litwie odstąpienie nadbałtyckiego obszaru Kłajpedy.

39czechoslowacja.png

Kwieceń - lipiec '39

Dowództwo generalne zarządziło zapowiadaną wcześniej, pierwszą falę mobilizacyjną. Chętnych nie brakowało, więc zaplanowano sformowanie czterech nowych Armee, po dziewięć dywizji piechoty każda. Wstrzymało to co prawda inne projekty, w tym produkcję Messerschmittów, ale wojska lądowe posiadały w tym momencie status priorytetowy. Całość została zakończona sukcesem do końca wakacji. Dowodzenie zostało powierzone generałom: von Reichenau, Dollman, Paulus oraz Straube. Na spotkaniu dla zaufanych współpracowników w swojej rezydencji w Obersalzbergu, Hitler wyjaśnił dlaczego Wehrmacht ma być postawiony w stan gotowości.

Stało się dla mnie jasne, że konflikt z Polską musi nastąpić wcześniej czy później. Taką decyzję podjąłem na wiosnę, ale wówczas myślałem, że w ciągu najbliższych lat powinienem najpierw rozprawić się z zachodem, a dopiero później ze wschodem. Nikt nie może zatrzymać biegu wydarzeń. Tak jak nikt nie może zamykać oczu przed niebezpieczeństwem! Starałem się ułożyć znośne stosunki z Polską w celu rozprawienia się najpierw z zachodem, ale ten plan, który odpowiadał mi najbardziej nie mógł zostać zrealizowany, gdyż zmieniły się zasadnicze punkty. Stało się jasne, że w przypadku konfliktu z zachodem Polska zaatakuje nas. Polska chce dostępu do morza! Po zajęciu Kłajpedy nastąpiły wydarzenia, które przekonały mnie, że konflikt nastąpi w momencie, który mógłby się okazać niekorzystny dla nas. Nasi wrogowie są małymi robakami. Niemcom sprzyja sytuacja międzynarodowa. Przystępujemy do wojny!

39wehrmacht.png

Starając się naśladować podboje Hitlera w Wiedniu i Pradze, Benito Mussolini wysłał swoich żołnierzy do Albanii. W kwietniu '39 maleńkie państewko przestało istnieć, a król Włoch, Wiktor Emanuel III, został ogłoszony królem Albanii.

39albania.png

Lipiec '39

W lipcu Hitler przeprowadził długą rozmowę z Heinrichem Himmlerem, dowódcą SS. Jego Schutzstaffel powstały i były tak ukształtowane, aby działać jako eskadra ochronna dla NSDAP. Wódz przekazał Himmlerowi nowe rozkazy, wedle których paramilitarna organizacja miała stać się pełnoprawną i elitarną jednostką wojskową, wykonującą najtrudniejsze misje. W ten oto sposób przystąpiono do tworzenia zbrojnego ramienia Waffen-Schutzstaffel. Hitler nakazał traktować Waffen-SS priorytetowo, zapewniając zawsze najnowocześniejszy sprzęt oraz pierwszeństwo w dostawach zaopatrzenia. Tak więc, każda dywizja wspomagana była przez brygady artylerii, pojazdy opancerzone lub inżynierów, a wojska pancerne SS przez czołgi ciężkie VK 3001. Oczywiście, do organizacji mogli należeć jedynie czystej krwi Aryjczycy, fanatycznie oddani Führerowi.

39ss.png

Sierpień '39

Führer potrzebował jeszcze jednego elementu aby rozpocząć działania - gwarancji nieagresji od zawszonych komunistów. Niezwykle ucieszyła go wiadomość, iż Stalin również pragnie rozmów. 23 sierpnia, nowy szef niemieckiej dyplomacji, Joachim von Ribbentrop był już w Moskwie. Czym prędzej podpisano pakt o nieagresji, zobowiązujący oba państwa do nie prowadzenia żadnych działań inwazyjnych przeciwko sobie, czy to na własną rękę, czy w sojuszu z innymi krajami. Znacznie większy był rozziew między planami państw dotyczącymi wpływów w Europie. Józef Stalin żądał pełnego uznania jego posunięć wobec państw bałtyckich, skandynawskich i nie tylko; natomiast Hitler nie chcąc wiązać sobie rąk, proponował jedynie życzliwą obojętność. Porozumienie jakie ostatecznie osiągnięto, zawarto w protokole dodatkowym. Zgoda dotyczyła jedynie rozbioru Polski i zaboru krajów bałtyckich przez ZSRR.

39pakt.png

Niżej podpisani upełnomocnieni ogłaszają porozumienie Rządu Rzeszy Niemieckiej i Rządu ZSRR jak następuje:

Tajny Protokół Dodatkowy podpisany 23 sierpnia 1939 r. będzie zmodyfikowany tak, że terytorium Państwa Litewskiego przechodzi do strefy wpływów ZSRR, podczas gdy z drugiej strony województwo lubelskie i część województwa warszawskiego przechodzą do strefy wpływów Niemiec (p. mapa dołączona do Traktatu o granicach i przyjaźni dziś podpisanego). W przypadku gdy Rząd ZSRR podejmie szczególne środki na terytorium litewskim dla ochrony swych interesów, obecna granica niemiecko-litewska w celu naturalnego i prostego wytyczenia granicy będzie skorygowana w ten sposób, że terytorium litewskie znajdujące się na południowy zachód od linii zaznaczonej na załączonej mapie przejdzie do Niemiec.

Oświadcza się dalej, obecnie obowiązujące porozumienia gospodarcze pomiędzy Niemcami a Litwą nie będą naruszone przez wyżej wspomniane środki Związku Sowieckiego.

Moskwa, 28 września 1939

Za rząd Rzeszy Niemieckiej J. Ribbentrop

W imieniu Rządu ZSRR W. Mołotow

C.D.N.

6 komentarzy


Rekomendowane komentarze

No tak większość zdarzeń jest zgodnych z historią, ale jakbyście nie zauważyli, to przy Pakcie Ribbentrop-Mołotow jest jak wół na screenie napisane, że zgodzono się tylko na Rozbiór Polski, co nie jest z prawdą w 100% zgodne.

Link do komentarza
Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...