Skocz do zawartości

Uwaga! Domi pisze!

  • wpisy
    51
  • komentarzy
    260
  • wyświetleń
    64314

Halloween, walentynki i co jeszcze?


Domi90

1069 wyświetleń

W ciągu ostatnich dni media podejmowały tematy znane wszystkim od kilku lat. Liczba pijanych kierowców złapanych przez policję, bezczeszczenie cmentarzy, komercjalizacja uroczystości Wszystkich Świętych itd. Takie motywy to standardowe punkty programu większości serwisów informacyjnych, które chyba dla nikogo nie były zaskoczeniem. Przyznam, że z pewnym zdziwieniem odnotowałam poruszenie jakie wywołuje Halloween. Zaczęłam się zastanawiać dlaczego impreza zza wielkiej wody urosła do rangi problemu, z którym nie wszyscy Polacy potrafią sobie poradzić. Dla mnie Halloween było zwykłą zabawą, elementem amerykańskiej kultury i do tej pory nie widziałam powodu, żeby szerzej o tym zjawisku dyskutować. Niestety, gdy usłyszałam opinie kilku osób oraz przeczytałam komentarze internautów doszłam do wniosku, że Halloween przestało być dla wielu obyczajem traktowanym z przymrużeniem oka, a stało się symbolem nowoczesności i rozwoju.

Zdziwiłam się również, gdy od wielu osób usłyszałam, że Polska powinna wzorem Stanów Zjednoczonych, Kanady czy Wielkiej Brytanii organizować halloweenowe przebieranki i dekorować domy. Takie inicjatywy już powstają ? można wybrać się na upiorną imprezę do klubu, dzieciaki wymyślają kostiumy na szkolne zabawy, a sklepowe półki uginają się pod ciężarem makabrycznych gadżetów. Szczerze mówiąc rosnąca popularność tego zwyczaju średnio mi się podoba. Pomijam kwestie wiary i osobistej wrażliwości, bo uważam, że to sprawa indywidualna. Jeśli ktoś ma ochotę bawić się 31 października to droga wolna. Interesuje mnie bardziej kulturowy aspekt pogoni za tym zwyczajem. Cóż takiego pociągającego jest w dyniowych kukłach i sztucznych nagrobkach, ?ozdabiających? amerykańskie ogródki? Dlaczego Polacy za wszelką cenę starają się przeczepić zagraniczny zwyczaj na nasz grunt? Czy po kiczowatych walentynkach przyjdzie czas na równie kiczowate Halloween? Odpowiedzi na te pytania nie znam, ale żałuję, że wielu ludziom wydaje się nasze, polskie tradycje są przestarzałe i niewarte kultywowania, podczas gdy zagraniczne obyczaje jawią się, jako szczyt nowoczesności. I tak, najpierw zalewa nas fala reklam i afiszy o hallowenowych zabawach, później przychodzi czas na bożonarodzeniowe mikołaje, bombki i inne ozdoby. Ledwie zdążymy pozbyć się choinek, a zewsząd atakują czerwone serduszka, misie, kotki i wszystko, co pomoże zamanifestować, że dosięgła nas strzała amora.

Rozumiem, że istotną rolę odgrywa kwestia mody. Halloween jest na czasie, walentynki przyjęły się w Polsce na dobre, a w okresie świątecznym niemal w każdym domu można dostrzec jakiś dekoracyjny element. Nie mam zamiaru przeprowadzać halloweenowej krucjaty ani kłócić się ze zwolennikami innych zagranicznych tradycji. Wszystkie te zwyczaje traktuję jako ciekawostkę i chciałabym żeby większość osób odbierała je w podobny sposób. Natomiast, kiedy słyszę, że Polska to kraj zaściankowy i zacofany, bo nie wszyscy ulegają nowym trendom to czuję głęboki niesmak. Możliwe, że to pobożne życzenie, ale mam nadzieję, że za kilka lat do moich drzwi nie zapuka grupka dzieci, wykrzykująca ?Trick or Treat!?.

4 komentarze


Rekomendowane komentarze

Takie czasy, a będzie jeszcze gorzej. Trzeba zrozumieć i przyjąć do siebie, że im dalej w przyszłość, tym bardziej zacierają się granice kulturowe. Nadejdą i takie czasy, gdy "kultura" być może sama w sobie istnieć nie będzie, bo większość Państw będzie multikulturowa, tj. przyjmie ogólnoświatowe trendy i zasady. Czy to niemożliwe? Możliwe, jak najbardziej. Wystarczy spojrzeć co się dzieje z przenikaniem religii Bliskiego Wschodu do Państw Europejskich (Niemcy na ten przykład).

Szczerze mówiąc, jakoś mnie to nie przeraża, choć większość tego typu eventów (bo ja tym tego świętami nie nazwał) zwyczajnie mi się nie podoba (np. idiotyczne walentynki, które są tylko marketingową machną napędzającą z kasy naiwniaków). Inna sprawa to kuchnia (z kulturą mocno związana): Polską kuchnię uważam za świetną, ale na co dzień delektuję się chińską czy śródziemnomorską kuchnią i te są u nas coraz popularniejsze (bo i dużo zdrowsze od dobrej, ale tłustej i ciężkiej rodzimej).

Halloween również traktuję z przymrużeniem oka, ale do dyń nic nie mam - klimatyczne są, a ze środka można zrobić dobrą zupę czy ciasto (pamiętacie Muminki i ogromną dynię? :P).

Link do komentarza

Nihil novi. Jak po 966 roku Saturnalia zostały przejęte przez Boże Narodzenie ludzie pewnie tak samo reagowali ;)

Kultury - jak już wspomniał Vantage - się przenikają, nie mieszkamy już na wyspach, i trzeba się z tym pogodzić (co nie znaczy oczywiście że należy samemu tak się zachowywać). I ani przyspieszanie tego procesu ani próby jego zatrzymania nie mają sensu.

Dynię wyciąłem, zupę zjadłem. Im więcej okazji do robienia czegoś niezwykłego, tym lepiej ;)

Link do komentarza

Bo Halloween to najbardziej klimatyczne, zabawowe i frajdogenne święto jakie można sobie tylko wyobrazić. i bynajmniej nie ma w nim nic kiczowatego. No, chyba, że w jest koślawo organizowane w Polsce.

Nasze listopadowo-październikowe tradycje dotyczące zmarłych jak najbardziej wydają mi się niewarte uwagi i kultywowania w moim własnym, prywatnym zakresie. Wolałem Dziady jednak, którym nawet trochę bliżej do Halloween, aniżeli dzisiejszych... świąt. No.

Link do komentarza

Vantage: Rozumiem, że nie da się walczyć z globalizacją kultury. Mam jednak nadzieję, że nie dojdzie to tego, o czym piszesz.

Sergi: Godzę się, bo cóż innego mi pozostało, ale nie mam zamiaru uczestniczyć w takich wydarzeniach.

Qrowsky: Dla mnie w Halloween nie ma nic "frajdogennego", a ten klimat, o którym wspominasz zalatuje tandetą i kiczem, nic na to nie poradzę.

Link do komentarza
Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...