Jump to content
  • entries
    53
  • comments
    207
  • views
    24,350

Just in Time


the Mon

662 views

 Share

Just in Time

W każdym przedsiębiorstwie jest jeden specyficzny dział, który zawsze generuje największe koszty. Jest to magazyn. Dlaczego? Ponieważ zajmuje mniejszą lub większą powierzchnię, którą musimy opłacić, ogrzać, zabezpieczyć a rzeczy tam przechowywane nie przynoszą żadnych zysków. Dlatego Japończycy wpadli na genialny pomysł, żeby likwidować magazyny. Towary prosto od producenta mają trafić na linię produkcyjną dokładnie wtedy gdy będzie na nie zapotrzebowanie. Wymaga to niezwykłej wręcz terminowości i punktualności, ale pozwala znacznie ograniczyć wydatki a tym samym zwiększyć zyski.

Załóżmy że chcemy ugotować zupę pomidorową. W naszej kuchni wprowadziliśmy koncepcję Just in Time, więc wyrzuciliśmy lodówkę i wszystkie rzeczy zdatne do jedzenia. Mamy tylko narzędzia (kuchenka, piec, sztućce i garnki). Ponieważ nie mamy lodówki i połowy szafek to w kuchni możemy nawet tańczyć podczas gotowania :wink:

Powiedzmy, że zupa ma być gotowa na godzinę 13:00. Zaczynamy nasze eksperymenty o godzinie 12:00

Kilka razy będziemy musieli zdecydować czy taniej nam wyjdzie kupić gotowy materiał czy też kupić surowce i samemu je przerobić (koncepcja Make or Buy).

12:00 My sami (A), ktoś z rodziny (B) np. brat lub siostra (wykorzystanie wyspecjalizowanej firmy zewnętrznej ? outsourcing), lub producent ? sprzedawca © (jeśli się dobrze dogadamy) dostarcza nam wodę na zupę

12:05 Ze źródła B otrzymujemy pokrojone mięso

12:25 Otrzymaliśmy przyprawy od producenta © w niezbędnych nam ilościach, które niezwłocznie lądują w garnku. Dostaliśmy dokładnie tyle, ile nam potrzeba; żeby nic zbędnego nie zostało w kuchni.

12:40 Źródło C dostarczyło nam koncentrat pomidorowy

12:50 Firma zewnętrzna (B) dostarczyła nam ugotowany ryż lub makaron (najpewniej gotował się na palniku obok ? ale nas to nie obchodziło; wydaliśmy zlecenie i czekaliśmy na gotowy produkt na konkretną godzinę)

12:55 Producent dostarcza nam śmietanę, ponownie tylko ilość nam potrzebną

13:00 Produkt gotowy, można zanieść go do pokoju (przy pomocy firmy zewnętrznej ? rodzeństwo niech nosi), gdzie zostanie wchłonięty przez rodzinę lub znajomych

Naturalnie cały ten opis, tylko pobieżne przedstawia wam koncepcję Just in Time. W rzeczywistości nikt nie zlikwiduje całkowicie magazynu. Każde przedsiębiorstwo zostawi sobie mały magazyn z zapasem bezpieczeństwa na wypadek dziwnych wpadek (np. kierowca wiozący nam surowce bądź półprodukty miał wypadek i nie przyjedzie na czas).

Cały ten proces jest dość ciekawy i może kiedyś będzie wykorzystywany w naszym kraju. W kuchni nie ma na to żadnych szans - bo kto by zlikwidował lodówkę? ;)

 Share

2 Comments


Recommended Comments

Koncepcja nie wygląda zbyt realistycznie, ale żyję w Polsce, a tu takie coś nie wypali ;) z Japonią jest inna sprawa, ciekawy sposób na ograniczenie wydattków, ale wydaje się ryzykowny.

Link to comment

JiT, Lean Management, Kanban, Kaizen - stosując właściwie wszystkie te metody możesz mieć... wszystko. Uwielbiam je i staram się stosować do pewnego stopnia w codziennym życiu. Z tym, że niekiedy wychodzi się na dziwaka, skąpca czy pedanta. Nikt z otoczenia nie rozumie takich modeli zachowań, które zwiększają twoją efektywność. Przykładowo, jeśli jeden z drugim słyszy np. o posprzątaniu biurka i wymiernych efektach tegoż, to robi wielkie oczy. Cóż, jeszcze sporo wody musi w Wiśle upłynąć, zanim pojmą to szeregowi pracownicy. Bo kierownicy, przynajmniej ci, z którymi miałem do czynienia, ogarniali tę tematykę. Co z tego, skoro ich podwładni zupełnie się nie stosowali (raczej nie była to wina systemu motywacyjnego, raczej utożsamiania się z firmą, w której pracowali).

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...