Skocz do zawartości

Okruszki Gofruszki

  • wpisy
    77
  • komentarzy
    914
  • wyświetleń
    81834

Czy jesteś głupszy od piątoklasisty?


Gofer

820 wyświetleń

baner1.jpg


Czy jesteś mądrzejszy od piątoklasisty? Taką nazwę nosi teledurniej emitowany na kanale PULS. Przywędrował oczywiście z malowniczych i ogromnie inteligentnych Stanów Zjednoczonych Ameryki. Więc o co w tym chodzi? Uczestnik ma odpowiedzieć na 11 pytań z zagadnień, podobno, występujących w szkole podstawowej. W amerykańskiej wersji do wzięcia jest milion dolarów, w polskiej sto tysięcy złotych. Jeżeli zawodnikowi, pomimo trzech kół ratunkowych(skąd my to znamy?), nie uda się odpowiedzieć na te pytania, musi powiedzieć wtedy publicznie 'Ja, X, jestem głupszy od piątoklasisty'. Zasady niby proste i wszystko jest zrozumiałe, ale teraz dochodzimy do najważniejszego, czyli pytań. Sam byłem świadkiem kilku debilizmów, ale niestety wyleciało to już z mojego pięknego umysłu, podam więc tylko trzy.

Durnota pierwsza:


Pytanie: Jeżeli do probówki wsadzimy bakterie, która jest w stanie zapełnić to naczynie w ciągu godziny, to ile czasu do zapełnienia minie, jeżeli włożymy tam dwie takie bakterie?

Więc myśląc logicznie, podział bakterii wygląda w następujący sposób: jedna bakteria dzieli się na dwie, dwie dzielą się na cztery, cztery dzielą się na osiem, osiem dzieli się na szesnaście, szesnaście dzieli się na trzydzieści dwie, te dzielą się na sześćdziesiąt cztery, te na sto dwadzieścia osiem, dalej na dwieście pięćdziesiąt sześć itd. Logicznym zatem jest, że czas skróci się dwukrotnie, bo gdy w pierwszym przypadku będziemy mieli 1024 bakterie, to w drugim będzie ich już 2048, więc efektem końcowym po czasie 30 minut będzie połowa pierwszej probówki i cała druga.


Zastosowałem trochę zbyt prostą matematykę i nie wziąłem pod uwagę czasu podziału jednej bakterii. Przy założeniu, że podział trwa jedną sekundę, to autorzy faktycznie mieli rację. Nie było to jednak podane więc i tak autorzy są głupi xP

Poprawna odpowiedź autorów programu: 59 minut i 59 sekund.

Gratuluję znajomości matematyki i biologi!

Durnota druga:


Pytanie: Jak długo w wierszu Jana Brzechwy 'Na straganie' leżał szczypior?

Tutaj nie trzeba specjalnie wysilać się nad odpowiedzią. Powinna ona brzmieć 'nie wiadomo'. Na poparcie tej tezy fragment wiersza:

Na straganie w dzień targowy
takie słyszy się rozmowy
- Może pan się o mnie oprze
pan tak więdnie panie koprze.
- Cóż się dziwić, mój szczypiorku
leżę tutaj już od wtorku?


Poprawna odpowiedź autorów programu: Od wtorku.

Czy to wymaga komentarza?

Durnota trzecia:


Pytanie: Jak nazywa się podziemna część grzyba?

Dla tych, którzy nie wiedzą wystarczy szybki rzut okiem na Wikipedię http://pl.wikipedia.org/wiki/Grzyb. Jak widać jest to grzybnia. Zawodnik odpowiedział tak i w nagrodę usłyszał 'niestety nie!'. 'Poprawna' odpowiedź nie została podana.

Wspominać o dzieciach, ubranych jak statyści w kostiumowym filmie klasy F i siedzących prosto, jakby miały kije zamiast kręgosłupów nawet mi się nie chce. O pseudozabawnej panie profesor też.

14 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Kiedyś był Zulugula i nikt nie narzekał na telewizję :P

Uwielbiałem tego Pana.

A teraz na poważnie.

No comment.Sprawdziłem na youtubie ten teleturniej , nigdy tego nie oglądałem...

przeżyłem szok xD Debilizm i jeszcze raz debilizm...

Link do komentarza

Heh, Gofr nie do końca jest z tym pierwszym zadaniem tak, jak mówisz.

Załóżmy, że bakteria dzieli się na dwie w n sekund, a żeby naczynie było pełne potrzeba nam 128 bakterii.

Przypadek I - mamy jedną bakterię:

Po upływie 1n mamy dwie bakterie.

2n: 4 3n: 8 4n: 16 5n: 32 6n: 64 7n: 128

Wniosek - pełne naczynie uzyskamy po 7n sekund.

Przypadek II - mamy an początku DWIE bakterie:

Po upłynięciu 1n: 4

2n: 8 3n: 16 4n: 32 5n: 64 6n: 128

Wniosek - pełne naczynie uzyskamy po 6n sekund.

7 dzielone na pół, to nijak nie jest 6, choćbyś nie wiem, jak nie próbował ;p

Jakie jest więc rozwiązania zadania? Nie da się go rozwiązać z danymi, które mamy. Brakuje czasu podziału bakterii, który otrzymalibyśmy, gdyby podzielić całkowity czas podziału na ilość bakterii, jaka mieści się w naczyniu. No chyba że przeciętny piątoklasista powinien wiedzieć, w jakim czasie bakteria dzieli się na dwie...

Zawsze jednak czas zapełnienia, gdy mamy dwie bakterie zamiast jednej będzie krótszy o 1n, gdzie n jest równe czasowi podziału bakterii, który tu najwyraźniej wynosi 1 sekundę (po uwzględnieniu rozwiązania podanego przez ciebie).

Co miałeś z matmy? ;p

Link do komentarza

Wystarczy zastosować zwykłą proporcję (oczywiście przy przyjęciu tych skromnych "danych" z zadania)- jeżeli za x uznamy ilość bakterii, a za y - minuty (co będzie równe objętościowo jednej probówce), to uzyskujemy:

y=60 <= x=ileśtam (jedna probówka)

Przy zwiększeniu dwukrotnie (wszakże mamy dwie bakterie, względnie niezależne od siebie) wartościowości funkcji otrzymujemy:

y=60 <= 2 probówki <=> 1 probówka => y=30...

Tyle (chyba)...

Link do komentarza
Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...