Jump to content
  • entries
    44
  • comments
    499
  • views
    64,205

Szacunek do klienta górą, czyli dlaczego cenię CD Project RED


Amdarel

384 views

 Share

Dziś postanowiłem napisać parę słów o firmie która zdobyła moją ogromną sympatię. Uczucie to jest spowodowane jednak nie tylko wydaniem dwóch genialnych RPGów w świecie mojego ukochanego Wiedźmina, lecz także coraz rzadziej spotykaną w naszych czasach chęcią sprzedania mi kompletnego produktu bez wyłudzania ode mnie dodatkowych pieniędzy.

Od paru lat jak wiemy kwitnie niestety branża DLC. Pół biedy gdy są to dodatki stworzone po premierze gry, jednak w ostatnich latach jednak coraz częściej dostajemy produkt który przed premierą zostaje bezczelnie okrojony w nadziei na to że dopłacimy mikropłatnościami dodatkowe 30-50% ceny produktu aby cieszyć się nim w pełni. Na dodatek niektóre firmy są tak bezwstydne że masowo produkują nowe DLC, jednocześnie na wydanie niezbędnych patchy i fixów czekając miesiącami ( pewno niedługo i to będzie płatne).

W zupełnej opozycji do tego procederu stoi producent i wydawca obu Wiedzminów. Przy pierwszym Wieśku po wydaniu edytora Djinii i 2 przygód zapewniających 3-4 h zabawy dano nam możliwość kompletnie darmowego ściągnięcia nowości ze strony producenta. Podobnie CDP postąpił także z Wiedzminem 2. Przy okazji nowych patchy umieszczało tam nie tylko niezbędne poprawki ale także i dodatkowe ulepszenia i questy które spokojnie można by wydać w formie osobnych i płatnych DLC

Działanie takie nie tylko przedłuża samą żywotność gry, ale i także ogromnie zwiększa prestiż firmy w branży której klienci coraz częściej czują się nabijani w butelkę i robieni w jajo byle by tylko wyciągnąć od nich kolejne parę zł. A CPD dzięki szanowaniu klienta zyskuje wiernych klientów lepiej niż robi to niejedna reklama...

 Share

5 Comments


Recommended Comments

W zupełnej opozycji do tego procederu stoi producent i wydawca obu Wiedzminów.

Nie tak całkiem zupełnej, jeśli przypomnimy sobie Edycję Rozszerzoną Wiesia Pierwszego. Owszem, DLC ni widu, ale na podstawową optymalizację silnika i parę innych ważnych rzeczy czekało się ładne kilka miesięcy, a na dodatek ER była pretekstem do sprzedaży znów po tej samej, a nie obniżonej cenie.

Link to comment

Rankin ale jako właściciel premierowej edycji otrzymałeś to wszystko za darmo prawda? Zostałeś więc potraktowany tak jak klient potraktowany zostać powinien. A to że wydali przy tym reedycje nie godziło w żaden sposób w twoją kieszeń a im umożliwiło wznowienie zainteresowana Wieśkiem u tych osób które nie kupiły go od razu np. przez słabą optymalizację posiadając słabsze komputery. Nie twierdze że CDP to Mikołaj, ale że jej stosunek do klienta jest znacznie lepszy od tego jaki reprezentuje wiele innych firm z branży gier .

Link to comment
Rankin ale jako właściciel premierowej edycji otrzymałeś to wszystko za darmo prawda?

Owszem, nie neguję - i to im się chwali. Chodziło mi o to, że w porównaniu z ER podstawka wieśka wygląda raczej na betę, niż na gotowy produkt.

Link to comment

Weź pod uwagę że to był ich debiut. Mimo że Wiesiek w momencie premiery miał sporo błędów i słabą optymalizację to nie było aż tak źle jak żeby to betą nazywać. Grać się dało i to nie bez przyjemności. Błędów przy produkcjach o takim rozmachu jak Wiedźmin uniknąć nie sposób, a CDP na bieżąco przynajmniej naprawia te swoje dodając przy tym coś ponadto od siebie dla gracza.

Link to comment

Z główną tezą się zgadzam - chwali im się, że nie chcą opłat za DLC.

Ale obstaję przy swoim - Wiedźmin 2 to słaba gra i olbrzymi krok w tył w porównaniu do części pierwszej. O, tu sobie na ten temat pomarudziłem, że sobie pozwolę na autoreklamę ;-).

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...