Jump to content
  • entries
    199
  • comments
    775
  • views
    67,314

Fenomen Gothica.


Spriggs

547 views

 Share

Wpis ten, jest ciąg dalszym. "Dziesięciolecie Gothica"

Tak jak powiedziałem, są tacy co kochają oraz nienawidzą Gothica, wpierw zacznę od nienawidzących.

Jakieś bodajże dwa - trzy lata po premierze G1, ktoś doszukał się na jednym z pancerzy nawiązań do chrześcijaństwa. I tak, to jest prawdą ! Na pancerzu Gomeza, jak dobrze się przyjrzymy to zobaczymy, moment w którym Jezusa Chrystusa krzyżują. Po tym odkryciu, wybuchła afera ponieważ jak cytuje. "Jak twórcy gry mogli zbezcześcić w ten sposób religie ?!" I tym podobne komentarze były, jednak że sprawa potem szybko ucichła i nie wiadomo bynajmniej mi, jak się zakończyła. Inna sprawa skoro o hejtowaniu Gothica mowa, to sprawy techniczne oraz fabularne. Nie oszukujmy się, system sterowania w G1 pozostawiał wiele do życzenia. By podnieść przedmiot musiałeś lewy przycisk myszy wcisnąć i klawisz W by podnieść, tak samo z walką. O grafice się tu wypowiadać nie będę, bo jednym ona nie przeszkadza a innym tak. Na pewno, można dodać muzykę do sukcesu bo jest bardzo dobrze skomponowana, szczególnie utwór starego obozu.

A za co ludzie kochają Gothica ?

Być może, do fenomenu Gothica przyczyniła się fabuła serii. Bo tak prawdę mówiąc, do dziś każdy sobie zadaje pytanie dlaczego oryginalny bezimienny trafił do koloni. Innych wyobraźnia ponosi jeszcze dalej, i doszukuje się informacji co robiły inne postaci, oraz co działo się w Khorinis. Świat serii został zaprojektowany bardzo dobrze, o ile w G1 możemy narzekać że łazimy tylko po górniczej dolinie, tak w G2 otrzymujemy Khorinis i Jarkendar wielkości GD. Warto też wspomnieć o innych aspektach serii, jak choćby zadania poboczne.

Nagur z knajpy Kardifa daje nam robotę, by odebrać paczkę od Akila. Jednak na drodze stoją nam najemnicy więc mamy utrudnione zadanie.

Inna sprawa jest też z postaciami które występują w serii. Widać to po przykładzie obozu sekty, gdzie wyznawali śniącego i przy okazji palili bagienne ziele, można powiedzieć że każda postać miała swój unikalny charakter. Choćby Diego, jest wszędzie tam, gdzie można zarobić a pomaga nam od G1 do G3. Problemem pozostaje jednak początek G2, gdyż tutaj zaczynamy postacią od zera. Od nowa grając i ucząc się wszystkiego, to z tym dużego problemu nie ma. Głównie chodzi oto, że podczas intra. "Jest słaby i wiele zapomniał. Ale żyje" A tu się okazuje, przy pierwszym spotkaniu z Lesterem że idealnie go pamięta, choć jest też opcja w której pokazujemy brak pamięci. Od strony graficznej, najładniej prezentuje się G2NK dlaczego ? Wystarczy spojrzeć na Jarkendar nocą, piękny widok naprawdę. Choć w G3 też są piękne widoki nocą i dniem, ale brak tego klimatu co w poprzednich odsłonach. Kolejna sprawa ale to już przykra, to robienie serii na siłę. Czytam wiele komentarzy w których cytuje. "Gothic skończył się na Nocy Kruka / G3" Otóż fakt racja ! Prawdziwy Gothic zakończył się na Nocy Kruka, i od niedawna na G3. Wielu prawdziwych fanów nie uznaje Zmierzchu Bogów oraz Arcanii, gdyż były to gry nie dopracowane, a w przypadku Arcanii była robiona z myślą na zachodni rynek. I tu był błąd Jowood przy Arcanii, ponieważ mieli wydać Upadek Setariff lecz oficjalnie przerwano prace, a Jowood ogłosił bankructwo. Jaka jest przyszłość serii ? Ja to widzę tak. Pirania Bythes bierze Gothic w własne ręce, i dokończą Upadek Setariff oraz zaczną całkowicie od nowa serię, bez reedycji tylko wersje wydarzeń przed G1. Pozostaje jeszcze sprawa fanów. Otóż Niemcy, Rosja oraz Polacy, to kraje gdzie najwięcej jest fanów Gothica. Ciągle to powstają mniejsze lub większe modyfikacje do gry w tych krajach, ale w kwestii machinimy to tylko Polska wybiła się na dość mocny poziom. Gothic jeszcze nie umarł, jest nadzieja w Piraniach. ;)

 Share

5 Comments


Recommended Comments

Gothic to znakomite, mega grywalne RPG przebijające wiele dzisiajeszych nowoczesnych gier z tego gatunku (w tym Wiedźmina 2). Questy w nim można wykonywać na wiele sposobów, walka jest ciężka i wymagająca i co najważniejsze - by stać się potężnym miazgotronem potrzeba naprawdę wiele pracy i treningu.

Chociaż mimo że bardzo lubię Gothica, jak dla mnie najlepsiejszym RPG pod słońcem i tak jest TES III: Morrowind ;)

Link to comment

Matko! To są ludzie, którzy w G1/G2 grali za pomocą myszki? xD

Tak na poważnie teraz- jak dla mnie ta gra zdobyła taką popularność za sprawą:

-otwartości świata (że bariera/ocean?...ojjj, wiecie o co chodzi... idziesz gdzie chcesz robisz co chcesz, nic Cię nie krępuje :P)

-klimatu (aż strach było przechadzać się po zmroku w okolicach lasów i nie chodzi mi tutaj tylko o całkowity brak widoczności oraz odgłosy, dzięki którym włosy stawały dęba, ale o fakt, że ludzie mieszkający pod barierą/w Khorinis napomykali o tym, że licho nie śpi)

-życia w Kolonii/Khorinis (wszyscy parają się w tym świecie jakąś pracą, nie stoją bez ruchu przez cały dzień, zwierzęta walczą ze sobą, śpią... ogólnie... robią to co zwierzęta powinny robić xD)

-fabuły (tu nie trzeba dużo pisać- jest świetna ;) )

-grywalności (starcia ze wszystkim co żyje i chce nas zjeść są na przyzwoitym poziomie trudności- przynajmniej na początku, ale kto by nie chciał być megakoksem u końca swojej przygody z grą?! :D)

-bugów (ta gra bez nich nie smakowałaby już tak samo (ale chyba tylko ta xD) wierzcie, czy nie mnie dały sporo zabawy :) )

No i jest to mój pierwszy action RPG w jakiego grałem... chyba :)

PS: Nie pisałem o G3 z tego względu, że jeszcze go nie ukończyłem. Zacząłem bardzo dawno temu, ale pewien bug i format kompa nie dały mi szansy... znaczy sam się jej pozbawiłem zapominając skopiować saveów :D

Link to comment

He? Ja uzywam myszki w gothicu :O

A sterowanie wcale mi nie przyszkadzalo, ba nawet spodobalo :P Crtl + w do brania itemka co to za problem? :P

Ale mam qumpla co odrzucil gothica wlasnie przez sterowanie :]

Gothic 4 ever! ( nie mam namysli g4 :o)

Link to comment
Chociaż mimo że bardzo lubię Gothica, jak dla mnie najlepsiejszym RPG pod słońcem i tak jest TES III: Morrowind ;)

I tak trzymać. Od Gothica i Gothica 2 odbijałem się raz za razem. Gdy światło dzienne ujrzała trójka i usłyszałem, że to odpowiedź na Obliviona, to zareagowałem szczerym śmiechem. Dla mnie nic specjalnego.

Link to comment

Fenomen Gothica? Ta gra jest tak na prawdę znana tylko w Niemczech, u nas, w Czechach i Rosji. Gra dosyć zwyczajna, jeśli chodzi o popularność w szerokim świecie. Parę fajnych pomysłów, podkład dźwiękowy i dobrze opowiedziane historie (tylko w G1, NK i G4).

Nic specjalnego, ale fajne.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...