Jump to content
  • entries
    345
  • comments
    4,878
  • views
    461,193

Quo vadis blogosfero forumowa?


Qbuś

1,652 views

 Share

Odejście Dariuszka, zniknięcie Ramzesa. Niespełnione żądania, narzekania w komentarzach. Nieprzychylnie przyjęte zmiany na stronie głównej. Domyślacie się już pewnie, że dziś wpis będzie autotematyczny. Czyli mówiąc wprost - o blogach. Wiem, że wielu nie podoba się to, że od dodania blogów do FA nic się nie zmieniło. Wiem, że niektórym nie podoba się konstrukcja głównej strony blogowej. Wiem też, że zmiana wielu rzeczy wymagałaby sporego nakładu pracy, którą nie bardzo ma kto wykonać.

starting-a-blog.jpg

Sam zmieniłbym parę rzeczy (np. dodał możliwość odnajdywania swoich komentarzy w innych blogach), ale chętnie poznam Wasze zdanie oraz ew. recepty na sukces. Blogi są w pewnym sensie na straconej pozycji, bo są dodatkiem do forum, które jest dodatkiem do pisma. Co można przetłumaczyć na - są raczej nisko na liście priorytetów. Zaznaczam, że nie jest to niczyje oficjalne stanowisko, a jedynie moje wnioski. Możemy więc się zastanawiać nad tym, jakie zmiany można wprowadzić odgórnie, ale - według mnie - lepiej pomyśleć o tym, co sami możemy zrobić na forum lub co można zrobić bez dużego wkładu 'z góry'.

Przykładem niech będzie cykl newsowo-artykułowo-piątkowy Berlina o blogach. Dodać tego jeszcze można 'Wykopanie' świetnego wpisu ...AAA.... Przyznać bowiem trzeba, że nasze blogi w zasadzie nie 'istnieją' poza forum. Nie mamy zbyt wielu gości z zewnątrz (chyba, że się nie ujawniają) i raczej nikt z nas nie jest za bardzo rozpoznawalny poza kręgami forumowo-CDActionowymi. Czy da się to jakoś zmienić? Czy warto? Czy może lepiej skupić się na wyszukiwaniu i promowaniu dobrych wpisów? A może warto poszukać pomijanych autorów?

comic-07.jpg

Czekam na Wasze opinie. Może okaże się, że większość blogerów ma podobne zdanie? Wtedy na zasadzie 'nec hercules contra plures' (tłum. i Herkules [beeep], kiedy ludu kupa) może warto będzie spróbować pomolestować Huta o jakieś zmiany. Zostaje też opcja pesymistyczna - blogi FA są na tyle słabe, że nie warto w ogóle ich ruszać.

Jedyną rzeczą niezmienną w człowieku jest jego chęć zmieniania [...].

Julio Cortázar

Ostatnia runda

 Share

52 Comments


Recommended CommentsMasz rację, opcja blogowania jest tylko dodatkiem do forum. Ale przecież pojawiają się bardzo ciekawe wpisy, wystarczy spojrzeć na zakładkę blogi, naprawdę jest co poczytać.

Ja osobiście nie odczuwam potrzeby wprowadzania jakichś cudów - w moim odczuciu po prostu trzeba przekonać resztę forumowiczów, że zaglądając na czyjegoś bloga można znaleźć coś naprawdę wartościowego.

Link to comment
Guest CryptKiller

Posted

Myślę, że blogi na CDA mają 3 problemy, które się wzajem przenikają:

1) mało osób pisze *ciekawie* - czyli nie narzeka i marudzi, a pisze na faktycznie świeże tematy, albo przynajmniej serwuje oryginalny pogląd

2) mało komu też się chce czytać "ściany liter" na ekranie monitora

3) prawo Sturgeona

Sam tutaj raczę stanowię negatywny przykład (biję się w pierś i obiecuję poprawę), ale - psia nędza - chciałbym czasem coś ciekawego poczytać na tych blogach!

Link to comment

Na ten wpis czekałem.

Wiele ryzykuję tym, co teraz napiszę, ale blogi FA są jak ścieki, wśród których tu i ówdzie znajdzie się jakaś perła, jakaś złota moneta czy cenny zegarek. Nie jest tego wiele, ba, trzeba się czasem natrudzić ze znalezieniem... ale czy nie tak to wygląda? Prawda bywa okrutna, bo większość wpisów traktuje o niczym. Od groma jest "podróbek" Dariusza - a to jakieś TOPlisty "lasencji", a to jakieś żale nt. religii / kościoła / Polski / rządu (ile można... litości, ludzie, ja już tym rzygam!).

Jednak znajdzie się i trochę cennych blogów: Murezor, ...AAA..., blogi polecane. Na pewno kogoś pominąłem, ale mam nadzieję, że żalu mieć nie będzie, bo pamięć mam ulotną. ;)

Generalnie: gorzej nie było nigdy, a szansa na lepszą sytuację blogową leży wyłącznie po stronie technicznej i zaangażowania redakcji. Najwięcej żalu do redakcji mam za niespełnione obietnice noworoczne: miała być dalej modyfikowana strona cdaction (I co? I nic! A w dodatku blogi spadły na sam dół), miały powrócić wwwekendowe konkursy (kwintesencja strony i świetna zabawa).

@ Veres - to nie pomoże. Trzeba konsekwentnie podnieść jakość blogów.

Link to comment
Guest CryptKiller

Posted

Uzupełniając wypowiedź powyższą, zadam pytanie - a gdzie eventy forumowe i blogowe? Dżentlemeni, gumisie i konkursy o pietruszkę?

Link to comment

O ile pamiętam dobrze, to eventy typu Caturday czy Gentleman organizował Ramzes. Nie ma Ramzesa, nie ma i eventów (niektórych - co z resztą - pojęcia nie mam, bo i nie pamiętam kto je jeszcze organizował).

Ogólnie, bida panie.

Link to comment

Usprawiedliwiając się: niestety ani Hut, ani my tymczasowo nie jesteśmy w stanie nic z tymi wszystkimi technicznymi mankamentami zrobić, ale prawdopodobnie w okolicach września coś powinno się ruszyć ;)

A co do postulatu: do roboty, pisać ciekawie! :)

Link to comment
Myślę, że blogi na CDA mają 3 problemy, które się wzajem przenikają:

1) mało osób pisze *ciekawie* - czyli nie narzeka i marudzi, a pisze na faktycznie świeże tematy, albo przynajmniej serwuje oryginalny pogląd

2) mało komu też się chce czytać "ściany liter" na ekranie monitora

3) prawo Sturgeona

Sam tutaj raczę stanowię negatywny przykład (biję się w pierś i obiecuję poprawę), ale - psia nędza - chciałbym czasem coś ciekawego poczytać na tych blogach!

4} blogi się powtarzają tematycznie czasami np: kolejny wypis o tym ze gry są "good" lub pegi to "zło" .

5} legendy powiadają ze durne wypisy o "niczym" dostają o wiele więcej komentarzy :trollface: .

Link to comment

@ deawpl - a od kiedy to ilość komentarzy decyduje o wstąpieniu do elity blogerów? Durne wpisy nie przynoszą nic dobrego, mącą w głowach, zamiast uczyć czegoś sensownego i mądrego, są efektem nadmiaru czasu wolnego i idiotycznych myśli, jakie przychodzą młodym ludziom, gdy się nudzą.

Link to comment
widząc ilość odwiedzin po napisaniu wpisu, aż się odechciewa

Dlatego staram się nawet nie patrzeć na te statystyki, tylko robię swoje i od czasu do czasu coś napiszę, choćby dla siebie :P

Myślę, że kwestię blogową należy ująć, jak niektórzy zasugerowali, z Qbusiem na czele, systemowo. Tzn. coś powinno się ruszyć po stronie redakcji (kwestie techniczne, wyeksponowanie blogów na stronie, konkursy itp.) oraz po stronie użytkowników strony. I piszę tu nie tylko o blogerach, ale tych, którzy te wpisy czytają - komentujcie, włączajcie się w dyskusje, wyrażajcie swoje zdanie, oczywiście w miarę możliwości. Jeśli nawet nie prowadzicie blogów, to zawsze możecie zostawić swój ślad w postaci komentarza. To może niektórym naprawdę pomóc i zmotywować być może do nowych ciekawych wpisów.

Link to comment
I piszę tu nie tylko o blogerach, ale tych, którzy te wpisy czytają - komentujcie, włączajcie się w dyskusje, wyrażajcie swoje zdanie, oczywiście w miarę możliwości. Jeśli nawet nie prowadzicie blogów, to zawsze możecie zostawić swój ślad w postaci komentarza. To może niektórym naprawdę pomóc i zmotywować być może do nowych ciekawych wpisów.

To, to, to i jeszcze dziesięć razy to.

Link to comment

Trudno wymagać żeby blogi były jakoś bardzo promowane bo przecież nie należymy do składu redaktorskiego CD-A, poza tym jak już ktoś wspomniał są one dodatkiem do dodatku. Co do zaistnienia poza CD-A to ja osobiście nie znam żadnych blogów traktujących o grach, które by nie były kolekcją recenzji itp. Poza tym sam prowadzę drugiego bloga (właśnie z recenzjami) na blogspocie i też tam jakoś szału nie ma. Brakuje dobrze piszących, brakuje czytających i brakuje komentujących... Jak nadrobić te braki?

Link to comment

Vantage - piękne zdanie :)

Na blogach wiele tematów będzie pominiętych, ponieważ rozmawia się o nich na forum, co wg mnie jest rozwiązaniem lepszym. Blog wymaga poświęcenia czasu, którego w nadmiarze inteligentniejsi bynajmniej nie mają. Poza tym pomysły na wpisy się kończą, a ci, którzy dbają o jakość wpisów, nie posuną się do tworzenia "na odwal się".

Sam czytam tylko kilka blogów - i to użytkowników, których znam z FA. Czasem wejdę na wpis promowany, gdy temat jest dla mnie ciekawy. Podejrzewam, że nie jestem sam w takim postępowaniu i zdaję sobie sprawę, że w ten sposób omijam także niejeden ciekawy wpis, ale... nie widzę sensu w zmienianiu tego stanu rzeczy. Do "blogosfery" (łał, wg Chrome'a jest takie słowo! o.0) jestem nastawiony obojętnie - jak się coś zmieni i zwiększy się poczytność - ok. Jak nie - też ok.

Link to comment

Najwięcej zależy od samych piszących. Skoro najwięcej jest wpisów o tym, co autor jadł na śniadanie, ostatnio kupił lub ile dni do wakacji to trudno żeby sfera blogowa była szerzej znana. Oczywiście pojawiają się także ważne tematy i ciekawe teksty, ale są one rzadziej spotykane. Myślę, że jeśli jakość wpisów się poprawi to i redaktorzy pomyślą nad większą promocją blogów.

Link to comment

Blogi na FA są świetne, ale po części "zabito" je poprzez nową stronę główną. Teraz to nawet nie wiem kto pisze, bo większość kojarzyłem z avatarów. Po ksywkach to tak jakoś ciężko.

Jeszcze jedno: dziękuję tym, którzy mają bloga na FA i coś pisują - nie ważne czy: "Siadam teraz na kibelku!!!111oneone", czy takie poważniejsze teksty, jak np. Qbuś... Każdy może być popularny nawet przez napisanie jakichś bzdur, tak jak kiedyś wyżej wspomniany Darius. Ja kiedyś próbowałem, ale jakoś zabrakło mi chęci do kontynuowania bloga :(

Link to comment

1. sprawa: mógłbyś dać linka do tego wykopu bloga ...AAA...? :tongue:

2. sprawa: wciąż są na blogowisku porządni blogerzy. Nie będę wymieniał po nickach, ale wszyscy znają forumowiczów, którzy regularnie piszą świetne wpisy.

3. sprawa:

A co do postulatu: do roboty, pisać ciekawie! :)

Powiedział Berlin, który ostatni wpis napisał w kwietniu. :laugh:

Link to comment

Myślę, że mogło by pomóc wstawienie do czasopisma coś na wzór piątkowego przeglądu blogów (w sensie fragmenty najciekawszych wpisów, itp.). W ogóle brakuje mi trochę wsparcia strony cdaction.pl przez redakcję w magazynie. Sam bym prawdopodobnie nigdy tu nie zajrzał, gdybym nie musiał wejść na stronę po cd-keya do jakiejś gry z covera.

Co do umiejscowienia odnośników do blogów na stronie głównej to się zgodzę. Jestem tu świeży i np. ja na początku nie zauważyłem ich w ogóle (to że nie jestem spostrzegawczy to osobny temat :P). Poza tym blogów promowanych jest wg mnie stanowczo za mało i ta garstka pięciu blogerów (w tym Ghost, który głownie milczy :D) nie wystarczy, a mi dla przykładu nie chce się przekopywać przez resztę (próbowałem ale większość prób zakończyła się fiaskiem, jako że jakość tych wpisów, o czym wspomnieliście, lekko mówiąc odtrąca).

Hmm, może sam też coś skrobnę zamiast tylko zajmować się marudzeniem :P

Link to comment
Poza tym blogów promowanych jest wg mnie stanowczo za mało i ta garstka pięciu blogerów (w tym Ghost, który głownie milczy :D)

Blogów polecanych (nie mylić z promowanymi WPISAMI - to robi dużą różnicę) jest więcej (przy okazji nowego wpisu kogoś innego, lista idzie w dół i ostatni blog znika do czasu nowego wpisu... i tak w kółko), ale może Ci się wydawać, że ten stan rzeczy jest niezmienny, bowiem wpisy w "polecanych" pojawiają się średnio co kilka (długich) tygodni.

Link to comment

Całkowicie zgadzam się z Twoim wpisem oraz większością Waszych komentarzy. Faktycznie, blogi mają marginalne znaczenie w życiu społeczności CDA. Jest tak paradoksalnie, gdyż (teoretycznie) wymagają włożenia więcej wysiłku niż kupno pisma czy pisanie na forum. Czego wg mnie brakuje systemowi blogów i samym blogom?

1) powtórzę to co pisaliście powyżej: dawnego miejsca na stronie, w panelu po prawej, gdzie były lepiej widoczne

2) lepszego promowania niszowych (tzn mało znanych), ale wartościowych wpisów... nawet jeśli ktoś już napisze jakiś ciekawy post, to szybko znika ze strony głównej pod naporem wpisów, które często mają jedną linijkę. Problemem tutaj jest ustalenie w miarę obiektywnie, które wpisy są warte promowania (nie mylić ze stałą listą promowanych autorów, bo tam wpisy pozostają długo, gdyż lista ta ma mało pozycji)

3) od samych autorów: odwagi w wyrażaniu własnego zdania, czasu na napisanie czegoś ciekawego

4) NAJWAŻNIEJSZE: CZYTELNIKÓW! w sumie to od nich zależy, czy blogi będą żywe czy nie. Co z tego, że nagle (w co wierzę) wszyscy zaczną pisać znakomite teksty, jak nikt ich nie będzie czytał? Czytajcie jak najwięcej, KOMENTUJCIE! Na swoim, dopiero raczkującym blogu obserwuję że są osoby, które czytają wpis, ale większość z nich nie zostawia żadnego komentarza. Potem człowiek nie do końca ma ochotę pisać, nie wiedząc czy to do kogoś trafia, jakie błędy popełnia itp.

Jak widzimy, żywotność blogów w dużej części zależy od nas samych. Liczę jednak na redakcję i webmasterów CDA i wsparcie z ich strony.

Link to comment

Również Qbusiu miałem niedawno chwilę refleksji nad naszą blogosferą. Warunki techniczne są bardzo dobre - każdy w łatwy sposób może założyć bloga, ułożyć go wg własnego widzimisie i przede wszystkim pisać na niemal dowolny temat. Niestety na tym plusy się kończą. Jest grupka naprawdę dobrych blogerów, którzy mają znacznie mniej czytelników niż na to zasługują. To bardzo źle, gdyż nad dobrym wpisem trzeba posiedzieć znacznie dłużej niż nad postem na forum. Wydawałoby się, że blogerowi administracja powinna jeszcze ułatwiać życie i starać się mu pomóc. Wystarczyłoby niewiele - więcej odwołań do blogów na stronie głównej. Może jakieś zmiany w systemie wpisów promowanych? Coś żeby łatwiej było trafić na dobre wpisy, które niestety często giną w otchłani bzdetów. Co do tematyki, to oczywiście zdaję sobie sprawę, że to forum CDA. Jednakże gdyby każdy chciał pisać o grach to tematy wyczerpałyby się po miesiącu. Poza tym panowałaby nuda. Dobrze więc, że blogi są zróżnicowane, czasem humorystyczne, czasem poważne - dzięki temu jest tu co robić.

Dodać tego jeszcze można 'Wykopanie' świetnego wpisu ...AAA.... Przyznać bowiem trzeba, że nasze blogi w zasadzie nie 'istnieją' poza forum.

Dziękuję za pamięć ;). To jednak pokazuje, że mamy spore zasoby marnowanego potencjału. Wpis, którym zyskałem 64 komentarze na wykopie doczekał się oszałamiającej liczby 4 komentarzy na CDA. A i to nie jest wynikiem beznadziejnym, gdyż czasem tekst przechodził całkiem bez echa. Założę się, że wpisy wielu innych użytkowników również zrobiłyby niemałą karierę, więc zachęcam do podsyłania linków również na zewnątrz. Tu jednak kolejne zastrzeżenie - komentarze od niezalogowanych gości w niewyjaśniony sposób znikają.

Reasumując - dajcie nam, stałym użytkownikom blogosfery, szansę. Myślę, że zasłużyliśmy na nią, gdyż w dość krótkim czasie udało nam się stworzyć naprawdę sympatyczne miejsce w sieci. Nie marnujmy tego.

Link to comment

...AAA... - zgadzam się z tym, że czasem można ominąć naprawdę dobre wpisy w zalewie przeciętności i mierności. Być może byłoby lepiej, gdyby wyróżniano kilka wpisów promowanych zamiast jednego? W zależności od objętości i jakości wybór należałby do zajmującego się tym moderatora. Oczywiście nie wiem czy byłaby techniczna możliwość wykonania czegoś takiego, ale pomysł rzucam.

Link to comment

Pewnym problemem jest to, że wiele wpisów jest "ponadczasowych" i się w zasadzie nie dezaktualizują, a mimo to znikają po paru dniach. Może jakaś tabelka z najlepszymi (najbardziej komentowanymi?) wpisami roku? Nie uważam, że administracja może nas traktować jak 5 koło u wozu - w końcu sami dali możliwość tworzenia blogów, ergo powinni się cieszyć, że ta sfera życia forumowego chce się rozwijać.

Link to comment

Oj tak, dużo słusznych rzeczy już powiedziano i trudno się z tym nie zgodzić (sam nie mogę przeboleć zniknięcia CzytelNICKa i Ramzesa).

Od siebie dodam, że jakieś dwa miesiące temu rozmawiałem z Hutem nt. zwiększenia ilości promowanych blogów i nawet podałem mu swoją listę kandydatów, ale od tego czasu cisza.

To oczywiście nie recepta, ale wyróżnienie kilku kolejnych autorów chociażby w miejsce tych, którzy znikają pobudziłoby blogownię.

Link to comment

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...