Jump to content
  • entries
    38
  • comments
    354
  • views
    38,087

Dobre, bo swojskie?


FollF

376 views

 Share

Media polskie już jakiś czas temu wyszły z tendencji ? gra polska, więc dodajmy do oceny 1 oczko!?. Na szczęście wyrosły już z tej dziecinady, a polskie gry potrafią już mieć wysoką średnią ocen na zachodzie bez podwyższanej oceny polskich serwisów internetowych.

118088484.jpg

Clash ? konkurent HoMM II

Wielka era dobrych gier polskich według jednych zaczęła się od Chroma, dla drugich od Painkillera, jednak ja uważam, że zaczęło się to od tej gry sięgającej dosyć głęboko korzeni gier polskich. Dla wielu nie było to nic wielkiego, ot gierka dobra, którą mogliśmy się pochwalić na zachodzie. Jednak wielu zarywało przy niej noce twierdząc, że gra jest wszech miar lepsza od ?hirołsów II?. Nie mniej jednak trzeba wspomnieć, że scenariusz pisał pewien redaktor CD-A. I tu już jest powód do dumy, bo scenariusz był nawet wciągający.

339879846.jpg

Chrome ? taki lepszy Unreal 2

No, ale dosyć gadania o Starej Republice ( czytaj: o grach z XX wieku). Na prawdziwą rewelacyjną polską grę przyszło nam czekać, aż do 2003 roku, kiedy to producent polski Techland stworzył dobrą polską grę FPP, która może idealna nie była, ale taki nieduży sukces osiągnęła. Dzięki niej Techland wzbił się na wyżyny i był przez czas jakiś najlepszym polskim shooterem. Fakt gra była lepsza od Unreala 2. Ale on był grą dosyć nawet niezłą, co idzie na plus polskiej produkcji A tak naprawdę jeszcze lepsza gra Techlandu miała nadejść później, ale o tym za chwilę?

335166843.jpg

Painkiller ? trzęsienie ziemi w zachodnich ?Top ten?

Przed tą grą ściągam kapelusz z głowy i kłaniam się w pół. Panie i panowie, oto najlepszy polski FPS. Każdy kto zagrał w tą grę pewnie mi przytakuje. Bowiem wszystko co powinno być w dobrym FPS-ie niemal jest wzorcowe. Czemu niemal? Ponieważ gra po jakimś czasie robiła się nudna. Polak potrafi, jak mu się chce. Ta gra to dowodzi. Fajnie było popatrzeć, jak polska gra robiła zamieszanie na zachodnim ?Top 10??

366435031.jpg

Xpand Rally ?Chrome w samochodówce

Hołd też tej grze się należy. Dlaczego? Ponieważ przez pewien czas była to najlepsza polska gra. Jednak jedno jest pewne ? to jedna z najlepszych i najbardziej realistycznych samochodówek wszechczasów. Do dziś uważam, że jest to jedna z najlepszych gier XXI wieku. A po za tym Techland wykorzystał przy niej zmodyfikowany silnik Chroma, który wcześniej napędzał przecież grę FPP. Panowie z Techlandu różne (i dobre!) rzeczy robić potrafią? Niestety kontynuacja tej gry była niezła, by nie powiedzieć kiepska.

266932812.jpg

Call of Juarez ? gra, którą zainteresował się UbiSoft

I oto kolejna dobra, polska gra od Techlandu! Ktoś kiedyś stwierdził, że gry o dzikim zachodzie nie mają szczęścia. Fakt ponad przeciętność (do czasu CoJ) wyszedł Outlaws i Desperados. Jednak taki mały kraj ? Polska- stworzył tak dobrą grę o Dzikim Zachodzie, że aż się nią zainteresowało Ubi. I to już jest pewna gwarancja na jakość tytułu. Kawał dobrej, choć nierównej gry. Dobry FPS, ale nie skradanka.

164367859.jpg

Wiedźmin ? CD Projekt Red w Sapkowskiego świecie

Była to najbardziej wyczekiwana polska gra, która sprostała wymaganiom i oczekiwaniom. CDP stanęło na wysokości zadania tworząc adaptację klasyki fantasy tak wierną i żywą, jaką tylko Wiedźmin mógł sobie zażyczyć. Dla wielu wraz sequelem to najlepsze gry role-playing i w ogóle najlepsze polskie gry. Nie można odmówić grze tych tytułów?

Co jeszcze?

Można by tu wspomnieć jeszcze o BulletStormie, Wiedźminie 2, Polanach 2, Call of Juarez: Więzy Krwi, czy o Earth 2140. Jednak nawet te 6 gier, które wymieniłem nie wpłynęły na gatunek gier, to dały właśnie te 5 minut Polsce. Życzę sukcesów polskim firmom!

 Share

7 Comments


Recommended Comments

W ramach autopromocji (mam nadzieję, że autor bloga nie ma nic przeciwko) zapraszam do mojej wersji wpisu. :P

Nic przeciwko nie mam, ale jest to takie troszkę wredne poczucie, że ktoś promuje się na twoim blogu :dry: . Ale jeszcze jedno. Czy twój wpis nie był przypadkiem promowany?

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...