Jump to content
  • entries
    11
  • comments
    45
  • views
    12,479

Zoologia ludzkości, czyli o społeczeństwie słów kilka


jot23

362 views

 Share

Dzisiaj czas na ujawnienie strasznej prawdy. Otóż, drodzy Czytelnicy, żyjemy w ZOO. Nie to, żebyśmy mieszkali w klatkach, uwięzieni i odwiedzani przez rozbawione dzieci. Chociaż poniekąd tak to wygląda, o czym w dalszej części tekstu. Zanim jednak zmieszacie mnie z błotem i uznacie za obłąkanego, poczekajcie. Poczytajcie chwilkę. To tak niewiele kosztuje, a tak wiele daje.

zoo_1.gif

Zacznijmy od początku. Czym jest ZOO? To miejsce, gdzie można obejrzeć zwierzęta ze wszystkich stron świata. Okazy z różnych środowisk, żyjące w różnych warunkach, zamyka się w takim miejscu, by inni mogli je podziwiać, oceniać, czasem się ponabijać, skrytykować... skąd my to znamy? Z własnego życia! Codziennie wielu ludzi nas widzi, już na podstawie samego wyglądu wyciągając dziwne wnioski. Niekiedy naprawdę czuję się, jakby inni traktowali mnie jak zwierzę w ZOO, zamknięte w klatce spojrzeń innych. Co jednak znamienne, sami obserwujący doświadczają tego na sobie. Jesteśmy więc wszyscy skrępowani tym, jak inni nas widzą. Staramy się dostosować do wielu norm, naśladować innych, w ten sposób tworząc... stado. Są stada większe i mniejsze, ścisłe lub luźniejsze. Jest stado rodzinne, stado przyjaciół, kolegów z pracy... oraz te większe, jak stado miłośników muzyki rockowej czy też wegetarian.

Oczywiście taki stan nie może pozostać bez konsekwencji. Codziennie widzimy ludzi, którzy nie mogą być sobą, bo... odstają od reszty. Nie mają okazji rozwinąć swojej osobowości, odmienności która wcale nie musi być zła, wręcz przeciwnie: nawet w obrębie jednego gatunku są różne "okazy". Świat, w którym wszyscy są tacy sami, byłby nudny. Mimo to, skrępowani presją społeczeństwa, trendami, modą i wzorcami, tłumimy najmniejsze oznaki osobliwości. Tak, spójrz na osobę siedzącą obok. Czym się różnisz? Fizycznie widzisz pewne niuanse, może ten ktoś jest lepiej zbudowany? Od razu mu zazdrościsz, chcesz być TAKI JAK ON. W ten sposób POWIELASZ pewien wzorzec. Jesteś ZAMKNIĘTY. Nie oznacza to, że mamy o siebie nie dbać, bo w ten sposób opieramy się tej negatywnej fali. Owszem, dbajmy o siebie, ale dla SIEBIE. Nie chcę być jak inne zwierzęta. Dobrze czuję się ze swoją odmiennością. Stanowi dla mnie wartość. Jak ją wykorzystam, to już moja sprawa. Może dostanę większą klatkę w ZOO? Częściej będę wypuszczany na wybieg? Chyba że jestem rybą, wiecznie płynącą z falą, niezdolną do oporu. Wtedy czeka mnie zagłada w paszczy rekina. A może jestem ptakiem, niby wolnym, ale słabym i potrzebującym innych do przeżycia. Niesamodzielnym. Wolę być SOBĄ.

tlum.gif

Widzicie, faktycznie żyjemy w ZOO. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zgubieni, skazani na wieczną niewolę. Wszystko zależy od nas. Nie ma nikogo, kto nami zarządza, kto nas odwiedza. Jesteśmy jednocześnie zwierzętami i turystami. Równie wolni, co zniewoleni. To, kim będziemy naprawdę, zależy tylko od nas.

"Bez jednostek twórczych, zdolnych do samodzielnego myślenia i osądu, rozwój społeczeństw jest równie nie do pomyślenia, jak rozwój jednostki poza żyzną glebą społeczności." - Albert Einstein

I tym optymistycznym akcentem....

 Share

5 Comments


Recommended Comments

Jak pisałem wyżej, nie ma kto nami zarządzać. Brakuje więc obsługi, czyli sprzątać też musimy sobie sami. W naszym ZOO nikt nie pracuje.

Link to comment

Brzmi to trochę jak ''zostań hipsterem, bądź alternatywny'' ale rozumiem do czego zmierzasz w tym wpisie i prawie w pełni się zgadzam ;)

Link to comment

Ogólnie tezy bardzo sensowne i prawdziwie, jednak nie zgadzam się z tym, że to zazdrość sprawia, że powielamy pewne wzorce. Decydują o tym trendy, moda, i - z psychologii - dopasowywanie się do społeczności ("stad"), w których przebywamy. Przez zazdrość niekoniecznie naśladujemy innych. Jaskółka nie stanie się bardziej kolorowa tylko dlatego, że zazdrości wzorzystym ptakom ze stref tropikalnych, jeśli wiesz, co mam na myśli. ;)

Link to comment

Oczywiście macie prawo zgadzać się bądź nie z moimi tezami. Piszę tylko i wyłącznie to, do czego doprowadziło mnie skromne doświadczenie i przemyślenia. Może gdybym był np. studentem psychologii, miałbym szersze spojrzenie na te sprawy.

Co do zazdrości, niestety przynajmniej po części jest ona elementem ograniczającym rozwój społeczeństwa i powodującym powielanie ogranych wzorców. Oczywiście nie wolno generalizować, na pewno masz rację, koleżanko MyLoginIsFaint, doszukując się przyczyn również wśród mody i dopasowania, o czym zresztą też wspominałem. Nawiązując jeszcze do psychologii (a jednak!), chciałbym zauważyć że określenie "zazdrość" może należeć co czynności pomyłkowych, tak ładnie opisanych przez Freuda, o wynikać z MOJEJ podświadomości, a więc MOICH przyczyn dopasowywania się do społeczeństwa, gdyż (mimo tego że staram się z tym walczyć) w pewnym stopniu muszę czerpać wzorce od innych.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...