Jump to content
  • entries
    359
  • comments
    2,977
  • views
    109,800

Zapomniane Warszawskie kluby #1 - czyli trochę anegdotek


mistew

318 views

 Share

Witajcie! Warszawa jak powszechnie wiadomo to nie tylko Legia i Polonia (choć dla tych pierwszych tej drugiej drużyny nie ma :laugh:), ale też masa mniejszych klubów, oczywiście powiązanych jakimś Legijnym paktem, przez co skończył się radosny czas bijatyk. Wśród tych klubów możemy znaleźć takie założone tylko dla jaj, ale też takie, które mają za sobą piękną historię. Dziś o tych drugich, a dokładnie o pewnym, pamiętanym jeszcze wśród wielu, zespole. Czas na poznanie Gwardii Warszawa!

Gwardia Warszawa

Gwardia_Warszawa__old_logo_-logo-9334055

Tzw. "trzeci klub Warszawy". Miał chwile wzlotów, lecz aktualnie nie odgrywa żadnej znaczącej roli (w tym roku awans z A-klasy do okręgówki.). Nie wiem czy pamiętacie, ale na Gwardii działał profesjonalny zespół... żużlowy w latach 2000-2003. Jeździł w II i I lidze. Teraz, kiedy żużel powoli odradza się w Warszawie, niestety nie ma gdzie jeździć, bo brakuje toru żużlowego - zrujnowana Gwardia nie spełnia żadnych standardów. Drużyna i sponsorzy nie wykluczają jednak renowacji warszawskiego stadionu.

gwardiawarszawa11.jpg

Jeśli ktoś chce odpocząć od stadionowego tłoku to może się wybrać na obiekt Gwardii - fajny, cichy stadion bez kibiców (co spowodowane jest grą w takiej a nie innej klasie rozgrywkowej, pikniki straszne...) Gdy dziś narzeka się, że np. młodzi gracze Polonii chodzą na Legię, to nie dość że narzekający sami zapewne choć raz byli na czerniakowie na meczu (bo któż nie był...) to warto przypomnieć że roczniki powyżej 1980 zapewne w 90% chciały zobaczyć prosto kopaną piłkę to jedną z opcji (prócz Legii i wyjazdu do Łodzi) była właśnie Gwardia. Takie czasy... I nikt nie powinien być z tego powodu uznawany za "przerzuta" :P.

Gwardią było nazywane większość drużyn milicyjnych w naszym kraju - z przykładów pamiętam, że przez jakiś czas Zagłębie Lubin (coś między 1945, a 1966) było Gwardią, a także po zlikwidowaniu BKS Polonia Bydgoszcz w 1947 powstał milicyjny Gwardia Bydgoszcz, które po jakimś czasie stało się Polonią Bydgoszcz i podszywało się pod oryginał. Dziś ostała się już chyba tylko Warszawska i Koszalińscy "czerwono-biało-niebiescy". Za dawnych czasów PRL Gwardia grała nie tylko u siebie - dłuższy czas grała na stadionie X-lecia w I lidze! Popytajcie się starszych osób - z pewnością byli wielokrotnie na ich meczach. To tak dla przypomnienia że na przyszłym Stadionie Narodowym też kluby mogłyby grać.

Piękna historia, ale prawda jest taka, że Gwardii przydałby się nowy stadion na ok. 5 tysięcy osób. Można by na nim robić mniejsze imprezy sportowe i nie tylko - zależy od kalibru. Stadion trzeba gruntownie wyremontować lub nawet zbudować od nowa. Bo to co jest teraz to masakra... Niech będzie taki jak Polonezu czy Olimpii... W 1957 roku, kiedy reprezentacja Warszawy pojechała na Camp Nou, to bardzo możliwe, że choć większość zawodników grała w Legii to może był choc jeden reprezentant Gwardii? Bo w sumie też grali wtedy w I lidze. Czyli widzicie analogię - i wtedy i teraz dwie drużyny grają w najwyższej lidze, zaś trzecia gra w okręgówce rywalizując z rezerwami Legii (czy teraz CWKS-em). Tylko Polonia z Gwardią się zamieniły... No i wtedy jedna była utupiona przez partię robotniczo-ludową, Stalin "leżał ciepły w grobie", rok po zamieszkach w Poznaniu, komuna triumfowała... inne czasy.

Co nie zmienia faktu, że Gwardia skończyła fatalnie. Byli sponsorzy - olano ich. Skończyli w A-klasie z cotygodniowymi zwycięstwami w jakichś pipidówach. Szczęśliwie mają niezłą szkółkę piłkarską, najlepszą na Mokotowie. Co ciekawe, wciąż spełniają wymogi licencyjne (choć w okręgówce nie jest to za trudne). Do tego nie wypełniają obiektu kibicami.

Na Gwardię nie chodziło się raczej z samej kibicowskiej niechęci (wiadomo, jak np. na Legię), ale tu wkraczała wielka polityka - raczej nikt nie chciał latach 80. być utożsamiany ze wspieraniem milicyjnego klubu. Gwardia miała także sekcję bokserską dość niezłą, choć też bokserów z tego klubu w latach choćby 80. traktowano jak "upadłych".

***

A później przyszły lata 90. Na początku Gwardia jeszcze coś tam grała w II lidze, III... Potem nastąpił straszny regres.

Dziś już nikt nie utożsamia Gwardii z policją. Zasłużony warszawski klub z występami w europejskich pucharach, do niedawna kopał piłkę w A-klasie... Ostatnio w końcu wpuszczono do internetu nagrany rok temu film "Raz w życiu" o Gwardii. Miłego oglądania.

A w następnym odcinku trochę o Warszawiance.

? "Mistew" spółka - z tym - z ograniczeniem umysłowym 2011

 Share

5 Comments


Recommended Comments

@Owiec tia, i BUG Wyszków :P

@Zakiewicz o! To pozdrawiam :D

@Castiel - nom, herb mają akurat śliczny, bez żadnych nawiązań do milicji, pełna prostota.

Link to comment

Już za 4 lata, już za 4 lata Gwardia będzie ...

to warto przypomnieć że roczniki powyżej 1980 zapewne w 90% chciały zobaczyć prosto kopaną piłkę to jedną z opcji (prócz Legii i wyjazdu do Łodzi) była właśnie Gwardia.

Chyba nie na ŁKS :trollface:

PS Polonia - żydy ! Oczywiście Bydgoszcz :trollface:

We wtorek w atmosferze skandalu zawodnikiem Gwardii Warszawa został Marcin Adamski. :laugh: :laugh: :wub: MOCNE !

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...