Jump to content

Chomikowo

  • entries
    27
  • comments
    152
  • views
    21,868

O reklamie słów kilka...


gerbilos

239 views

 Share

O wpisie tym wspominałem we wpisie poprzednim. Początkowo chciałęm dodać go jutro, ale w sumie po co przedłużać. A Viola!

Reklama jaka jest każdy widzi. Na wypadek, gdyby komuś Bozia poskąpiła owego zmysłu, a tekst ten skromny czytał za pomocą Mocy, inspirując się StarWarsową rasą Miraluka (tak, ma to coś wspólnego z tym, że obecnie gram w KotOR'a 2) napiszę: reklama w dzisiejszych czasach jest zazwyczaj głupia, nudna, irytująca, czyli ogólnie błeee. Kiedyś było lepiej. Cukier krzepi!, LOTem bliżej! To było coś. Telewizja, internet spowodowały zanik złotego środka na idealną reklamę ? czyli chwytliwego zdjęcia okraszonego jeszcze bardziej chwytliwym sloganem. A teraz? Phew, im reklama dłuższa, im więcej aktorów, muzyki itp. tym gorsza. Ale podsumujmy nasze wiadomości o reklamie.

A raczej czynnikach dobrego i złego odbioru tejże. Czyli po prostu co w naszym komerszialu lubimy, a co nas wkurza. Zasadniczo reklamówki mają nam bardzo mało do zaoferowania, więc muszą poruszyć masy czynikami zazwyczaj drugorzędnymi. Dziś zwykły obrazek nie wystarczy. Chcemy więcej, a technologia coraz bardziej na to pozwala. Póki co jest to muzyka, film itp. ale zapewne niedługo będziemy mogli poczuć, jak w śmierdziało w kibelku przed użyciem Brise Mini Spray!

Plus czy Żubr próbują co prawda zepchnąć reklamowany produkt na drugi plan, rzucając w nas inną treścią, aczkolwiek jest to IMO działanie bezsensowne. Nie można dostosowywać się do Wielkiego Planu Polsatu, czyli doprowadzenia reklam do wysokiego poziomu, by nikt się nie skarżył, że całkowicie wstrzymano emisję filmów!! W każdym razie póki co dla mnie najlepszą reklamę ma Husquarna:

Youtube Video -> Oryginalne wideo

ŚWIETNA muzyka, do tego można poczuć prawdziwą magię. Kwintesencja doskonałości ideału. Jako, żem Polak nie będę się rozpisywał nad tym, co dobre, bo przecież nasza mentalność nakazuje nam NARZEKAĆ!!! Przejdźmy więc do tego, co nas wnerwia.

Definitywnie najgorsze są reklamy kosmetyków dla pań. Kiedyś słyszałem taką anegdotkę, co dolega kobiecie, której facet pamięta kolor oczu po pierwszej randce, ale powstrzymajmy się od tego ;) Chodzi mi o to, że rzęsy są de facto bardzo mało ważne. Więc, ladies, mówię wam, tusz to straszne ździerstwo. Ale już kredka i toto, czego używacie do kolorowania okolic oka jest już fajne. Co do cery ? różowe policzki dobrze wyglądają tylko u Azjatek, jeśli nimi nie jesteście, odpuśćcie sobie. Do tego NATURALNA uroda jest NATURALNA. Czyli bez żadnych dodatków. Jeśli czegoś tam używacie, Wasza uroda nie jest naturalna. Aczkolwiek też może być super. Pozostaje jeszcze temat kremów przeciwzmarszczkowych. Jeśli już te zmarszczki są, to raczej nie znikną w magiczny sposób. Mimo tego nie przejmujcie się, bo do tej 50- u kobiety zmarszczki nie są tragiczne i może ona (moim zdaniem) wciąż wyglądać dobrze. To tak na pocieszenie ;) Dodatkowo sposób, w jaki w/w reklamy są przedstawiane jest zasadniczo żałosny. Czy ktokolwiek sądzi, że gwiazdki kiedykolwiek użyły podkładu za 30 zł i był tak niesamowity, że go reklamują? To tak jak myśleć, że imć Fronczewski zagrał w chociaż jedną grę z śp. Kolekcji Klasyki, którą przecież Pozdrawia i poleca bo są to najchętniej kupowane gry komputerowe w Polsce! Oczywiście, kosmetyki są potrzebne. Przynajmniej ja wychodzę z założenia, że kobiety dzielą się na ładne, i zaniedbujące się. Czyli, Drogie Panie, nie ma brzydkich kobiet, a mimo wszystko warto poświęcić trochę czasu przed lustrem.

Kolejną małą tragedią są proszki do prania i podobne chemikalia. Jest to temat rzeka, poza tym za czasów Gamewalkera w CDA (chlip, to był świetny dział...) w prawie każdym felietonie o reklamach jako przykład leciały te nieszczęsne proszki, więc ja sobie daruję przyjemność pisania o tym. Szukajta starych numerów! Aha, warta wspomnienia jest reklama zmywarek Whirlpool, w której to dzieciak nie narysował matki, bo jak zwykle zmywa naczynia... Gosh, patologia jakaś. ?Mamo, czy możesz mi pomóc w lekcjach? - Nie, myję naczynia!'', ?Kochanie, przyjdziesz już do sypialni? - Nie, zmywam naczynia!? Co to ma być? Może tylko ja to w ten sposób odbieram, ale jakoś mam wrażenie, że ta reklama mówi, gdzie miejsce kobiety (bez obrazy, nie jest to moja opinia). A biednego MobilKinga się czepiali...

Na koniec zostawiłem sobie reklamy wszelkiej maści dodatków do żarcia. Oczywiście nie mówię tu przyprawach, olejach itp. Nawet Vegetę sobie odpuszczę, bo jeszcze jest znośna. Natomiast te wszystkie ?Dania w 5 minut?, ?Pomysły na...? są po prostu okropne. Nie umiemy gotować, więc używamy tego shitu. Pewnie, żryjmy konserwanty!! OK, trochę mnie poniosło, czasem można sobie odpuścić, wiadomo, nie zawsze jest czas. Ale serwować to sobie na okrągło? Bez przesady... Tutaj akurat zachodzi pewien paradoks, ponieważ sposób przekazywania tego typu crapu jest tak samo denny, jak sama treść reklamy. Żonka gotuje obiad (kurcze, jakiś spisek?), dziecko przywiezione z głębokiej Rosji okazuje dorodne szczerby, dodatkowo musi trochę poseplenić, ew. tatusiowi tak smakuje, że uwali sobie koszulę danym posiłkiem (albo robi to specjalnie, niech koszula cuchnie barszczem, może żonka nie poczuje perfum nowej ?sekretarki?).

Tak to, Drodzy Państwo, wygląda. TV Ga Ga. Dobrze, że mamy chociaż internet, w którym reklamy mają ten mały X w prawym górnym rogu...

 Share

2 Comments


Recommended Comments

I tak wg. mojego skromnego zdania wymiata reklama tego proszku do prania rex czy jakiś tam inny azor :P Mianowicie reklama ta jest jakby stylizowana na hmmm...stare amerykańskie komedie(gdzie dobroduszna mama dba o wszystkich,tato jest zazwyczaj powodem do śmiechu ew. zachowuje się jak duże dziecko a dzieci generalnie robią sajgon na maksa co nie przeszkada wszystkim żyć długo i szczęśliwie) no i ten wspaniały "podkładany śmiech w tle"który niczym w pierwowzorze, sugeruje widzowi kiedy należy się śmiać.No może troszkę marudzę ALE!

Po pierwsze-mniej tandetnego plagiatu!

Po drugie-jeśli ma to być plagiat to PROSZĘ niech będzie śmieszny(byśmy mogli przynajmniej pośmiać się z siebie że sami nie potrafimy nawet reklamy cholernego proszku do prania wymyślić :/

Link to comment

Mi w pamięci, niestety, utkwiła reklama jakiegoś wybielacza - mecz siatkówki, zawodniczki wychodzą na boisko i jedna pyta drugą skąd taki piękny kolor bluzki. Zapytana podnosi butelkę wybielacza na wysokość oczu i z uśmiechem odpowiada że to dzięki... I niech mi ktoś wytłumaczy, kto normalny zabiera na boisko butelkę wybielacza, proszku do prania itd.

Pamiętam całkiem niezłą reklamę proszku do prania - Zima. Dzieci zbiegają z jakiejś górki. Wszystko dookoła pokryte białym puchem. I uśmiechnięte dzieciaki wpadają na śnieżnobiałe prześcieradła, które nie wyróżniały się w otoczeniu. Co prawda, nie wiem kto suszy pościel zimą na zewnątrz, ale reklama trafiała do wyobraźni.

Z zabawnych reklam kojarzę niestety tylko reklamy piwa - Królewskie ("Trzy strzeliłem") i Żubr (zwłaszcza ta z lisem i zającem "Dobrze posiedzieć przy Żubrze")

Ze spotów reklamowych różnych akcji, pamiętam tylko akcję "Płytka wyobraźnia" (manekin na wózku inwalidzkim w basenie) i akcję australijskiej TAC i ich reklamę na 20-lecie (dość drastyczne, ale moim zdaniem lepsze od naszych akcji - link -

)
Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...