Jump to content
 • entries
  3
 • comments
  10
 • views
  5,505

Pogadajmy o Windowsie - część 2: Windows NT.


stroggo

521 views

 Share

Info na początek:

Sorki za to, że wpis się pojawia aż kilka miesięcy po pierwszym wpisie, ale było to spowodowane tym, że... po prostu zapomniałem o napisaniu wpisu. Jeszcze raz sorki!

Oczywiście nie będę też pisać zbyt dużo, aby nie robić super długiego wpisu :).
-------------------------
Jak już było powiedziane, tym razem druga część wpisu jest o Windows NT. Co oferował ten system? No właśnie:
- profesjonalną obsługę
- samodzielne funkcjonowanie - koniec z systemami bazującymi wyłącznie na DOS! Teraz system działa sam! Rewolucja!
- działa wielozadaniowo i z wywłaszczeniem

A jaki Windows był pierwszym systemem z serii NT? Powiecie pewno: 1.0 lub też 2.0. A właśnie, że nie...:
nt31logocut.gif

...bo pierwszym systemem z serii NT był Windows NT 3.1

I był to system, który oferował wiele! Swój wygląd zawdzięcza systemowi Windows 3.1 - oczywiście chodzi tu o wersję pod DOS ;). Działał na platformach MIPS, i860 i x86.

A kolejnym zaś systemem, który był po Windows NT 3.1, był Windows NT 3.5. Windows NT 3.5 swój wygląd zawdzięcza Windows 3.11 - i tu uwaga: 3.11!
NT 3.5 posiadał nowy ekran ładowania systemu. Zwiększono też szybkość działania systemu. Powstały też 2 inne wersje systemu: wersja dla serwerów i wersja dla grup roboczych.

Po Windows NT 3.5 nadszedł... Windows NT 3.51. Śmiesznie to brzmi, ale to nie była żadna aktualizacja do systemu. To był nowy system i tu uwaga: przeznaczony dla platform typu PowerPC - a przynajmniej tak zostało określone. Już NT 3.5 miał być wydany pod platformy PowerPC. Skończyło się na tym, że 3.51 wydano na platformy MIPS, Alpha... i na znany wszystkim x86.
--------------------------
I się zaczęło


No właśnie - stała się rzecz piękna. Powstaje Windows NT 4.0! NOWA WERSJA - NOWE MOŻLIWOŚCI! ALE SZPAN! Ale nie tylko to. NT 4.0 to pierwszy system, który był ogólnodostępny dla wszystkich (NT 3.1, 3.5 i 3.51 nie były niestety takie). Ale te "nowe możliwości" i "ale szpan" to było nie do końca prawdą...
...bo co z tego, skoro gry w Windows 95 działały ładnie, a w NT 4.0 nie? To było spowodowane ograniczonym wsparciem dla DirectX, przez co o niektórych grach 3D można było zapomnieć - niestety. Ale programy dla Windows 95 działały dobrze pod NT 4.0.
Do tego jeszcze dochodzi fakt, że NT 4.0 w ogóle nie obsługiwał dwóch ważnych rzeczy: Plug&Play i USB. Ale sterowniki firm trzecich naprawiały ten problem.
Aha, i nie zapominajmy o mało przyjaznym interfejsie Windowsa NT 4.0 dla domowego użytkownika. W tamtych czasach, w domu użytkownik spokojnie mógł pracować na komputerze z Windows 95 (użytkownicy ze słabszym sprzętem posługiwali się starym, ale jarym Windows 3.1/3.11). A dlaczego? Dlatego, że NT 4.0 był systemem przeznaczonym do zadań profesjonalnych - do zarządzania siecią, do biura, do firmy, do serwerów, do grup roboczych... na pocieszenie można za to powiedzieć, że NT 4.0 był stabilniejszy od Windows 95 i 98, a także od Windows ME.
---------------------------
Domowy NT, czyli Windows NT w domach zwykłych użytkowników


I teraz pojawiła się kolejna ciekawa nowina. Powstaje Windows NT 5.0, znany też jako Windows 2000.
w2kfilebrowser.gif

To taki bardziej jakby biznesowy system. Ale na pewno lepszy od NT 4.0. Poprawiono w nim obsługę dla osób niepełnosprawnych i wiele innych modyfikacji. Windows 2k, co ciekawe, wykorzystywał nową wersję systemu plików - NTFS 3.0. Znany wszystkim system plików i możliwość szyfrowania plików (EFS)? Czemu nie.). Dodano też WDM, czyli nowy model tworzenia sterowników dla systemów Windows, dodano nowe GUI, dodano równoczesną obsługę NTFS, FAT i FAT32. Nie zapomnijmy jednak o obsłudze USB i IrDA - co w NT 4.0 było niemożliwe.
Oczywiście wadą systemu były gry projektowane pod Windows 95/98 i niektóre programy. Win 2000 nie mógł ich obsłużyć. Jednak dzięki wgraniu Service Packów i uaktualnień DirectX czy też OpenGL, ten problem był rozwiązany ;).
Czyli w sumie to jest fajny system :D.
----------------------------
Przybywa Windows XP (NT 5.1)


A tego systemu nie trzeba nikomu przedstawiać, prócz tego, że swoją nazwę zawdzięcza słowu "eXPerience" (doświadczenie). System ten 25.X.2001 roku zobaczył światło dzienne. I pomimo tego, że mamy już rok 2011, a na komputerach zaczyna zasiedlać się Windows 7 - to i tak u większości użytkowników komputerów (oczywiście tych w Polsce) Windows XP trzyma się świetnie :P.
No i co by o nim tutaj powiedzieć? Na pewno o jego GUI. Jego nowe GUI, które się nazywa "Luna", robi wrażenie.
Kolejną rzeczą dodaną do znanego każdemu Windows XP jest, a przynajmniej był - Internet Explorer 6 (teraz jest IE 8 :D). Tego programu nie trzeba nikomu przedstawiać.
Miejsce w systemie znalazło też Windows Media Player 8. Po prostu - odtwarzacz filmów i muzyki. Klasyka gatunku. Niestety, zamieszczenie Internet Explorera i Media Playera pociągnęło oskarżenie Microsoftu o praktyki monopolowe.
Wielkie kontrowersje budziła też opcja .NET Passport. Tytułowy paszport trzeba było sobie wyrobić, aby można było korzystać z chatu głosowego/chatu video i innych przywilejów dostępnych tylko z paszportem .NET Passport.
XP został wyposażony również w aktywację. Koniec z darmowym korzystaniem z systemu! Teraz trzeba go uaktywnić, aby z niego korzystać :). Nie aktywowałeś? Nie szkodzi - masz 30 dni na korzystanie z systemu bez aktywacji. Potem musisz go aktywować i basta! Piraci jednak postanowili złamać to zabezpieczenie, no i udało im się.

Do tego systemu wydano w sumie aż 3 Service Packi, z czego SP3 jest ważny do 8.4.2014 roku.
---------------------------
Vista (NT 6.0) - fajna czy obciachowa?

"ARRRGGHHH! CO TO K***A JEST?!" - to było moje pierwsze pytanie zadane w myślach, kiedy zobaczyłem dziwny pulpit, dziwny pasek start i... po prostu wszystko było dziwne. Okazało się jednak, że tak właśnie wygląda hasta-la-vista.

Co mnie przykuło? Nowy przycisk start. Koło czy kula? Nieważne - grunt że jest. Można też nagrać sobie płytkę, popatrzeć na nowy wygląd i... nic więcej. Czas na nowości.
Największą nowością jest rozbudowana zapora systemu Windows, do tego dochodzi program o nazwie Windows Defender, czyli na początek jest to nawet niezły patent. Dodano też 3-stopniowo limitowane konta. Dodano też kontrolę rodzicielską.

System oczywiście posiada nowy interfejs GUI o nazwie "Aero". Wszystko ładnie, tylko, żeby się nim cieszyć, pecet musi spełniać takie wymogi:
- przynajmniej 512 MB RAM.
- przynajmniej 32 bity/1 piksel.
- karta graficzna, obsługująca DX 10.
- przepustowość pamięci 1 GB/1 sekunda.
- możliwość rysowania ok. 1,5M trójkątów/1 sekundę.
- karta graficzna na slot AGP 4x/8x lub PCIe 16x
- Pixel shader 2.0
I wtedy możesz się cieszyć Windowsem Aero!

System spotkał się z krytyką użytkowników (duże wymagania sprzętowe, błędy, niedopracowanie). Szczerze? Vista też nie za bardzo mi pasiła. Może lepiej byłoby, jakby mój komputer miał Windows XP? Z drugiej strony, dzięki temu, że zepsuła mi się Vista, teraz mam Windows 7 i nie narzekam.

Oto lista najbardziej krytykowanych rzeczy w Viście wio :P:
- problemy ze sterownikami
- interfejs Aero - wymagania sprzętowe dla tegoż interfejsu.
- DRM - w efekcie, w sytuacji, kiedy zażyczy sobie tego twórca mediów, Windows Vista, wykrywając niezaufane elementy systemu, obniży jakość odtwarzania, aby uniknąć przechwycenia mediów w wysokiej jakości. I co? Ja oglądam sobie film w wysokiej jakości, a tu nagle niska jakość?!
- dostępność DX 10.

W sumie system może być, ale ten Aero i ten DRM... tragedia!
-----------------------------
Windows NT 3.x i 4.0 odeszły w zapomnienie, Windows 2k jest w nielicznej ilości komputerów, XP ma się świetnie, Vista zaczyna być eksmitowana, a na jej miejsce nadchodzi Windows 7. Czekamy tylko na Windows NT 6.2, czyli na Windows 8!
 Share

3 Comments


Recommended Comments

Do Aero starczy spokojnie karta 9.0 DirectX. Ramu to przynajmniej 2gb żeby Vista dobrze działała , przy 1gb czesto się zatyka. A Aero można w opcjach wyłaczyć i ustawić oldschoolową kompozycje ala win98 wiec nie był to aż taki wielki problem. Do wielkiej trójki jednak vista w mym rankingu się nie miesci wole 98,XP,7. :)

 • Upvote 1
Link to comment
Do Aero starczy spokojnie karta 9.0 DirectX. Ramu to przynajmniej 2gb żeby Vista dobrze działała , przy 1gb czesto się zatyka. A Aero można w opcjach wyłaczyć i ustawić oldschoolową kompozycje ala win98 wiec nie był to aż taki wielki problem. Do wielkiej trójki jednak vista w mym rankingu się nie miesci wole 98,XP,7. :)

A widzisz, mój komputer też posiada 2gb RAM, a jednak Aero czasem przycinało. Dlatego u mnie była kompozycja klasyczna ;). Nie zapycha RAM ;).

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...