Jump to content
  • entries
    5
  • comments
    35
  • views
    3,193

Myszy, IQ, tablet


MyLoginIsFaint

484 views

 Share

Jeśli dwie myszy spotkają się, a jedna z nich niedawno napełniła swój żołądek, okazuje się, że ta druga mysz, głodna, wybierze to samo jedzonko, które zjadła uprzednio ta pierwsza. Dzieje się tak, ponieważ gryzoń potrafi wyczuć w futerku drugiego zapach tego, co jadł. Zjawisko nazywa się przekazem preferencji żywieniowych. Pomaga to zmniejszyć niebezpieczeństwo spożycia zatrutego, szkodliwego jedzenia, poprzez opieranie swoich upodobań na wcześniejszych przeżyciach innych ze swego gatunku. Stwierdza się taki proces u większości ssaków naczelnych, także ludzi. Jednak jeśli chodzi o nas, twierdzi się też, iż nasze odczucia węchowe zostały wyparte poprzez komunikację głosową, wzrokową, zmysł dotyku. Jest to po cześci prawda, uważam jednak, że węch nadal pełni ważną rolę w życiu człowieka - zapach potrafi u nas wywołać wyjątkowe skojarzenia emocjonalne.

Zapach pieczących się ciastek to bardzo jasny przykład. System pamięci i doznań trzewnych od razu łączy to z naszym zmysłem smaku w taki sposób, że potrafimy dokładnie go wyczuć. Nie dotyczy to tylko jedzenia - każdy człowiek również pachnie inaczej, budzi w nas inne emocje. Inaczej pachnie w domu, inaczej na dworze - zapach bardzo pomaga nam w identyfikacji otoczenia i odbieraniu rzeczywistości.

Co do odbierania rzeczywistości - panuje w moim otoczeniu ostatnio moda na chwalenie się wynikami IQ. Nikt chyba nie zdaje sobie sprawy, jak niedokładny jest test ilorazu inteligencji. Zależy on przede wszystkim od motywacji danego osobnika. Na przykład, kiedy w grę wchodzi nagroda pieniężna, wynik testu moze być aż o 15 punktów wyższy niż normalnie, a traktowany jako zabawa - polecieć o wiele punktów w dół. Wynik może być także wyższy lub niższy w zależności od poziomu stresu, oraz stanów depresyjnych badanego. Duży wpływ ma także limit czasu - IQ może być o wiele wyższe, gdy badany nic o nim nie wie.

Tak oto mnie wzięło na psychologiczne wywody.

A zmieniając temat, chcę sobie sprawić tablet graficzny. Zdjęcie z autografem dla pomocnej miłej duszy! A na serio, tak z pytań, to na co mam zwracać uwagę przy kupnie? Jaki byłby najbardziej odpowiedni dla początkujacej? Zakupy internetowe w tym przypadku wchodzą w grę? I jaka cena byłaby dla tabletu na tyle optymalna, by mimo dobrej jakości nie wydać na niego małej fortuny?

 Share

5 Comments


Recommended Comments

O myszkach nie słyszałam, w sumie fajna ciekawostka. Co do IQ... Cóż, moim zdaniem podniecanie się poziomem IQ to zwykle głupota. Jak ktoś jest mądry, czy tam inteligentny, to to widać i żadne punkty potrzebne nie są. A jak ktoś nie jest, to i one nie pomogą.

A na tabletach się nie znam. :C

Link to comment

Mówisz o tych "testach" z Facebooka? No to faktycznie, nie ma się czym chwalić ;)

Poleciłbym Bamboo One, ale ten Wacom on HH jest nawet lepszy :P

Link to comment

Nie tylko o testach z Facebooka, jeżeli takowe istnieją, ale o testach IQ ogólnie, nawet tych profesjonalnych.

Dziękuję za doradzenie, chyba sprawię sobie Bamboo Pena (mam Windowsa 7, a w Pentagramie nie spisali go w dostępnych systemach operacyjnych. Wolę dmuchać na zimne.) ;)

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...