Jump to content
  • entries
    192
  • comments
    3,217
  • views
    226,782

Koło naukowe u Lorda - propozycje


Lord Nargogh

816 views

 Share

Napisałem kilka wpisów o tematyce naukowej i mam zamiar napisać ich więcej. Nie wiem jednak, czy właściwie dobieram tematy, które chcę omówić - nie wiem tak naprawdę, czy nie piszę oczywistych oczywistości nawet dla ludzi spoza 'branży', ani czy nie wybieram przypadkiem zjawisk, które nikogo nie obchodzą. Nie piszę tego w końcu dla siebie, bo nie muszę sam siebie przekonywać do zainteresowania fizyką i nauką - dlatego zdecydowałem się wyjść Wam naprzeciw i zaproponować, abyście (jeśli to Was interesuje) wyszli z propozycjami tematów, na które mam napisać - jeśli są jakieś zjawiska fizyczne, urządzenia bądź eksperymenty, które Was interesują a których nie do końca rozumiecie - mogę spróbować je wyjaśnić na tyle, na ile pozwoli mi moja własna wiedza.

A zatem - czy jest jakiś naukowy temat, o którym chcielibyście przeczytać?

Zastrzegam tylko, że pewnych dziedzin zwyczajnie nie lubię - takich jak mechanika kwantowa i elektronika - ale to nie znaczy, że nie posiadam wiedzy na ich temat.

 Share

18 Comments


Recommended Comments

Czarne dziury to skomplikowany temat, może jak się trochę bardziej dokształcę w tej materii to napiszę coś więcej ;] Myślę, że w wakacje dla przyjemności sobie o tym poczytam.

Link to comment

To ja pojadę z grubej rury (choć przypuszczam, że masz o tym blade pojęcie): podróże w czasie. Wbrew pozorom jest to rzecz możliwa, kiedyś oglądałem program o takiej tematyce. O ile dobrze pamiętam, to poruszając się z prędkością światła w przestrzeni kosmicznej, czas wokół tej osoby płynie wolniej (albo szybciej? Nie pamiętam już).

Link to comment

O podróżach w czasie to sam bym mógł napisać, bo miałem o tym wykłady i teorii mnóstwo, ale to i tak na razie czysta abstrakcja oraz kopalnia złota dla twórców ;]

Link to comment

Vantage - wbrew pozorom jest to rzecz niemożliwa według znanych nam dzisiaj praw. Prędkość światła jest nieosiągalna dla materii - nawet pojedynczy elektron wymagałby nieskończonej energii, by ją osiągnąć. A nawet jeśli, to nadal nie moglibyśmy swobodnie podróżować w czasie. Wewnątrz takiego statku czas płynąłby wolniej (przy prędkościach podświetlnych) w stosunku do otoczenia, a przy (niemożliwym) osiągnięciu prędkości światła, zatrzymałby się w ogóle.

Link to comment

Mnie ostatnio zainteresowała... woda. Ponoć substancja jedyna w swoim rodzaju - rozszerza się podczas krzepnięcia, jest czynnikiem, który decyduje o życiu - przynajmniej na naszej planecie. Traktowana jest raczej jako nudna, ponieważ wodę każdy widział - jednak jest megaciekawa. To raczej chemia, więc nie wiem, czy się nada.

Ogólnie byłbym zainteresowany rzeczami, z którymi mogę mieć do czynienia na co dzień, a których niezwykłości nie dostrzegam lub o której zapominam.

Link to comment

Woda może być. A co do chemii - to pozwolę sobie zauważyć zależność, że fizyka zawiera w sobie całą chemię, a chemia jest cząstką fizyki. Fizyk różni się od chemika tym, że zna mniej procesów chemicznych na pamięć, ale rozumie je lepiej i może szybko tą wiedzę uzupełnić. ;]

Link to comment

A czytałeś Pan 'Nowy Umysł Cesarza'? Może o sztucznej inteligencji? W aspekcie możliwości/niemożliwości stworzenia komputerowej 'świadomości'.

Link to comment

@Lord Nargogh: zakładając, że wpisami o tematyce naukowej interesowałyby się - zaskakujące! - osoby interesujące się fizyką bądź chemią, to chyba można trochę zaszaleć. ;] Oczywiście o ile czas ci na to pozwoli. Może coś o metamateriałach? O fizyce czasoprzestrzennej też można, naturalnie bardzo ogólny, ale też dosyć przyjemny wpis zamieścić. Skoro już ktoś o czarnych dziurach wspomniał, to może by tak dłuższy wpis o osobliwościach w ujęciu kwantowej teorii pola i ogólnej teorii względności? ;]

@Zorzin: Polecam "Krótką historię czasu" Hawkinga. Tam masz bardzo prosto wytłumaczone, czym mogą być (tzn. jeśli istnieją, bo przypominam, że poruszamy się wewnątrz matematycznych modeli, które mogą, ale nie muszą zgadzać się z rzeczywistością. We współczesnej fizyce chodzi głównie o to, by przewidywania teorii zgadzały się z wynikami otrzymanych badań i obserwacji) czarne dziury, osobliwości, horyzont zdarzeń etc. A jeśli nie masz nic przeciwko skomplikowanym wzorom, to polecam także "Naturę czasu i przestrzeni" Hawkinga i Penrose'a.

Link to comment

Nazbierało się życzeń. Ale to cieszy, że ludzi to interesuje ;)

MAGnet - dobry temat, pogrzebię i coś o nim pewnie skrobnę.

Qbuś - Nie czytałem, niestety. Tematyka AI jest bardzo ciekawa ale i bardzo złożona, nie czuję się na siłach by kompetentnie to opisać. Mógłbym jedynie podzielić się własnymi przemyśleniami.

sdaniel - mogę napisać o teleportacji kwantowej, która moim zdaniem jest strasznie nudna. To nie tak jak w filmach sci-fi, ale może warto pokazać ludziom jak naprawdę sprawa wygląda ;)

Blitz - o metamateriałach miałem głównie przekształcanie równań Maxwella w ich aspekcie. Tym niemniej wiem czym 'one się zajmują' i gdzie szukać wiedzy na ten temat, więc myslę że da się zrobić.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...