Jump to content
  • entries
    359
  • comments
    2,977
  • views
    109,799

Polska liga - czyli 10 lat temu i dziś


mistew

620 views

 Share

Czasem daje się słyszeć, że w polskiej lidze nic się nie zmieniło przez dziesięć lat. Panuje u nas ogólny marazm i zastój, nic się nie dzieje w naszej infrastrukturze, ogólnie wstyd i hańba. Czy tak jest naprawdę? Spróbujmy zestawić ze sobą sezon 2000/2001 oraz 2010/2011.

Stadiony

Chyba największy pozytyw ostatniego 10-lecia. Pamiętacie poprzednie konstrukcje Wisły, Legii, Lecha? Takie małe potworki, zmodernizowane w latach 90. A stadion Zagłębia? Bleee... Zbudowany w tym samym roku co stadion AS Monaco, w co niezwykle trudno uwierzyć... Dziś nawet stadiony Ruchu, Widzewa czy Polonii sprawiają wrażenie mniej zapyziałych niż wtedy...

3.jpg

b0d6fedf14e0b4ed.jpg

Ogólny poziom ligi

Kwestia gustu. I wtedy i teraz mistrza Polski zdobyła Wisła Kraków. Wtedy jednak Wisła moim zdaniem bardziej zdominowała tą ligę i nie bała się o mistrza na dłuższą metę. Zawiódł mistrz kraju... czy to wszystko nie brzmi znajomo? Spadł wtedy Orlen Płock oraz Ruch Radzionków... Ciekawe kto jeszcze o tych drugich pamięta w kontekście Ekstraklasy. Wyniki też w miarę podobne do tych co teraz - niewielkie zwycięstwa, dużo remisów... Teraz jednak nasza liga zgrywa bardziej "profesjonalną".

Zawodnicy

Temat rzeka... Wiadomo, za komuny było lepiej, a w sezonie 2000/01 grały same gwiazdy.... Z całą pewnością mogę stwierdzić, że w tej chwili gra w naszej lidze dużo więcej dobrych graczy z zagranicy. Skończył się już czas bylejakości z Bałkan czy azbestu z Afryki. Owszem, mniejsze kluby co jakiś czas dają się na to nabrać, lecz w ostatnich latach znaleźliśmy sporo perełek. Osobną kwestią są gracze Polscy... może dlatego że dziś ton tej lidze nadają podobne osoby co 10 lat temu. Frankowski, Niedzielan, Żewłakow... To wszystko już było! Ogromną tragedią polskiej ligi jest brak nowych, dobrych zawodników.

Kluby w Europie

Tu jest nie ukrywam - dramat. 10. lat temu z problemami, ale jednak Polonia wyeliminowała Dynamo Bukareszt czyli niezłą drużynę, wygrywając 4-3 i 3-1. Potem godnie stanęła w walce z Panathinaikosem, co skończyło się 2-2 i 1-2. A teraz? ekhm. Wpierw Lech wygrał na wyjeździe z Interem Baku 1-0, żeby potem u siebie rozstrzygnąć wszystko w rzutach karnych, których musiało być bodaj aż jedenaście. Potem dwa razy przegrał 1-0 ze Spartą. Jednak i tu mamy progres. Czy dziesięć lat temu jakaś Polska drużyna zdołałaby wygrać z Man City i Juventusem? Wątpie. A Lechowi się udało. Czyli może nie jest tak źle.

Trenerzy

Dziś jednak mimo wszystko lepsi. Wtedy był to głównie stary beton, któremu zależało najbardziej na pieniążkach. Dziś mamy młodych, ambitnych, może nie zawsze super zdolnych ale wolę Skorżę czy Kafarskiego od Jabłońskiego i Kasperczaka.

Kibice

I wtedy i dziś nie ma już takich rozrób jak w latach 90., jednak i tak widzę znaczącą poprawę. Kluby nareszcie na serio zaczęły traktować pomysł sektorów rodzinnych na stadionach, a także wzięły pod uwagę poprawę wizerunku kibiców w mediach. Mimo wszystko wtedy - sporadycznie ale jednak zdarzały się "wjazdy na chatę" jakichś grupek sfrustrowanych. Dziś już tego praktycznie nie ma i za to chwała stowarzyszeniom kibiców.

Tak kończę ten wpis. Kategorii może być więcej, czemu nie? Wnioski niech każdy sam wyprowadzi. Ja sam z początku chciałem zaznaczyć, że w naszej lidze się dużo zmieniło, ale im dalej się w to zgłębiałem tym miałem więcej wątpliwości...

? "Mistew" spółka - z tym - z ograniczeniem umysłowym 2011

 Share

10 Comments


Recommended Comments

Czy dziesięć lat temu jakaś Polska drużyna zdołałaby wygrać z Man City i Juventusem? Wątpie. A Lechowi się udało.

Najlepiej wspominam spotkania Wisły z Schalke i Parmą, a także wcześniejsze z Saragossą i Barceloną (uratował ich tylko geniusz Rivaldo). Myślę, iż dzisiejszy Juventus to ten sam, jeśli nie niższy poziom. Szczególnego progresu nie widzę.

Wisła - Karabach, Levadia, Volarenga buahahahha.

Link to comment

A zwycięstwo Wisły z Barceloną !?

Dziś mamy młodych, ambitnych, może nie zawsze super zdolnych ale wolę Skorżę czy Kafarskiego od Jabłońskiego i Kasperczaka.

Albo jeszcze ten ... no ... Ojrzeski ? Ojrzeński ? Aaa... Ojrzyński :trollface:

@Castiel Długo będę się z tego śmiać :P.

@Owiec Jedziemy po całości ! ab2.jpg Stary stadion ŁKSu, stadion ŁKSu w budowie i nowy stadion ŁKSu. Za jednym razem ! :trollface:

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...