Jump to content
  • entries
    161
  • comments
    916
  • views
    177,802

Terraria vs Minecraft


Sergi

1,501 views

 Share

minecraftterraria.png

Ludzie uwielbiają porównywać, a gracze nie stanowią pod tym względem wyjątku. Jeśli w krótkim czasie wychodzą dwie choć nieco podobne gry od razu podnoszą się głosy o zrzynaniu/kopiowaniu/małopwaniu.

Dlatego wezmę dziś na warsztat dwie niezależne produkcje: Minecrafta i Terrarię.

Zastanówmy się najpierw, co te dwa tytuły łączy:

- Prosta grafika;

- Losowo generowany sandbox;

- Możliwość wydobywania surowców;

- Tworzenie własnych budowli;

Trochę tego mało, nie sądzicie? Gdyby przyjąć takie cechy charakterystyczne:

1 Niemal-fotorealistyczny shooter

2 Jesteś Amerykańskim żołnierzem

3 Bierzesz udział w wojnie w XX wieku

to okazałoby się, że rynek gier jest zdominowany przez zrzynki i kopie :wink: Że takich gier jest dużo więcej? To mnogość kopii usprawiedliwia kopiowanie?

Przejdźmy zatem do różnic, które nie są tak oczywiste jeśli nie zagra się w obydwie gry.

NPC

W Minecrafcie nie spotkasz nikogo, kto nie jest graczem (nie mówię oczywiście o modach), Terraria pozwala na - przy spełnieniu odpowiednich warunków - zgromadzenie kilku postaci, które pomogą nam przy grze (demolicjonista, pielęgniarka, handlarz etc.).

Rozwój bohatera

Jaki jest Dave, każdy widzi - Seledynowa koszulka, ciasne spodnie, lekki zez. Bohater Terrari to dużo bardziej skomplikowana persona. O jego wyglądzie decydujemy na początku, ale zmienia się także w trakcie gry. Oprócz zmiany ekwipunku możemy zwiększyć poziom jego życia i many, a z pomocą odpowiednich akcesoriów przyspieszyć albo poprawić skoki, wzmocnić regenerację itp.

Sprzęt

Minecraft oferuje kilka zestawów narzędzi, mieczy i pancerzy. Do świata Notcha w zupełności wystarczających ale wyglądających raczej biednie przy zestawie, który możemy znaleźć/kupić/zrobić w Terrarii. Kilka zestawów zbroi, czternaście mieczy, kilkanaście akcesoriów - od miernika głębokości po czapkę czarodzieja, łuki, korbacze, broń palna i mnóstwo innych.

Wydarzenia

W MC praktycznie nic się nie dzieje. Owszem, jest cykl dobowy i fale potworów, ale nie można tego nazwać specjalnie złożoną i emocjonującą rozgrywką. I na tym polu Terraria jest dużo bardziej skomplikowana. W pewnym momencie gry (i to na ogół nie spowodowany przez nas) może nas spotkać krwawy księżyc (podwójna ilość potworów które umieją dodatkowo otwierać drzwi), inwazja armii goblinów (której pokonanie może zająć nawet dobę w świecie gry), uderzenie meteorytu (który parzy w dotyku, a w dużych ilościach powoduje powstawanie irytujących potworów - komuś coś się kojarzy?) czy przebudzenie kilkudziesięciometrowego węża skalnego.

Klimat

Wreszcie rzecz, która najdobitniej moim zdaniem charakteryzuje obydwie gry.

Minecraft to niemal symulator, nienarzucający odbioru świata, pozwalający skupić się na tworzeniu tego, co wymyśliliśmy.

Terraria to bardzo bogata, zróżnicowana (latające wyspy, podziemne dżungle, przeklęte lochy), sugestywna i nieco przerażająca wizja świata.

Nie mam zamiaru porównywać, która z gier jest lepsza, czy kto od kogo zrzyna. To po prostu dwie dobre, różne od siebie gry, które z czystym sercem polecam :)

 Share

2 Comments


Recommended Comments

"Nie mam zamiaru porównywać, która z gier jest lepsza (...)"

Wydaje mi się, że niechcący jednak stwierdziłeś o wyższości Terrarii. ;)

Miałem okazję pograć w obydwie produkcje, jednak jakoś bardziej do gustu przypadł mi Minecraft. Pewnie dlatego, że niezbyt przepadam za przewijanym ekranem 2D odkąd przestałem grać w coś pokroju Super Mario...

Wiadomo - dla każdego co innego. Dobrze, że jest wybór.

Link to comment

@Cz0rny - Można odnieść takie wrażenie, ale trzeba też wziąć pod uwagę, że to Terraria jest tutaj stroną atakowaną, więc niejako wziąłem ją w obronę. Żeby była jasność - gry są od siebie tak różne, że trudno je postrzegać w takich samych kategoriach, a co za tym idzie, stwierdzić, która jest lepsza.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...