Jump to content
  • entries
    286
  • comments
    1,809
  • views
    445,447

SSS - (syndrom słabego sequela)


otton

818 views

 Share

Zawsze gdy coś polubimy i słyszymy sequel, liczymy na coś wielkiego, cudownego, lepszego od poprzedniej części. Naturalny ludzki odruch prawda? Dlaczego zawsze kontynuacja przynosi uczucie lekkiego lub mocnego zawodu? Czyżby ogień w twórcach (nie tylko o grach mówię) powoli się wypalał? Winny jest syndrom słabego sequela.

Nie istnieje chyba sequel idealny. Na przykład weźmy takiego Ojca Chrzestnego. Pierwsza część znakomita, co do drugiej? Powiedzmy tak: w gatunku filmów gangsterskich mogłaby rywalizować ze wszystkim, tylko nie z poprzedniczką.

Co do przykładów growych można zaliczyć serię Call of Duty. Jak dla mnie, choć gra się przyjemnie od czwartej odsłony jakość regularnie spada. Można to nazwać ograniem, bo ile można grać w to samo. Technologia nie hamuje twórców więc o osiągnięciu ideału mówić nie można.

Taki Dragon Age na przykład. Twórcy zmienili priorytety, że ma być bardziej kolorowo niż oldscholowo. Całość z dark fantasy przerodziła się w kicz z toną błysków.

Na koniec przykład serialowy. Przykład dla mnie jak najbardziej bolesny, bo kultowy. ?Świat Według Kiepskich? znam od podszewki. Jego oglądanie zacząłem od szóstego odcinka. Oglądam go do dziś i znam wszystkie odcinki, nawet przegapione w telewizji, dzięki ipli oczywiście. To co ostatnio wyczyniają filmowcy przechodzi w żenadę. Tęskniłem za Waldusiem, ale teraz powiem: wyp*erdalaj cycu razem ze swoją żoną. Ciekawe czy twórcom skończyły się pomysły czy może humor uległ wypaczeniu po latach prac?

Zawsze oczekiwania wyższe, popularność duża, to sprzedaż kwitnie. Niektórzy wolą wziąć pierwszy lepszy sequel niż zainteresować się bliżej innymi, nieraz ciekawszymi produkcjami. Kurczę, aż dziwię się, że rozrzutność ma aż taką skalę.

Zjawisko to do końca nie rozumiem. Czy może pieniądze i sława przyczyniają się regularnie do osłabienia twórczego? Dlaczego twórcy nie potrafią dać nam dwóch przynajmniej równych rzeczy? Zacznijmy może od pieniędzy. Kiedy coś się sprzedaje, zarabia na siebie, jest popularne autorzy wiedzą, że wystarczy podpisać dzieło kontynuacją czegoś wielkiego. Ludzie polecą na napis pudełkowy. W ten sposób sprzedają się np. Pottery od EA. Sam kiedyś dorzucałem do ich kasy za napis. Po piątej odsłonie zrezygnowałem, ale te pięć kupiłem pod wpływem reklam. Cóż może przynajmniej to świadczy o tym, że jestem normalny.

Co o tym sądzicie? Czy współcześnie da się zrobić lepszy od oryginału sequel?

PS. Miało być o muzyce i wczoraj, ale będzie w weekend. Wczoraj miałem dużo roboty, niestety koniecznej, ale mus to mus. Jutro nie wiem o czym będzie, ale jak już będzie to późnym wieczorem.

PS2. Dzięki wam za przekroczenie w poprzednim wpisie progu 22 tys. wyświetleń bloga.

 Share

8 Comments


Recommended Comments

Portal 2 nie jest lepszy od jedynki. Raz - nie zaskakuje innowacyjnością, dwa - zagadki polegają głównie na spostrzegawczości, a nie eksperymentowaniu i kombinowaniu. Ale za to dwójka nadrabia to fabułą i humorem.

A współcześnie... StarCraft 2 - multi wciągające jak w jedynce, kampania lepsza.

Link to comment

Rzut oka na pulpit... AC2 jest lepszy, DoW 2 jest inny (Ale ja chyba gralem wiecej właśnie w dwójkę, ale nie jestem pewien), Half-Life 2 lepszy od poprzednika...

_____________

*moim zdaniem

Link to comment

Cóż... Disciples 2 uchodzi (przynajmniej według mnie) za lepszą produkcję od poprzednika.

Z drugiej strony - seria Splinter Cell od części czwartej marnieje w oczach. Z jednej z najlepszych skradanek zrobiła się średnia gra akcji z elementami skradankowymi (których i tak nie opłacało się robić).

Link to comment

Z gier może nie, ale taki Terminator 2...

Dalej mamy - Disciples, Heroesów (tylko do 3), Gothica, Settlersów, Icewind Dale'a, Baldur's Gate'a, Newerwinter Nights'a, Simsy, Age of Empires. Całkiem sporo, ale z tych ówczesnych najbardziej rozdmuchanych to faktycznie, wychodzi jako-tako.

Link to comment

+ Two Worlds 2

+ Wiedźmin 2

+ Call of Juarez 2

+ Call of Duty 2

+ seria Tomb Raider (często przeżywała wzloty)

+ Tony Hawk Pro Skater 2

+ Juiced 2

+ NFS (po tylu latach potrafią wydawać świetne gry! nie każdemu się podobają, ale średnie ocen 80%+ mówią same za siebie)

+ Battlefield 2

+ Hitman

+ nie chce mi się myśleć:)

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...