Jump to content

Okiem Dabu

  • entries
    3
  • comments
    15
  • views
    33,024

Epizodyczność


Dabu47

179 views

 Share

OK, czas znów ponarzekać...

Dzisiaj skończyłem Half-Life'a 2 ze *wszystkimi* epizodami. Z racji, iż już dość dawno ukończyłem pierwszą część tego znakomitego FPSa, pomyślałem że przy sequelu postarają się wyjaśnić choć część niuansów gry. Jakież było moje zdziwienie, gdy wraz z rozwojem fabuły, ilość niewytłumaczonych wątków... narastała! Miast wiedzieć więcej - wiedziałem mniej. I tylko chodziłem za Alyx przez te kilkanaście godzin nie mając o wielu sprawach pojęcia.

No dobra, jednak główna linia fabularna znana jest - wiadomo co trzeba zrobić, po co i czemu. Klimat również jest niesamowity, postacie i przyjemność z gry. Mimo to, przydałoby się, żeby w końcu twórcy *zdradzili* o co tak naprawdę w grze chodzi. Oni sami nie wiedzą czy jak?

Tutaj dochodzimy do meritum narzekań: po kiego grzyba wydawać jedną grę w częściach?

No dobra, zabrzmiało to głupio. Po kiego grzyba urywać fabułę w miejscu, w którym wyraźnie widać, że powinno być coś więcej? Gdy gra ma własną fabułę zaś sequel ją kontynuuje, jest w porządku. Ale dlaczego napisy końcowe pojawiają się w środku akcji, zaś ja mam czekać (najczęściej) kilka miesięcy by dowiedzieć się co będzie dalej? No... w przypadku Half-Life'a 2 dowiem się dopiero na końcu. A pewnie niedługo Valve umyśli sobie robić trójkę i znowu nic nie będzie wiadomo.

Nie rozumiem tej idei epizodyczności. Po co wydawać nowe Monkey Island w kilku odcinkach, mimo iż fabuła jest jedną całością? Po co od razu zapowiadać Dragon Age'a jako trylogię? Po co robić Starcrafta w trzech częściach (i do tego połowę pomysłów aplikować w następnych)? Żeby było więcej kasy? Żeby "gra była dłuższa"? Nie wiem, ale bardzo chciałbym się dowiedzieć - nie lubię płacić za "to samo" kilka razy, mimo iż powinienem raz. Bo gra winna być całością!

Eeeech... ale i tak Epizod Trzeci kupię, bo tak znakomitego FPSa jak Half-Life 2 nie widziałem nigdy.

 Share

4 Comments


Recommended Comments

Epizodyczność opłaca się z tego powodu, że można wyciągnąć kasę od fanów, którzy skuszeni pierwszą częścią kupią następną. Jest to gorsza polityka od robienia sequeli czy dodatków, ponieważ tu minusem jest właśnie poszatkowana fabuła, która może nie mieć sensu w kontekście całości. Lepiej więc zrobić kompleksową fabularnie produkcję niż demontować ją i dzielić na epizody...

Link to comment

Zgadza się. Do tego dochodzi chyba szybkość w jakiej można taki "epizod'' zrobić - roboty jest dużo mniej jak w wypadku pełnoprawnego sequela a cena zwykle nie odstaje drastycznie od ceny *oryginału*.

W kulki sobie lecą.

Link to comment

"Money makes the world go around

The world go around

The world go around

Money makes the world go around

It makes the world go 'round." - proste?

Trzeba ćwiczyć silną wolę i czekać na wydanie zbiorczego boxu z kilkoma epizodami naraz.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...